+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 33 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kredi kartı borçlusuysan insanca yaşama hakkın var mı?

Merhaba

Değerli üyeler ve Hukukcular bu konuda sizlerde yorum yaparsanız herkes düşüncelerini paylaşırsa sevinirim.

Evet günümüzde kredi kartına ödeyemeyeceği kadar yüksek limitler yüklenip aşırı faiz talep edilerek bu çıkmazın içerisine düşen vatandaşlarımızın sayısı giderek artıyor. Peki bu borç ödenmeyip icraya düşünce ne oluyor.
    Herkesin bir kredi kartı sorunu var şu günlerde kimi zorda olsa asgari ödemeyi yapıp bu ayı kurtarıyor kimi tam içine düşüyor ve eminimki Avukat arkadaşlarımız bile ödeme güçlüğü çekiyorlar hatta yakınlarından birileri icralık oluyor.
    Peki bu sosyal sorun değilmi ?
    İcralık olunca ne oluyor.
    Adeta borçlu kişi sanki bulaşıcı bir hastalık taşıyormuşcasına istenmiyen kişi oluyor. Ailesi evi dağılıyor sokakta kalma olasılığı yüksek.
    Akrabalar yardım etmek istiyor Anne Baba kucak açıyor beraber yaşayacaklar tencerede pişirip kapağında yiyecekler ama yok borçlu senin evinde barınıyor sanada haciz yaparım. Evet kimse kapı açamıyor borçluya kardeşleri ana babası mecburen sırt dönüyor.
    Peki bu çile ne zamana kadar sürüyor?
    Ömür boyu evet ölene kadar hayat kabus evinde adeta İNSANLIKTAN çıkarak eşyasız buzdolabsız tv siz orta çağ insanı gibi yaşıyor. Bizim 77 sene önceki i.i.k adeta borçluyu eziyor Avukatlarsa bu işi artık zevk alarak hurdaya dönen hayatı umursamayarak yabancı sermayenin parasının peşine düşüyor.
    Evet kredi kartı borcundan icralık oldunsa hayatın hurdaya dönüyor yapabileceğin çok az şey var.
    ya intihar edeceksin ya böbreğini satacaksın ya evladını satacak yada ömür boyu vebalı gibi sürüneceksi.

Peki aynı kişi aynı bankanın kartını kullanmasaydı herhangi bir iş için o bankaya yolu düşse bankoda işlem yaptırırken orada duran 1 deste parayı memurun dalgınlığından yararlanıp silahsız tehditsiz alıp kaçsa daha sonra güvenlik kamerasından tesbit edilip yakalansa.
    Evet değerli hukukcular ne kadar ceza alır para yok aldığı an harcamış
    2 senemi ceza alır 3 senemi.adli sicili 5 sene sonra silinmezmi.
    Ama kendileri kart verdi ödeyemezsen ömür boyu insan muamelesi görmüyorsun bu sizce adilmi.

Şimdi son sözlerim şöyle
    SEÇİM ZAMANI İNSANCA YAŞAM HAKKI DEYİP BUZDOLABI TV MOBİLYA DAĞITTIĞIN ÜLKEDE
    SEN BORCUNU ÖDEMİYORSUN DİYEREK EVİNDEKİ BUZDOLABINI ALIP YOK PAHASINA SATMAK AİLEYİ ADETA PEŞMURTE BİR HAYATTA YAŞAMAYA ZORLAMAK SADECE DÜNYADAN BİHABER KARNINI DOYURARAK YAŞAYABİLECEĞİ ÇİLE DOLU BİR HAYATA SÜRÜKLEMEK ÇOKMU İNSANCA

Sizden samimi olarak cevap bekliyorum gerçekten böyle bir hayatı borçlu olan kişiler hakediyormu.

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi kartı borçlusuysan insanca yaşama hakkın var mı? konulu yargıtay kararı ara
    Kredi kartı borçlusuysan insanca yaşama hakkın var mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi kartı borçlusuysan insanca yaşama hakkın varmı

Sn.uçucu, samimi olarak soruyorum;kredi kartı harcamalarınız dağılımını gruplayabilirmisiniz?Örneğin,%10 eğlence,%45 giyim, %35 gıda, %10benzin vs...

