+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Bilkent Hukuk

Bilkent Hukuk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    turkey
    İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bilkent Hukuk

Alıntı Raşit Tavus rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Aslı Aydın;

Diğer üniversite öğrencilerinden olan farkınız ne çeşit bir fark? Mesela her meslek için mi yoksa herhangi bir meslek için mi? Biraz daha somut bir şekilde açıklamanızı talep edebilir miyim?
    Sayın Tavus,

Meslek düzeyine indirgeyemem belki, zira kabaca ele aldığımızda hakimlik veya savcılıkta bu tür artı yönlerin kişiye hiçbir şekilde bir fayda kazandırmayacağı açık bu meslekler yönünden. Ancak iş özel sektöre kaydığında durum biraz daha değişmekte ve İngilizce bilgisinin önemi artmakta sizin de bildiğiniz üzere. Hukuk derslerin bir kısmını ve özellikle hukuk dersleri dışındaki tüm dersleri İngilizce olarak almamız, ve hukuk dersleri dışındaki derslerde de ayrıca İngilizce sunumlar yapmamız, bir sürü kağıtlar yazmamız akademik gelişimimize katkı sağlamakta diye düşünmekteyim. Bu yönün de en azından benim bildiğim devlet üniversitelerinde olmadığını ve sadece bazı devlet üniversitelerinde bu durumun hakkıyla hayata geçirildiği göz önüne alınırsa sanırım sorunuzun cevabını verebilmiş olurum.

Hukuki NET Güncel Haber

Bilkent Hukuk konulu yargıtay kararı ara
    Bilkent Hukuk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Aslı Aydın rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Tavus,

Meslek düzeyine indirgeyemem belki, zira kabaca ele aldığımızda hakimlik veya savcılıkta bu tür artı yönlerin kişiye hiçbir şekilde bir fayda kazandırmayacağı açık bu meslekler yönünden. Ancak iş özel sektöre kaydığında durum biraz daha değişmekte ve İngilizce bilgisinin önemi artmakta sizin de bildiğiniz üzere. Hukuk derslerin bir kısmını ve özellikle hukuk dersleri dışındaki tüm dersleri İngilizce olarak almamız, ve hukuk dersleri dışındaki derslerde de ayrıca İngilizce sunumlar yapmamız, bir sürü kağıtlar yazmamız akademik gelişimimize katkı sağlamakta diye düşünmekteyim. Bu yönün de en azından benim bildiğim devlet üniversitelerinde olmadığını ve sadece bazı devlet üniversitelerinde bu durumun hakkıyla hayata geçirildiği göz önüne alınırsa sanırım sorunuzun cevabını verebilmiş olurum.
    Sayın Aydın;

Her sene ülkemizde beş binin üzerinde hukuk fakültesi öğrencisi hakimlik savcılık sınavına giriyor. Bu da o sene mezun öğrenci sayısının yüzde altmışına tekabül ediyor hemen hemen. Bu da demek oluyor ki hukuk fakültesi öğrencilerinin büyük bir kısmı hakim ve savcı olmak istiyor. Ve sizin fakültenizden mezun olup hakim savcı olan kişi sayısı her yıl başına bir elin parmak sayısını geçmez. Gerçekten kaliteli hocalarınız var, özellikle özel sektöre yönelik güzel bir eğitim veriyorlar ama verdikleri eğitim genelde avukatlık mesleğine yönelik oluyor. Dolayısıyla amacı hakimlik olan bir öğrencinin sizin fakültenizde okuması bence hatadır. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir, o soruyu sormaktaki amacım da bu idi.

