Merhaba,

Ben Özlem K. Marmara Üniversitesi 3 sınıf öğrencisiyim, üniversite öğrencileri için hazırlanan "Work and Travel" programına katılmak için danışman şirket ile anlaştım. Fakat vize görüşmem başarısızlıkla sonuçlandığından ödediğim ücreti geri iade etmeleri gerekirken, beni arayıp kalan 5 taksitimi ödemem gerektiğini söylediler. Ödeme tamamlandıktan sonra kalan iade işlemimi kasım ayına kadar iade edeceklerini söylediler. Fakat sözleşmede iadelerin kasım ayına kadar yapılacağı yazdığı halde, kalan ödemelerin de ödenmesi gerektiği ile ilgili bir madde yok.

Bir de bu şirkete arkadaşımla başvurmuştuk, ödeme işlemlerimiz için mail order formu düzenledik. Form için 2 kredi kartı bilgisi gerekliydi, biz de arkadaşımla önce kendi kredi kart bilgilerimizi sonrada birbirimizin kart bilgilerini 2. kart olarak formlarımıza doldurduk. Nisan ayı 2. taksit çekim işlemini yaparken benim ödememi limitiyle ilgili problemden dolayı karttan çekemediler, 2. kart bilgisi olan arkadaşımın kartından benim işlemimi gerçekleştirdiler. Sonra arkadaşımla bu konuyu kendi aramızda çözümledik. 20 mayısta vize görüşmem başarısız olduğu ve kendilerini yine 20 mayıs günü bilgilendirdiğim halde, çekim işlemini benim kartımda çekememişler ve 2. kart olan arkadaşımın kartından çekmişler, bu durumla ilgili kendilerine vize işlemim gerçekleşmediğinden dolayı arkadaşımın kartından benim taksitim olarak çekilen ücretin iadesini veya arkadaşımın taksiti olarak gösterilmesini talep ettim. Bununla ilgili de bize sorun çıkararak böyle bir işlem gerçekleştiremiyoruz siz kendi aranızda halledin dediler. Bunun üzerine bankayı aradım, banka bu işlemin talep üzerine gerçekleştirilebildiğini söyledi. Konuyla ilgili benim isteğim hem arkadaşımın mağduriyetini hem de benim ödediğim ücretin iadesini almak ve konuyu çözümlemek istiyorum. Fakat kalan taksitlerimi ısrarla ödemem gerektiğini söylemeleri benim için büyük çelişki yarattı. Bana konuyla ilgili kolaylık sağlamadıklarından bir kaç avukat ile konuyu görüştüm, onlarda bana kesinlikle kalan ödemeyi yapmamam gerektiğini hatta bir ihtarname yazıp yollamamı söylediler. Açıkçası benim bu süreci tek başıma devam ettirmem çok zor, bundan dolayı bu işi daha doğru yapan birilerine bırakmam en iyisi olacak, tabi bununla ilgili masrafların ne kadar tutacağını ve de süreç sonunda mağduriyetim ile ilgili tazminat alabilme haklarım var mı bunları da sizden öğrenmek istiyorum. Saygılarımla.