+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanmada suç teşkili ve mal paylaşımındaki farklı bir detay

Değerli site sakinleri ve Sn. Avukatlar;

Tarafıma açılmış bir boşanma davasına ilişkin;

1-) 03.05.2009 tarihinde intihar girişiminde bulundum ve bu olaydan eşimin haberi olmasına rağmen (9 adet gsm mesajı ile ve telefonumda kayıtlıdır) ve olay saatinden 3 saat sonra göstermelik olarak harekete geçerek geldi ve kapıyı bile açmadı. (Kapıyı açan polis ve üst komşumdur). Bu konuyu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına anlatarak suç duyurusunda bulunabilir miyim ve herhangi bir sonuç alınabilir mi ?

2-) Eşimle 3.5 yıllık evliyim ve eşimle evlenmeden önce eşim istanbul'da Toki evlerinden bir eve girmiş olup, sadece peşinatını vermiştir. Daha sonra oturma izinini biz evlendikten sonra almıştır. Katkı olarak 2/2.5 yıl çalışıp iyi derecede maddi yardımlarım olmuştur. Konu ile ilgili mal paylaşımı olur mu ya da olabilir mi ?

3-) Vefasız eşim beni intihar olayından sonra terk etmiştir. Terk etmeye sebep göstermemiştir, evi terk edecek dış bir etken yoktur. Daha sonra hastaneye gelerek evimizin anahtarını bırakıp çekip gitmiştir. Eşim giderken kanımca beni mağdur etmek adına olsa gerek evdeki tüm faturaları, kıyafetlerini götürmüştür ve hiç bir şekilde terk ettiği günden itibaren maddi destek vermemektedir. Konuyu mahkeme huzuruna nasıl götürmeliyim ?

4-) Ne yazık ki eşim iş yerinde birlikte olduğu bir bayandan gayrimeşru bir çocuk beklediğini ve bu suretle sürekli olarak ağır hakaretler ederek evi terk etmemi istediğini, sıklıkla aile içi şiddet uygulayarak beni rencide ve tehdit etmiştir. Bilindiği üzere İstanbul çok büyük bir yer ve benim bunu ispatlama gibi bir şansım yok. Mahkemede ne yapabilirim ne gibi bir yöntem izleyebilirim ?

Hemen bir avukat ile görüştüm ve yardım istedim. Eşimin üzerine kurduğum hayatımın yönünü değiştirmek üzere ilk adımı atarak avukat ile anlaştım.
    Şimdi siz değerli avukatlar ve site sakinlerinin görüşlerini de almak ve bilgilenmek istiyorum.

Saygılarımla, Hale KUZUCU

(Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim)

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanmada suç teşkili ve mal paylaşımındaki farklı bir detay konulu yargıtay kararı ara
    Boşanmada suç teşkili ve mal paylaşımındaki farklı bir detay konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanmada suç teşkili ve mal paylaşımındaki farklı bir detay

Şu an açılmış bir boşanma davası var mı sayın Halekuzucu?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet, tarafıma 04.05.2009 tarihinde boşanmak için açılmış karşı bir dava var.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İntihar girişiminizin ertesi günü eşiniz boşanma davası açmış demek. Boşanma davasını medeni kanunun hangi maddesi ile açmış?

İntihar etmenizin muhakkak bir sebebi vardır. Çok özel değilse sebebini belirtebilir misiniz? Eğer intihar etmenize sebep olan bir durum olmuş olmalı.

Eşinizden mahkeme kanalı ile tedbir taleplerinde bulunabilirsiniz.

Kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Oturduğunuz ev kira ise bu kiranın ödenmenmesini de talep edin. Oturduğunuz evin tüm eşyaları ile beraber aile konutu şerhi de koydurabilirsiniz. Maddi ve manevi tazminat larak ayrı ayrı talepte bulunabilirsiniz.

Ayrıca eşinizin iş yerindeki bir bayandan bebek beklediğini söylemesi doğru ise bu sizin açınızdan çok iyi bir durum. Çünkü evli kalındığı süre içinde eşler birbirlerini aldatamazlar. Bunu ispatlamak zor değil eğer böyle bir şey varsa. DNA testi ile eşinizin sizi aldatıp aldatmadığı ortaya çıkar. Ancak bu gerçekten var mı önce bundan emin olmak lazım. Yok yere böyle bir iddia atar ve ispatlayamazsanız sizin aleyhinize bir durum olur.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-) Eşim boşanma davasını T.M.K.'nun 174. maddesine istinaden açmış.