Nerede
    turkey
    İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size kesinlikle katılıyorum. Bu yıl fakültedeki ikinci ve okuldaki üçüncü yılım ancak henüz mezun olduğunda hakim veya savcı olmak isteyen hiç kimseye rastlamış değilim. Bu da sanırım fakültemizden mezun olduktan sonra hakim ve savcı olma isteğinin de ne kadar az olacağının bir göstergesi. Fakat talebin az olması asla ve asla fakültemizde verilen kamu hukuku eğitiminin kötülüğüne dayandırılamaz. Zira son derece kaliteli bir kamu hukuku eğitimi aldığımızı düşünmekteyim. Sorun sadece öğrencielrin talep etmemesi ve fakültenin de zaten özel sektöre yönelik eğitim vermesinden kaynaklanmakta.
    Konu Aslı Aydın tarafından (09-11-2010 Saat 20:18:11 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size kesinlikle katılıyorum. Bu yıl fakültedeki ikinci ve okuldaki üçüncü yılım ancak henüz mezun olduğunda hakim veya savcı olmak isteyen hiç kimseye rastlamış değilim. Bu da sanırım fakültemizden mezun olduktan sonra hakim ve savcı olma isteğinin de ne kadar az olacağının bir göstergesi. Fakat talebin az olması asla ve asla fakültemizde verilen kamu hukuku eğitiminin kötülüğüne dayandırılamaz. Zira son derece kaliteli bir kamu hukuku eğitimi aldığımızı düşünmekteyim. Sorun sadece öğrencielrin talep etmemesi ve fakültenin de zaten özel sektöre yönelik eğitim vermesinden kaynaklanmakta.
    Zaten dikkat çekmek istediğim noktada burası. Hiçbir kamu kurumunda standartların dışına çıkamazsın, belli bir kalıbın içinde yoğrulmak zorundasınızdır. Bilkent gibi okulların kamuya personel yetiştirmemesinde en büyük etken öğrencilerin çıtasının "en iyi" seviyeye yükseltilmesinden kaynaklanıyor. Bu demek değil ki bu okullardan mezun olan herkes ileridesüper avukat olacak ama birçoğu öyle olacak ve oluyor da zaten.

Ama şu eleştirimi de 3 yıllık hukuk öğrencisi olmam münasebetiyle kabul ederseniz iyi olur. Benim samimi arkadaşlarımdan bir tanesi ülkenin en iyi Pdr eğitimi veren üniversitelerin birisinde okuyor. Ben de gerek Pdr ye merakım, gerekse arkadaşımın dersine giren Türkiye'nin sayılı kişisel gelişim yazarlarından-uzmanlarından ders dinleme isteğim sebebiyle bir gün arkadaşımın okuluna gittim. O hocadan izin alıp hocanın dersine girdim.

Sınıf 24 kişi, öğrencilerin hepsi istese hukuk okuyabilecek puana sahipti. Sınıfta hoparlör yok, hoca tüm öğrencilerin isimlerini biliyor. Ayrıca öğrenciler hocanın ders anlatımına anında müdahale edebiliyor. Sınıfta fısıldaşmalar bile beni rahatsız ediyordu. Ben Anadolu Öğretmen lisesi mezunu olan birisi olarak aklıma lise yıllarım ve 24kişilik sınıflar geldi. Kitaplarını sıkılmadan okuduğum o yazarın, o eğlenceli dersinden bile zevk alamadım işin üzücü tarafı o bile bunu fark etti. Çünkü 24 kişilik sınıflar ve mevcut üniversite eğitimini amfide alan birisi için çok garip ve rahatsız edici gibi geliyor, hiç yoktan bana öyle geldi. Sanıyorum ki sizin okulda da sınıflar 24 kişilik. Erdal Onar hocanın Ankara hukuktaki son dersini Yargıtay üyeleri bile dinlemeye gelmiş, amfi tıklım tıklım doluymuş. Kendi hocalarımdan da bildiğim üzere hocalar amfide kalabalık önünde ders anlatmayı seviyorlar. Ve sizin birçok hocanız yıllardır 300 -400 kişiye aynı anda ders anlatan hocalar. Birden sizin okula gelince bence eski düzeni özlüyorlardır. Özlenmeyecek gibi de olmasa gerek. Evet, 24 kişiyle dersler daha verimli geçebilir, hatta hocalarla iletişim daha da kolay olabilir, ama yapı itibariyle liseden bir farkı yok. Amfide derse girmenin verdiği tat bambaşka. Ne yazık ki siz hukuk konusunda çok iyi bir eğitim alsanız bile amfi kültürüne sahip olamayacaksınız sanırım ki amfide ders işlemeden hukuk okumak çok de zevkli değildir herhalde hiç yoktan bana hiç zevkli gelmezdi.. Derse devam mecburiyeti olmadan, ülkenin tüm mozaikliğini, tüm yörelerinden en az 10 kişiyle bir arada yaşayarak ders görmek çok farklı bir duygu. Sizin okulunuzda ise kişilerin ortak noktası ailelerin maddi durumu, genel anlamda. Devlet üniversitelerinin köklü hukuk fakültelerinde olan bu kültür yazık ki aynı ortam sizde yok bildiğim kadarıyla. Bu da vakıf üniversitelerinin en büyük dezavantajı olsa gerek.