Nerede
    TRABZON
    İletiler
    103
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

K.kartından ağlayanların hesap ekstrelerine bakınız hemen hemen hepsinin pahalı cep telefonu almış olduğunu görürsünüz.Sonrada orda burda ağlayıp durursunuz.K.kartını cırt yapması kolay ama ödemeye gelince kıvırmak serbest diyorsanız kıvırtın istediğiniz kadar.Nekadar k.kartı borçlusu varsa hepside asenadan daha iyi kıvırıyor..Harcıyorsunuz bolbol sizin olmayan parayı ,sonrada yok intiharmış yok şuymus yok buymuş.

Harcadıysanız sonucunada katlanırsınız...size kimse zorlamı harcattı k.kartlarını ?Allahınız kitabınız varsa yalandan ağlayıp durmayın buralara.İllaki ağlayacagım diyorsanız israil e gidin.

Tanıdıgım bir akılı vatandaş var asgari ücretle çalısıyor ve 1 ay kadar önce K.kartıyla taksitle NOKIA N95 aldı.Daha ilk taksit ödemesinde telefonu sattı ve taksitını ödedi.Akıllandımı sizce ? Şimdide NOKIA N96 yı görmüş birkaçay sonrada n96 alacagım n95 ı sevmedım dıyor.İnşallah enkısa zamanda borcu okadar yükselir ki birdaha asgari ödemesini dahı yapamaz duruma düşer.

ANLAYANA.

Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mesaog rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    K.kartından ağlayanların hesap ekstrelerine bakınız hemen hemen hepsinin pahalı cep telefonu almış olduğunu görürsünüz.Sonrada orda burda ağlayıp durursunuz.K.kartını cırt yapması kolay ama ödemeye gelince kıvırmak serbest diyorsanız kıvırtın istediğiniz kadar.Nekadar k.kartı borçlusu varsa hepside asenadan daha iyi kıvırıyor..Harcıyorsunuz bolbol sizin olmayan parayı ,sonrada yok intiharmış yok şuymus yok buymuş.

Harcadıysanız sonucunada katlanırsınız...size kimse zorlamı harcattı k.kartlarını ?Allahınız kitabınız varsa yalandan ağlayıp durmayın buralara.İllaki ağlayacagım diyorsanız israil e gidin.

Tanıdıgım bir akılı vatandaş var asgari ücretle çalısıyor ve 1 ay kadar önce K.kartıyla taksitle NOKIA N95 aldı.Daha ilk taksit ödemesinde telefonu sattı ve taksitını ödedi.Akıllandımı sizce ? Şimdide NOKIA N96 yı görmüş birkaçay sonrada n96 alacagım n95 ı sevmedım dıyor.İnşallah enkısa zamanda borcu okadar yükselir ki birdaha asgari ödemesini dahı yapamaz duruma düşer.

ANLAYANA.
    Seni bu derece saygısız ve küstahca konuşma hakkını kim verdi.
    Sen kimin ülkesinden kimi kovuyorsun ben sana banka yalakası dedimmi
    kelimelerini laflarını bilerek konuş. Kimse ağlamıyor benim içinde sorun yok ben paşa paşa o faizleri ödüyordum benim itirazım yüksek faize.
    Şunuda bilki tek bir dikili ağacım yok haciz gelirse verebileceğim tek birşeyim var oda kimsenin işine yaramaz almak isteyen olursada gelsin canımı haciz etsin. Gün bugün saat bu saat tek bir kuruş ödeme yapmayacam artık kartlara ve banka yalakaları ilede asla muhatap olmam bundan böyle Ama bu ateşten gömlek birgün senide yakacak emin ol.
    Ben kredi kartı ile nokia n95 almadım hatta hiç telefon almadım.
    peki asgari ücretle çalışanın n95 tel kullanma hakkı yok demi.
    Siz böyle küstahca konuşamazsınız herşeyi sen haketmiyorsun.
    Sana tek sorum senin kullandığın tel nedir. ben siemens benq kullanıyorum. hiç bir özelliği yok.
    Söylermisin bana dünyanın hangi ülkesinde kart faizi bu kadar yüksek.
    Hangi ülkede borcun var diye evine gelip buzdolabını haciz edip nakliye parasına satıyorlar.
    Sizi daha saygılı yorum yapmaya davet ediyorum
    Konu uçucu tarafından (05-05-2009 Saat 21:19:18 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.uçucu, samimi olarak soruyorum;kredi kartı harcamalarınız dağılımını gruplayabilirmisiniz?Örneğin,%10 eğlence,%45 giyim, %35 gıda, %10benzin vs...