2-) İntihar girişiminde bulunmadan bir önceki gün dayısında kaldık ve zaten öncesinden eşimin ve ailesinin hakaretleri ve tehditlerinden dolayı psikolojim çokta iyi değildi. Eşim sürekli beni aşağılıyordu ve akrabaları da eşimden taraf olup sürekli küçük görmeler vs. gibi hakaretlere maruz kalıyordum. Eşim o kadar ağır hakaretler ediyordu ki tahammül edemedim. Ben eşimin evimi terk etmesini de istemiyor, kalması için elimden gelen (yani o hakaretlere bile cevap vermeyerek) her şeyi yapıyordum. Eşimin teyzesi ve kızı da gelerek beni o psikolojide alarak eve götürdüler, teyzesi ve kızı "ne halin varsa gör, ama ölmeyi unutma" diyerek bırakıp gittiler. Eşimin sürekli bana bir kadının varlığını söylemesi ve ağır hakaretler ederek rencide etmesi, çocuğunun olduğunu alenen söylemesi ve bu yüzden ayrılmamız gerektiği, babasının alenen tehdit etmesi, annesinin sürekli boşanın demesi ve yıldırmaya çalışmalarına vs. nedenler de olmak üzere dayanamayarak eşime ilk ilaç içmemden başlayarak gsm mesajı attım ve intihara teşebbüs ettim. (Polisin tutanaklarına da teyzesinin tehditlerini ve psikolojik baskı gördüğümü de yazdırdım)

3-) Bu olayların akabinde bir avukata gittim ve bana karşı bir dava açabileceğimizi, oturduğumuz eve aile konutu şerhini mahkemenin başlamasından itibaren koydurabileceğimizi, nafaka ve tazminat işlemlerini de yürütebileceğimizi anlattı.

4-) Sn. Dnzblk; eşimin çok çevresi var ve ben onu yakalayamıyorum. Ancak adını, soyadını hatta cep telefonuna kadar buldum. Ancak daha da ileri gidemedim. DNA için ilk başta benden didik didik kaçan o kadını ve çocuğu bulmalıyım değil mi ? Yoksa mahkeme huzurunda eşim bana "buyrun işte sn. hakim eşim deli" diyebilir de.. Tanıdıklarım bana T.C. kimlik no'su soruyorlar ki yardımcı olmak için. Ne yazıkki bende bulamıyorum.

Ben acaba intihar girişimim için eşimin bilgisi olduğu halde polise haberi geç vermek ve gelmemek adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunsam diye düşündüm.. ?

Cevaplarınızı dikkatle okuyup, yorumlarınızı bekliyorum.

(İlginize çok teşekkür ederim)

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli site sakinleri ve Sn. Avukatlar; yorumlarınız benim için çok önemlidir. Lütfen; söyleyeceğiniz her kelime, cümle benim için inanın çok önem arz ediyor..

Mal paylaşımıyla ilgili olan detayı ve yazdığım olay ile ilgili suç duyurusundaki fikirlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Türk Medeni Kanunun 174. maddesini aynen yazıyorum.

V. Boşanmada tazminat ve nafaka
    1. Maddî ve manevî tazminat
    Madde 174.- Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.
    Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Türk Medeni Kanunundaki boşanma sebebi olarak belirtilen maddesi bu değil.

6 Madde vardır. Bunlar da:

Boşanma sebepleri
    I. Zina
    Madde 161.- Eşlerden biri zina ederse diğer eş boşanma davası açabilir.
    II. Hayata kast pek kötü veya onur kırıcı davranış
    Madde 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.
    III. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme
    Madde 163.- Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse bu eş her zaman boşanma davası açabilir.
    IV. Terk
    Madde 164.- Eşlerden biri evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş boşanma davası açabilir.
    V. Akıl hastalığı
    Madde 165.- Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.
    VI. Evlilik birliğinin sarsılması
    Madde 166.- Evlilik birliği ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

Yani bunlardan biri ile açılmıştır. Ve T.M.K. 174. maddesine göre de sanırım eşiniz tazminat istemiş. Sanırım diyorum çünkü 174. maddeyi herhalde açılan dava dilekçesinde gördünüz sanırım.