Ama yine de Bilkent, Bilkent'tir. Benim dezavantaj olarak gördüğüm bu mesele bir başkası için aslında tam bir fırsat ve avantajdır. Bu sebepten dolayı bizim nasıl baktığımız önem arz ediyor sanırım.
    Konu döküntü tarafından (10-11-2010 Saat 03:50:50 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    turkey
    İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belki de özlüyorlardır hocalarımız, bunu bilemem tabii ama Erdal Hoca'nın sık sık tekrarladığı bir söz vardır derslerinde: " Siz çok şanslısınız; bu kadar az sınıf mevcuduyla ders işlemek hem sizin açınızdan hem de benim açımdan çok daha kolay oluyor, isteyenlere söz hakkı vermek gerçekten zor oluyordu Ankara Hukuk'ta." ve buna benzer sözler sarfeder derslerinde. Bunun yanında da hukuk sınıflarımız 24 kişi değil genelde. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim; bazı hocalarımızın sınıfları 10 kişi olabilirken bazı hocalarımızın da 120 kişiyi dahi bulabiliyor. Bunun nedeni de hocalarımızı kendimizin seçme gibi bşir şansımızın olması. Belki sizin amfileriniz kadar olmasa da bizde de amfilerde işlenen dersler mevcut. Bu dersler de genellikle 140-150 kişinin katılımıyla oluyor en fazla. Bunun nedeni de zaten her yıl okula giren öğrenci sayısının 160 olması sanırım.
    Sizlerinki gibi amfilerde ders işlemiyoruz belki ancak bu durumun nasıl bir kayıba yol açacağını açıkçası anlayamadım. Yani amfi kültüründen kastınız nedir? Bu çok büyük bir eksiklik midir?
    Konu Aslı Aydın tarafından (12-11-2010 Saat 11:41:43 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belki de özlüyorlardır hocalarımız, bunu bilemem tabii ama Erdal Hoca'nın sık sık tekrarladığı bir söz vardır derslerinde: " Siz çok şanslısınız; bu kadar az sınıf mevcuduyla ders işlemek hem sizin açınızdan hem de benim açımdan çok daha kolay oluyor, isteyenlere söz hakkı vermek gerçekten zor oluyordu Ankara Hukuk'ta." ve buna benzer sözler sarfeder derslerinde. Bunun yanında da hukuk sınıflarımız 24 kişi değil genelde. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim; bazı hocalarımızın sınıfları 10 kişi olabilirken bazı hocalarımızın da 120 kişiyi dahi bulabiliyor. Bunun nedeni de hocalarımızı kendimizin seçme gibi bşir şansımızın olması. Belki sizin amfileriniz kadar olmasa da bizde de amfilerde işlenen dersler mevcut. Bu dersler de genellikle 140 kişinin katılımıyla oluyor en fazla. Bunun nedeni de zaten her yıl okula giren öğrenci sayısının 160 olması sanırım.
    Sizlerinki gibi amfilerde ders işlemiyoruz belki ancak bu durumun nasıl bir kayıba yol açacağını açıkçası anlayamadım. Yani amfi küştüründen kastınız nedir? Bu çok büyük bir eksiklik midir?
    Yazımın sonunda bunun bir eksiklik olmadığını, hatta bana göre dezavantaj kimisine göre de avantaj olduğunu belirtmiştim. Bizler devlet üniversitesinde 300 kişilik sınıflarda ders işlemeye alıştığımız için diğer sistem bize biraz garip geliyor. Aynısı size de olabilir. Siz de birebir ders işlemek daha verimlidir ve bunun faydasını da illa ki görüyorsunuzdur. İşte insan bir sisteme alışınca diğer sistemleri garip karşılıyor. )

Nerede
    turkey
    İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlgilenenler için, fakültemizin doktora programının da açıldığını buradan duyurmak isterim.

http://www.hukuk.bilkent.edu.tr/doktora.html

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bence hukuk fakültesi olsun da neresi olduğunun bir önemi yok

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı A380 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bence hukuk fakültesi olsun da neresi olduğunun bir önemi yok
    Az once hukuk okumak istediginiz halde meslek lisesi mezunu oldugunuz icin okuyamamis olmaniza uzuldum. bence katsayi farklari azaldigindan icinizde hala bir istek varsa deneyin derim. ustteki yorumunuz kanimca yanlis mevcudu az hocalarinin nitelikli oldugu bir hukuk fakultesinde okumak hukuk mezunlarinin cogaldigi bu donemde buyuk onem arz etmektedir saygilarimla...

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bilkent hukuk forum

bilkent hukuktan savci olunur mu

niye bilkent hukuk

asli aydin bilkent

bilkent mezunu hakim

bilkent hukuk mezunu olmak

erdal onar

https:www.hukuki.netshowthread.php56098-Bilkent-Hukuk

Forum