Sayın Erdoğan bey merhaba.
    Bu foruma yazdığım son ileti.
    Saygı çerçevesinden ben hiç çıkmadım ama küstahlaşan üye gördüm sizden ricam buna müsade etmeyin.
    Evet soruna gelince samimi cevabım şudur.
    Ben yüzde olarak hesaplamadım ancak toplam 4.700 tl 3 kartla icralık oldum ana para.
    Harcamam şöyle.
    ticaret odasına kayıt silmek için 750 fl borcumu yatırdım.
    Görme kaybı başladı ve müdahele edilmezse tamamen kaybedecektim gözlerimi
    1.250 tl civarı kullandım 3 aşağı 5 yukarı rakam bu.
    oğlumun okula başlaması nedeni ile biraz alışveriş yaptım
    1 adettte çeyrek altın aldım bir akrabamın düğününe hediye olarak.
    harcamam 3.000 civarı gerisi ondan al ona yatır. 4.700 oldu icraya girdi ama artık umrumda değil.
    artık tek kuruş ödeme yapmayacağım. ölürsemde mezar taşı dahi bulamazsınız.
    Burayı hukuki forum diye paylaşmaya yazdık vatandaş hakaret ediyor herkesin kendi kişiliği karekteri kendine

Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ANLAYANA.
    İnşallahmı
    o ödeme yapamayınca sende kına yakarsın artık.
    Sen insanlıktan nasibini almamışsın.
    Dilerim burada söylediklerinin hepsi başına gelir o zaman hep beraber asena gibi kıvırırız. Ama sen belki israile gidersin fakat ben buradayım.
    Senin gibi sözünü bilmeyenlerin lafıyla hiç bir yere gitmem bu ülke bizim senin ne gücün ne yüreğin nede o olmayan beynin beni bu ülkeden kovmaya yetmez
    bay ukela

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu ne mecraya gelmiş, ancak asıl konu elimizdeki kredi kartı silahı... İster hayırlı bir iş için, ister kötü bir iş için kullanın o bir silah.
    Silah taşımanın tüm yaptırımları neyse kredi kartı kullanmanın neticeleri de bunlardır. İster sağlık, ister kumar... Alacaklı banka doğal olarak parasını ister. En azından zorla vermemiştir parayı size... Yolda silah bulup kafanıza veya başkalarına ateş etmiyorsanız, kredi kartı kullanmanın da vecibelerine malesef ama malesef katlanmak zorundasınız/zorundayız.

Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yıllar önce istanbulda motorsikletle biryere gidiyordum ve kestirmeden araç giremez levhası olan sokağa girdim ve trafik polisi önüme çıktı.Mecburen durdum ve ehliyet ruhsat dedi verdim.Sokagın basında levha var görmedinizmi neden girdiniz dedi ve bende motosiklet giremez diye bir levha yoktu ondan girdim dedim.Polislerde motor araba farketmez hiçbir araç giremez deyincede ; sizin trafik işaretlerini bilmediğiniz belli araç giremez levhası olan yerden motorsiklet girebılır o işaret otomobıl vs için dedim ve ehliyet ruhsatımı rica edeyım dedim aldım ve birdaha motosikletlilere araç giremez tabelası olan yerde ceza kesmeye tesebbüş etmeyın sonra mahkemeye verırler dedim ve ayrıldım.

İstanbulda yıllarca motosiklet ve otomobıl kullanmıs bırısı olaraktan sadece 2 yerde motosıklet gıremez tabelası gördüm.

Birzamanlar otomobılle bır arkadasımla beraber geziyorduk.İçerenköy -istanbu carrefourun arkasında trafik kontrolu vardı ve trafik polisi ehliyet ruhsat dedi verdim baktılar incelediler ve B araç ehliyeti fakat bu A2 nedir demezmi...! Bende A2 yi gercekten bilmiyormusunuz yoksa şakamı yapıyorsunuz deyince gercekten bılmedıklerını söylediler.A2 nın 24 kişiye kadar yolcu taşıyan uçakları kullanım ehliyeti oldugunu söyledim ve onlarda teşekkür ettiler.Aklınızda olsun bıryerlerde A2 nedir diye sorulursa hemen parmak kaldırıp 25 kişiye kadar yolcu tasıyan uçakları kullanım ehliyetı oldugunu söylersınız dedim.Polislerın yanından uzaklastıktan sonra arkadasım neden yalan söyledin a2 motosıklet ehliyetı demıstın bana deyınce ; onlara şaka yaptım ama eminımkı bırgun onlarda acı bir tecrübeyle gerçeği öğrenip bizi anarlar dedim.

