Köyde miras yoluyla dedemden bana geçen bir evim var. Gurbette yaşadığımız için bize sorulmadan hemen evimizin önünden yol geçirilmiş. Yol, köyler yada mahalleleri bir birine bağlayan ağ yolu değil, çıkmaz bir yoldur.
Aslında kişinin kendi mülküne aldığı yoldur.
Ancak,
1- Yol evimin önündeki dar alanı da içine alacak şekilde hemen evimin eşiği dibinden yani yol ile evimin eşiği arası 2,5 metre olarak geçirilmiş.

Deniliyor ki, ev yapacaksan yol ile ev arasında 5 metre bıurakacaksın.
Yani ev yapacak olursan evini yoldan 5 metre geriçekeceksin.

2- Hal böyleyken, dedemden miras yoluyla bana kalan evin köye yapılış tarihi 90 senedir. Yolun yapılışı ise 3-4 senedir.

Yolu evimin önünden geçirenler, başka imkanları var iken, yerlerinin gitmesi kaygısına düşerek evi rampadan ve -sahibi yok diye- evimin önünden geçiriyorlar ama yol ile ev arasında olması gereken 5 metre şartına uymuyorlar.

Emekli oldum köyüme döndüm. Ev oturulacak haldedir ve içinde oturmaktayım. Elektrik kaydı olduğu için bir anlamda kayıtlı ve resmide denilebilir.

Yolun hemen evimin eşiği dibinden geçirilmesi sürtüşmelere ve kavgalara sebep oluyor. Bu durum psikolojimizi oldukça yıprattı.

Kadastro çalışmaları yeni tamamlandı. Askıya çıkmadı. Çıkarsa itiraz hakkımı kullanacağım.

Yasada olduğu gibi yolu, evim ile arasında 5 metre mesafe uzaklaşacak şekilde yeniden düzenletebilir miyim?
Kime, ne şekilde müracat etmeliyim?
Teşekkür ederim.