+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Nafaka talebi hakkında

Nafaka talebi hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Nafaka talebi hakkında

eşimle 7 yıldır süren bir evliliğimiz vardı. istanbuldaydık. şiddetli geçimsizlik ve aile birliğini devam ettiremediğimiz için ankaraya döndüm ve boşanma davası açtım. eşim davanın ankarada açılmasına yetki itirazında bulundu ve kazandı dosyaistanbula gönderildi ve o günden beri dava ile ilgilenmedim üzerine gitmedim adresime evrak falanda gelmedi. şimdi eşim nafaka talebinde bulunmuş. ben kendisine bir kaç kez ankarada yaşayacağımı eğer istiyorsa gelmesini istemiyorsa ayrılmasını söyledim. ne ayrılmak istiyor nede ankaraya gelmek. bu durumda nafaka alabilirmi benden? benim işim ankarada ve kendisi istanbulda çalışmıyor. tşkler

Hukuki NET Güncel Haber

Nafaka talebi hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Nafaka talebi hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Nafaka talebi hakkında

Hem boşanma davası açıyorsunuz, hemde davanız başka şehire taşınınca ilgilenmiyorsunuz. Siz o zaman davayı niye açtınız ki ilgilenmeyecekseniz?

Eşinizin boşanma davasına, tedbir nafakası talep etme hakkına sahip. Çok afaki bir durum olmadığı sürece de hakim tedbir nafakasını eşinize, varsa çocuğunuz varsa çocuğunuza da iştirak nafakası bağlayabilir.

Tedbir nafakası hakkında kısa bir bilgi size.

Boşanma davası öncesinde yada dava sırasında reşit olmayan çocuk ve eş için talep edilen nafakadır.
    Bağımsız bir dava olarak açılır. Başvurma harcı dışında ,yıllık nafaka bedeli(talebi) üzerinden nisbi harç alınır. İlgili makamda kaydı yapılır.
    Tedbir nafakası davanın her aşamasında istenebilinir.
    Nafakanın başlangıç tarihi Davanın açıldığı tarihdir.

Nafaka ölüm ile sona erer. Mirasçılara geçmez.
    Kadının varlıklı yada maaşlı olması kocayı nafaka borcundan kurtarmaz.

Çocuklar icin verilen tedbir nafakası reşit olana kadar geçerlidir.

Ayrıca forum sayfasının en üstünde NAFAKA İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE YANITLARI başlıklı Av. Dilek Kuzulu Yüksel hanımın yazdıklarını okuyabilirsiniz.
    Konu denizblk tarafından (29-05-2009 Saat 16:17:22 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

talep edilen nafaka bpşanma davasıyla bir ilgisi yok. benim sorum sadece şu evliyiz boşanma davasından vazgeçtim fakat eşim benimle aynı ile gelmediği için nafaka alabilirmi?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mskocabay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    eşimle 7 yıldır süren bir evliliğimiz vardı. istanbuldaydık. şiddetli geçimsizlik ve aile birliğini devam ettiremediğimiz için ankaraya döndüm ve boşanma davası açtım. eşim davanın ankarada açılmasına yetki itirazında bulundu ve kazandı dosya istanbula gönderildi ve o günden beri dava ile ilgilenmedim üzerine gitmedim adresime evrak falanda gelmedi. şimdi eşim nafaka talebinde bulunmuş. ben kendisine bir kaç kez ankarada yaşayacağımı eğer istiyorsa gelmesini istemiyorsa ayrılmasını söyledim. ne ayrılmak istiyor nede ankaraya gelmek. bu durumda nafaka alabilirmi benden? benim işim ankarada ve kendisi istanbulda çalışmıyor. tşkler
    Diye yazmışsınız. Demek ki açılmış bir boşanma davanız var. Boşanma davam istanbul'a gönderildi, ben davamı geri çektim diye birşey yazmamışsınız? Davanızı geri çektiniz mi, açtığınız gibi?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hayır davayı geri çekmedim

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mskocabay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    talep edilen nafaka bpşanma davasıyla bir ilgisi yok. benim sorum sadece şu evliyiz boşanma davasından vazgeçtim fakat eşim benimle aynı ile gelmediği için nafaka alabilirmi?
    Boşanma davanızdan vazgeçmişseniz, davanızı geri çekin madem. Geri çekmedim diyip, davanızdan vazgeçtiğinizi söylemek biraz tuhaf oluyor.

Boşanma davasını geri çekmediğiniz için, eşiniz davaya gidip tedbir nafakası talep ediyorum diyebilir. Çocuğunuzda varsa onun içinde iştirak nafakası talep edebilir.

Ama siz diyorsunuz ki, eşim benimle aynı ile gelmiyor, nafaka isteme hakkı var mı diyorsunuz. Hakim demez mi size, madem karını yanına çağırıyorsun neden boşanma davası açıyorsun, boşanmak istemiyor ve beraber eşinle hayatına devam etmek istiyorsan bu dava niye demeyecek mi?

Siz önce davanızı geriye çekin. Sonra eşinize samimi şekilde bulunduğunuz ile çağırın. Gerekirse ailenizi de devreye sokun. Evliliğinizi kurtarın derim.