Eşinizin sizi aldattığından eminseniz, boşanma davası devam ederken mahkemeden eşinizin bu bayanla görüştüğünü ispatlamak için eşinizin ve bu bayanın cep telefonu dökümlerini isteyin. Mahkeme gerekli GSM şirketine müzekkere yazıp dökümlerini isteyecektir. Talepte bulunması yeterli avukatınızın. Hatta şunu da düşünün derim. Eşinizin sizin bilmediğiniz bir hattı da olabilir. Sizin bilmediğiniz bu hattan da görüşmüş olabilir. Bilemiyorum yine de.
    Eşinizin iş yerindeki biriyle birlikte ise bunu bence bir şekilde ispatlayabilirsiniz. Eşiniz kendisinden bebek bekleyen bu bayanla mutlaka sürekli görüşecektir. Belki beraber bile yaşama durumları ya da bir araya gelme durumları da oluyordur. Bu bayana maddi açıdan hesabına para yatırıyor olabilir. Eşinizin hesaplarının dökümlerini de isteyebilirsiniz mahkemeden. Fikir yürütüyorum şu an kusura bakmayın. Çünkü konumlarınızı bilmek buradan mümkün değil. Ayıca bu boşanma mahkemesi istanbul gibi bir yerde nerden baksanız 1,5 yıl sürer ve eğer bu bayan eşinizden hamile ise bu süre içinde doğum yapmış olacak demektir ve DNA testi istemek zor değil diye düşünüyorum ama eminseniz!!!

İntihar konusuna gelince.
    Bu konuki kanunu buldum.

INTIHARA YÖNLENDIRME
    Madde 84 - (1) Baskasini intihara azmettiren, tesvik eden, baskasinin intihar kararini kuvvetlendiren ya da baskasinin intiharina herhangi bir sekilde yardim eden kisi, iki yildan bes yila kadar hapis cezasi ile cezalandirilir.
    (2) Intiharin gerçeklesmesi durumunda, kisi dört yildan on yila kadar hapis cezasi ile cezalandirilir.
    (3) Baskalarini intihara alenen tesvik eden kisi, üç yildan sekiz yila kadar hapis cezasi ile cezalandirilir. (Metinden çikartilan cümle: 29/06/2005-5377 S.K./10.mad)
    (4) Isledigi fiilin anlam ve sonuçlarini algilama yetenegi gelismemis olan veya ortadan kaldirilan kisileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kisileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar.

Sizi intihara tesvik eden biri/birileri varsa onu/onları dava edebilirsiniz.

İntihar edene ceza verilmemesinin sebebi intihar edenin zaten intihar olayindan yeterince zarar gördügüdür.
    Intihar eden kisinin psikolojisi yeterince kötü oldugu için ona birde ceza verilerek durumu iyice kötülestirmenin dogru olmayacagi düsünülmüstür. Ancak TCK md 84 anlatilanlara uyan kisiler varsa onlar cezalandirilacaktir.
    Konu denizblk tarafından (09-05-2009 Saat 21:12:30 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Dnzblk, çok teşekkür ediyorum yardımlarınızdan dolayı. Anladığım kadarıyla avukatıma da danışarak Başsavcılığa dilekçe verebilirim.

Beni o kadar aydınlattınız ki inanın çok minnetarım.

İkinci bir konu da yasal paylaşım konuydu ama herhalde çok yordum sizi..
    Toki evlerinde oturma izininden sonra evlendik ve oturmaya başladık. Paylaşım söz konusu mu acaba ? Bu soruyu sormamın amacı eşime maddi anlamda çok yardımcı oldum ev konusunda..

Eğer yanıtlamazsanızda, ilginizden dolayı tekrar sağolun.

Saygılarımla.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlilik süresi içinde edinilen mal ile ilgili çok ayrıntılı bilgi donanımına sahip değiilim. Yanlış bilgi vermek de istemiyorum. Ama eğer katkınızı ispat edebilirseniz hak talep edebilirsiniz.

Bu konuda cevabı sistemdeki Avukatlarımız cevaplarlarsa çok daha iyi olur.

İntihar konusundaki verdiğim bilgi konusunda avukatınızın yönlendirmesi ile bence bir an evvel ceza davasını açmak üzere gerekeni yapın derim. Avukatınız gerekeni yapacaktır.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Toki'deki ev konusunda araştırmam sonucunda bir şey buldum. Onu paylaşmak istiyorum sizinle.

Bu ev aile konutunuz değil sanırım. Kocanızın bu evi satma ihtimaline karşı evin üstüne tedbir koydurabilirsiniz. Ve iddia ettiğiniz 2/2,5 yıl kadar süre içinde çalışıp maddi olarak katkı sağladığınız gerekçesi ile evden pay isteyebilirsiniz.

Bu katkınızı ispat etmeniz açısından şunları kullanabilirsiniz. Eğer bir banka aracılığı ile ödemenizi yapmışsanız bunu delil olarak kullanabilirsiniz.
    Konu denizblk tarafından (10-05-2009 Saat 01:12:29 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php56220

Forum