Size iki konu da danışmak ve bilgi almak istiyorum.

1- 29 Mart Yerel Seçimleri öncesi köyümüzün muhtarı ile çok iyi idik. Bu iyiliğin menfaat icabı olduğunu sonradan anladım.

Şöyle ki:
Köyümüzün muhtarı, 29 Mart Yerel Seçimlerinde köyümüze yeniden aday oldu. Seçimden önce Muhtar Bey ile görüşüp konuşuyor, çok da iyi anlaşıyorduk. Seçimden bir gün önce Muhtar yanıma gelip matbu olarak hazırladığı muhtarlık oy pusulası ile azaların listesini bana verdi. Gitti. Aradan 10 dakika geçmedi geri geldi ve bana, "Ali az önce biri ile konuştum sen bana oy vermezsin. Sana verdiğim oy pusulasını ver ve şunu al" diyerek kendi el yazısı ile sadece kendi ismi bulunan (yanında azaların listesi yok) yarım dosya kâğıdını bana verdi, "Bunu sandığa at. Bu kâğıt sandıktan çıkarsa bana oy verdiğini anlarım" dedi. Çok kızdım. Tartıştık. Kavgaya dönüşebilecek tartışmamız oldu.

Muhtara, çocuk olmadığımı, 50 yaşında aklı başında biri olduğumu, böyle bir düşüncenin yanlış olduğunu beyan ettim. Muhtara bana inanması ve güvenmesi gerektiğini defalarca ifade ettim. Ancak, muhtar benim hür düşüncemi, özgür irademi dikkate hiç almıyordu. Beni tahakkümü altına almak istiyordu. Ben muhtarın kulu, mahkumu ve marabası değildim ki..

Muhtar illa kendi söylediğinin yapılmasını istiyordu. İtirazım ve hakkımı savunmam karşısında bana " O halde oy kullanmaya gitme" dedi. Reddettim ve oy kullanmaya gittim.

Oyumu muhtara attığım halde Muhtar bana inanmadı. Tekrar muhtar seçildi. Kendisini ilk kutlayanlardan biri de ben idim.

Seçimden sonra Muhtarın tavırları ve davranışları sabrımı taşıracak noktalara geldi. Kendisini defalarca uyarmama, ikaz etmeme rağmen, muhtar olarak devletin (milletin) kendisine verdiği yetkileri aleyhime kullanmaktadır. İkimizde aynı köyde olduğumuza ve sayın muhtar tekrar muhtar olduğuna göre, devletin koruması, kollaması altında olan ben vatandaşı olarak ne yapabilirim?

Muhtar adayının, seçmenin hür düşüncesi ve özgür iradesini tahakkümü altına alma hakkı var mıdır?

Bir muhtar, "Bana oy vermedin" diyerek devletin kendisine verdiği yetkileri, şahsi çıkarlarına alet edip kullanabilir mi? Muhtarın bana oy vermedin diyerek vatandaşa (bana ve aileme) dargın durmaya, devlet kapısındaki işlerini savsaklamaya hakkı var mıdır? Sayın Avukat Bey, Çok basit ve sudan bahaneler gibi görünse dahi yukarıda anlatmaya çalıştığım hadise, benim ailemin ve çocuklarımın huzurunu bozmaktadır. Bu olay psikolojimizi etkilemekte, evimizde zaman zaman tartışmalar çıkmaktadır. Uzun süre gurbette yaşamış ve köyüne gelip yerleşmiş biri olarak ben ve ailem, köyümüzden çıkıp gitmeyi düşünmüyoruz. Ancak köyümüze tekrar muhtar seçilen muhtar devletin kendisine verdiği yetkiyi şahsi çıkarları doğrultusunda kullanarak bana zulüm olarak yansıtması canımı yakmakta, beni istenmeyen hadiselere doğru yönlendirme aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Muhtar tarafından devletin varlığını aleyhimde görmek beni, ailemi ve çocuklarımı üzmekte, devletimize olan sadakatle bağlılık inançlarımızı derinden etkilemektedir.

2ci hadise de aynı muhtar, köyümüzdeki yolu kast ederek bir gün kapımıza geldi. Köyümüze yapılan yolun etüt çalışması, plan ve projesi yoktur. Yani yol şuan kaçak yoldur. Köyümüzde kadastro çalışmaları henüz sonuçlanmadığından yol resmiyette kazanmamıştır. Yol bir uzman mühendis ya da yetkili tarafından denetim altında yapılmadığı ve muhtar ve azasının istekleri doğrultusunda yapıldığı için evimizin kapısı (eşiği) ile yol arasındaki mesafe 2- 2,5 m.dir. Bu yol esasında muhtar azasının kendi yer ve evine yol almak için yapılan yoldur. Yer sahipleri yer vermediği için ilk güzergahı değiştirilmiş ve oldukça dik rampa olmasına rağmen bizim yerimizden ve evimizin önünden vurulmuştur. Biz Gurbette yaşayanlardanız. 2003 yılı kasım ayında vurulan yol tamamlandığında Mart ayında bize haber verildi. Yol hem toprağımızı gasp etti hem de evimize ve fırınımıza vs. zarar verdi.

Muhtar zaten bana (kaba tabir ile) kafayı taktığı için kaçak yol ile sınır olan tarlamı ekerken yol kenarına diktiğim sınır kazıklarını bahane ederek beni 3091 den kaymakamlığa şikayet etti. Kaymakamlıktan soruşturmaya geldiler. Ben gelen memurlara yolun etüdünü, plan ve projesini sordum. Gösteremediler. Kaymakamlıkta (KÖYDES’) müracaat ettim. Yol ile ilgili etüt ve plan proje gösteremediler. Kaymakam ile görüşmek istedim, randevumu hep ertelediler.

Muhtar hakkında şöyle bir rivayet var. Halk tabiri ile "Kafadan çatlak, deli" diyorlar. Falan köydenim dediğimde herkes kendini kenarı çekip benimle ilgilenmek İstemiyorlar. Bu muhtar hakkında söylenen rivayetler doğru ise, devlet kendisine silah vermiştir. Muhtara bu silahı, tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu alınmadan nasıl verilmiştir?

3091 için köye gelen memurlar muhtarın kasti tutumu karşısında ölçüm dahi yapmadan gittiler. Sonradan öğrendim ki muhtarın azası şikâyetinden vazgeçmiş.

Şuan tamamıyla sinir ve stres içindeyim. Ailemde çocuklarımda stres içindedir. Evimizin önünde 2 metrelik alanda cinnet geçirmek üzereyiz. Yer dedemden bana miras yolu ile geçti. Tapumuz var ancak kadastro yeni geçtiği için eski tapuların hükmü yok diyorlar. Askıya çıktığı gün itiraz edeceğim.

Askıya çıkana kadar ne gibi haklarım vardır? Nereye kime nasıl ve ne şekilde müracaat etmeliyim? Dilekçe yazacaksam, nasıl, ne şekilde bir dilekçe olacak?

En önemlisi şudur: Ben kaçak yapılan bu yolun etüdünü, plan ve projesini var ya da yok ise ne şekilde alabilirim? Nasıl bir dilekçe yazmalıyım? Bana bir örnek verebilir misiniz?

Yol kaçak yapıldı ise, etüdü, planı projesi yok ise nereye ne şekilde yazılacak bir dilekçe ile müracaat etmeliyim? Haklarım nelerdir? Bana verilen zararlarımı ne şekilde tazmin edebilirim? Bana masrafı ne olur?

Vereceğiniz cevap için peşinen teşekkür ederim.

En derin saygı ve selamlarımla.

A.KAYA