Nikah altında iken eşinize bakmakla yükümlüsünüz. Eşiniz size tedbir nafakası davası açabilir. Ya da açtığınız boşanma davanızda da hakime bu talebini iletebilir. Seçenek çok.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Nafaka talebi hakkında

Merhabalar,benim sorucam soru şöyle,benim nişanlımın 5 yıl önce bitmiş bir evliligi var,ve bu evlilikten birde kızı var, kızının velayetini ayrılırken annesi almış taraflar birbirlerinden bişi talep etmemiş,anlaşmalı ayrılmışlar yani ortada nafaka olayı hiç birzaman söz konusu olmamış, taki bu yıla kadar çocuk çogunlukla babasının yani nişanlımın yanındaydı ,bir yılın 9 ayı, o hanfendi antalda çalıştıgı için bırakıp gidiyordu,nişanlım bir yıl önce işten ayrıldı şuan çalışmıyor ama bu hanfendi sırf beni kıskandı için nafaka davası açtı ve mahkemeye verdigi dilekçede çalışmadıgını belirtmiş çalıştıgı halde üstelik çokta yüksek maaşla antalyada çalışıyor, fakirlik nafakası açmış annesiyle birlikte kendi evlerinde yaşıyorlar,çalıştıgı yerde biriyle nikahsız yaşıyor,mahkemede nişanlımın işsiz oldunu halde sırf kızının ihtiyaçlarından dolayı nişanlımın aylık 120 lira ödemesine kadar vermiş,temyize gidebilirsiniz demiş tabiki itiraz ettik,bunlara ramen mahkemede olay alehine gelişirse ne yapmamız gerekiyor onu ögrenmek istiyorum sizden, mahkemeyi yanıltıp olmayan bi para talep ediyor hanfendi bizden, cevaplarsınız gerçekten çok sevinirim..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ümran yılmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,benim sorucam soru şöyle,benim nişanlımın 5 yıl önce bitmiş bir evliligi var,ve bu evlilikten birde kızı var, kızının velayetini ayrılırken annesi almış taraflar birbirlerinden bişi talep etmemiş,anlaşmalı ayrılmışlar yani ortada nafaka olayı hiç birzaman söz konusu olmamış, taki bu yıla kadar çocuk çogunlukla babasının yani nişanlımın yanındaydı ,bir yılın 9 ayı, o hanfendi antalda çalıştıgı için bırakıp gidiyordu,nişanlım bir yıl önce işten ayrıldı şuan çalışmıyor ama bu hanfendi sırf beni kıskandı için nafaka davası açtı ve mahkemeye verdigi dilekçede çalışmadıgını belirtmiş çalıştıgı halde üstelik çokta yüksek maaşla antalyada çalışıyor, fakirlik nafakası açmış annesiyle birlikte kendi evlerinde yaşıyorlar,çalıştıgı yerde biriyle nikahsız yaşıyor,mahkemede nişanlımın işsiz oldunu halde sırf kızının ihtiyaçlarından dolayı nişanlımın aylık 120 lira ödemesine kadar vermiş,temyize gidebilirsiniz demiş tabiki itiraz ettik,bunlara ramen mahkemede olay alehine gelişirse ne yapmamız gerekiyor onu ögrenmek istiyorum sizden, mahkemeyi yanıltıp olmayan bi para talep ediyor hanfendi bizden, cevaplarsınız gerçekten çok sevinirim..
    Sn Ümran hnm,
    Söz konusu nafaka davasının açılması için bir zaman aşımı süresi söz konusu değildir, kuşku yok ki anne-babalığın süresi yoktur. Bu durumda, nişanlınızın babalık sorumluluğu her durumda devam etmektedir. Taraflar maddi olanakları ölçüsünde çocuklarının bakımıyla yükümlüdürler. Eski eşin maddi durumunun iyi olması, nişanlınızın nafaka ödemesine engel değildir. Nişanlınızın çalışmaması ise tek başına değil, tüm malvarlığı çerçevesinde hakim tarafından takdir edilir.
    Mahkemeyi yanıltma iddianız ise tamamen ispatla ilgili bir husus olup, aksini ispatlama hakkınız mevcuttur.
    Saygılar..

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mrb'lar ecem hanım cevabınız için teşşekürler, ben zaten nafaka ödemesine karşı degilim, tabiki babasıdır ve imkanları koşulunda herzaman bakmakla sorumludur, ama şuan çalışmadı için, o hanfendinin talebinin yanlış zamana denk getirip, olayı tamamen duygusal olarak çözmeye çalışmasıdır,İdda ettigi şeylerin tamamen asılsız olup ,yalancı şahitler gösterip olayı kendi lehine çekip, burda nişanlımı zor duruma sokma çabasından dolayı, bende sizden gerekli bilgileri almak amacıyla bu soruyu yönettim.Ayrıca nişanlım kendine ait başka bir malvarlıgıda söz konusu degildir.Talep edebilecegi ve mahkemeninde bunu taktir edebilicegi,biryılı aşkın süredir sigortasız ve işsiz oldu halde buduruma kadar verilmesi beni düşündürdü bende burdan konuyu sizin yanıtlamasınız dogru buldum için sordum,ayrıca bir yıldır ödemedigi çeşitli borçlarını nişanlımın ben kendim ödüyorum kredi vs gibi, bunlarıda delil olarak gösterebilirmiyiz.Çalışma olayınındada hanfendi sigortasız çalıştıgı için nasıl kanıtlayabiliriz şahitler aracılıgı ilemi ben sadece haksız bir suçlama oldunu için ve durumunun maddi olarak iyi olmadıgı için, olayın üstünde duruyorum ve zaten nişanlım bi baba olarak, hanfendiden daha çok ebeveylik yapıyor yardımlarınız için teşşekürler ediyorum tekrardan..

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben 01.01.1992 dogumluyum(kız çocuk). Annem ve babam 1994 yılında bosanmışlar.Benim velayetım anneme verılmiş ve babam bana her ay o zaman kı parayla 300.000 tl nafaka ödemeliymiş ama şimdiye kadar hiç odemedi.Ben babamdan 1994 yılından bu zamana kadar ödemediği nafaka borcunu dava yoluyla alabılır mıyım ? Teşekürler...
    Konu ümit alçı tarafından (19-07-2009 Saat 14:52:43 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ayrılırken nafaka nasıl alınır

Forum