iyi günler
ben bir arkadaşım aracılığıyla firmalara temizlik vb işlere işçi gönderen taşaron bir şirkete bağlı olarak asgari ücret karşılığında 1 yıl çalıştım. bu süre zarfında taşaron firmanın beni göndermiş olduğu şirketin işlerinde kriz nedeniyle ciddi sorunlar çıktı ve taşaron firmaya yaptıkları ödemeleri gecikmeli olarak (ama eksiksiz) yaptılar. ancak ocak 2009'dan itibaren taşaron firma sigorta farkları adı altında gittiğim şirkete gönderdikleri faturaların tutarını 70 tl yükseltti. ancak çalıştığım şirketin muhasebesinde olan bir karışıklık nedeniyle 3 ay boyunca taşaron firmanın faturaları toplam 210 tl eksik olarak yatırıldı. nisan ayında ben kendi isteğimle işden ayrıldım ve 1 yılım tam dolmuştu. çalıştığım firma taşaron firmadan başka birini istemediklerini ve benim kendileriyle devam etmemi istediklerini söylediler bende çalıştığım ortamı çok sevdiğim için bu teklifi kabul ettim. 21 nisanda taşaron firmadan çıkış işlemlerim yapıldı ve 22 nisanda çalıştığım firma girişimi yaptı. (buarada benim ne taşaron firmayla ne de şuan çalıştığım firmayla herhangi bir sözleşmem yok)
taşaron firma 3 ay boyunca eksik yatırılmış olan toplam 210 tl'yi benden kesti. çalıştığım firma ne zaman yatırırsa ozaman bana ödeyeceklerini söylediler. bende iyi niyet göstererek sabırla bekledi. ama taşaron firma sanki ben onalrı sürekli arayıp para istiyomuşum gibi çalıştığım firmanın genel müdürüne kadar ayarıp beni rezil ettiler.
geçen hafta hesabıma 504 tl yatırmışlar. ancak benim onalrdan alacağım ;
(nisandan 21 gün) 466 tl + 210 tl (3 ay yaptıkları kesintiler) + (senelik izin ücretim sanırım asgari ücret üzerinden hesaplanarak 14 günlük ücret) 310 tl = 986 tl ( yaklaşık olarak) bugün kendilerini aradaığımda önce bana çalıştığım firmanın eksik yatrıdığını söylediler böyle bir şeyin olmadığını söylediğimde de benim onlardan çıkıp ertesi gün bu firmaya girişim yapıldığı için bu kesintileri yaptıklarını söylediler (ben ayrılacağımı söylediğimde firma müdürüyle konuşup başka birini istiyormusunuz diye sordular ve firma müdürü de istemediğini açıkca belirtti).

çok uzun oldu farkındayım ve özür dilerim ancak çok merak ediyorum böyle bir hakları var mı? benim ne yapmam gerekir ? ihtar çekmem gerekli mi?ızgın: