merhaba
yaklasik 8 yildir saglik sektorunde(ozel)olan cokuluslu bir firmada tanitim temsilcisi olarak calisiyorum.son donemdeki yonetim degisikligi ile 2005 yili basindan buyana olumsuz yaptirimlar ve isten cikartma tazyikleri basladi,devlet hast.den saglik raporlu oldugum donemde sozlu olarak calismam gerktigi tembih edildi ve sonra adima tahsisli sirket araci alinarak raporlu oldugum donemi yaya olarak gecirmem soylendi.rapor suresi sonunda ayni arac verilmeyerek cok daha standart disi,eski ve bakimsiz bir aracla goreve devam ettirildim,tum personel cok yeni araclarla calisirken ben eskiyle calismaya basladim(gerekçe yok)kisa bir zaman sonra,zaten tartisilir durumda olan mesai saatleri kavrami icinde bir bolgede olmadigim icin(yaklasik 60km ve yolparasi alamadigim bir calisma unitesi)sabah 8 de calisma unitesi terki gerekcesiyle ic yazisma ile ihtar aldim.yine kisa sure sonra performans dusuklugu nedeniyle(ozel bir satis raporlamasi yapan firma verileri dikkate alinarak)ihtar aldim.ancak ayni raporlarda benden daha asagida olan calisanlarda var.
size sorum su:
1)merkez haricinde ozellikle tasrada gezici usul gorev yapan ozel firma calisanlari yol parasi standardini nasil saglar?ayni uzaklikta olan bir seyahat unitesine yol parasi veren sirket keyfi olarak digerine vermez ise hukuki yaptirimi nasil olur?(tum odeme ve masraf tablolari elimde belgeli)
2)ucuncu ihtar geldiginde ne sekilde hareket etmeliyim?muhtemelen sirket onceki 2 ihtara dayanarak sozlesmemi tek tarafli feshetmek isteyecektir,verecekleri kidem ve ihbar tazminatini kabul edip,cikisimi imzalayip daha sonra diger talep edecegim yol masrafi ve kasitli demotivasyon icin dava acabilirmiyim,yoksa hicbir belgeyi imzalamadan dava konusu yapilmalimidir?
3)bu tip durumlarda sirketler son donemde pazarlikla birkac maas ikramiye verip calisanin elinden istifa dilekcesi almak istiyor,kidem ve ihbarin ustune birkac maas ikramiye verip calisanin daha sonraki dava haklarini baglamak istiyorlar,bu mumkunmudur?
4)sirket tek tarafli sozlesmeyi feshettiginde nekadar surede dava acilabilir?
Tesekkurler...