Merhaba ,

Kiracı olarak yaşadığım bir sorun üzerine araştırma yaptım ve harhangi bir çözüm bulamadım.Konu hakkında nerelerden bilgi bulacağıma dair yardım talebi ve fikir paylaşımında bulunmak istiyorum.

Konu: Yeni taşınılan bir evde doğalgaz , elektrik ve su faturalarının kiracı üzerine yaptırılması zorunlumudur?Kiracı bunu (eğer kanuni bir sorun tespit etmiş ise) red edebilirmi?

Hikaye: Yeni taşındığım evdeki kombinin iki kez alevli bir şekilde parlamasından sonra mühendislik firması ile yaptırttığım incelemede kombinin yanlış mühendislik sonucu (kombiyi takanlar bir kaç işci idi) usulsüzce takıldığını tespit etti.bu durumu ev sahibi ile paylaştım fakat halı iken haksız konuma düştüm.Ev sahibi hiç bir şekilde tesisat projesi göstermiyor ve yeni kombi takacağını söyleyip (yüzde doksan çıkma bir kombi takacaklar ve servis takmayacak) faturaları üstüme almamı istiyor.
Faturaları henüz üstüme almadım igdaş onaylı uygundur kağıdını görmeden almakta istemiyorum.Ev sahibinin kanunsuz işlerine ortak olmak istemiyorum.Ev sahibi bu kağıdı göstermiyor. 1994 yılında ilk açılış onayı verilen tesisat geçen ay değiştirildi fakat hiç bir şekilde igdaş bunu görmedi.

Cevap aranan sorular:
1)- Bu durumda izlenmesi gereken en uygun yol nedir?
2)- Faturaları ve aboneliği ev sahibi üzerine aldırtıp kiracı olarak otomatik olarak ödemek uygunmudur.Sorun çıktığında ev sahibini işaret etmek mantıklımıdır?
3)- Kanunen kiracı ev sahibinden faturaları üstüne almasını talep edebilirmi?
4)- Bu durumlarda ev sahibi umarsız davranıyor ise hangi yoldan ev sahibi uyarılmalıdır?

Konu hakkında bilgisi tecrübesi olan değerli üye arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum.

F.K.