Trafik polisinin sürücü belgesindeki A2 yazısının ne olduğundan haberi olmaması gerçekten acı bir vaka bence.

Araç giremez levhasının oldugu yere motosiklet'in girip giremeyecegını dahı bılmeyen polislerde ayrı bir vaka.

Kazasız nice güzel günler dilerim.
    Sizin ne kadar hayal aleminde gezdiğinizi bu ileti ile anladım ya sen ne biçim adamsın kendini ne kadar yüksekte görüyorsun.
    Diğer tüm iletilerini okudum her konuda bir anın varmış.
    Tabi hepside atmaca yalan dolan.
    Aslında sana ilk önce kızmıştım ama şimdi sana üzülüyorum. Hayal aleminde yaşıyorsun.

İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Erdoğan Kırcalı bu üyemizin açtığı konudaki sorun nerelere nasıl neden harcandığı değil. İster zor durumda olunsun ister keyfi kullanılsın sonuçta ödeme güçlüğü çekildiğinde karşılaşılan hukuki durumlardır.

Söz konusu olan lüx bir cep telefonu olsa dahi banka o telefondan 10 tanesini zaten çıkarır maaştan kesinti yaparak. Olmuyor ise aciz belgesi düzenleyip zarar gösterip vergiden düşerler.

Tüm avrupa ülkelerinde evdeki tv, buzdolabı, çamaşır, bulaşık gibi insani ihtiyaçlar haciz edilemezken bizim ülkemizde bunlar yapılabiliyor. Burada iddia ediyorum bu bir insan hakları ihlalidir ve bir vatandaşımız avrupa insan hakları mahkemesine gider ise davayı yüksek ihtimal ile kazanacaktır.

Bir insana nasıl diyebilirsiniz "Sen borçlusun bir daha tv alıp izleme yahut çamaşırı yıkama hatta buzdolabı kullanma, yoksa gelip tekrar haciz edip alırım"

Bu nasıl bir mantıktır ? Bu insan psikolojik bunalıma girer insanca bir yaşam süremez tüm umudunu kaybeder ve bir çok kredi borçlusu gibi kaçmak zorunda kalır. Sigortalı işlerde dahi çalışmaktan kaçınır. Asıl serzeniş bunadır paranın neye nasıl harcandığının bir önemi yoktur sonuçta borçludur fakat uygulanan yaptırımlar borçluların insani yaşama haklarını elinden alıyor.

Avrupa üyesi ülkelerin hiç birinde böyle bir uygulama yapılmadığı gibi vatandaşların "Bireysel iflas" hakkı mevcuttur. Bu çok önemli bir yasadır çünkü bankaların önüne gelene istediği gibi kredi limiti açmasınıda engeller. Bankalar bu yüzden kredi vereceği insanı ince eler sık dokur ve ödeyemiyeceği oranlarda kredi vermez, çünkü vatandaş ödeyemeyip bireysel iflas ederse 7 yıl sonra bu borç silinir ve vatandaş karalisteye alınır.

Kısaca burada problem nereye nasıl borçlanıldığı değil borçlanan kişinin yaşam hakkının elinden alınmasıdır. Hadi 1000 2000 tl neysede 20 30 bin tl limit açılan insanlar var asgari ücretle çalışmalarına rağmen. Hiç bir işte çalışmayan üniversite öğrencileri var ceplerinde 3 4 bin limitli kartlar var.

Sözün özü bizim ülkemizdede bu konuda çağdaş ülkelerde olan kanunlar daha fazla insan bu darbeyi almadan düzenlenmelidir.

Konu hukukdışı bir tartışmaya dönüşmesin diye tekrar anımsatıyorum. Burada konu kimin nereye ne için kredi kullandığı değil ödeyememe halinde insanca yaşama hakkının elinden alınması ve bunun dünyanın hiç bir çağdaş ülkesinde olmadığı gerçeğidir. Bu yasalarla alacaklı haklarıda korunmuş oluyor kimse faizden para kazanmak için vatandaşa ödeyemiyeceği krediler vermiyor/veremiyor. Umarım açık ve net izah edebilmişimdir. Hala anlamamakta ısrar eden üyelerimiz var ise avrupadaki hukukçulara mail yolu ile ulaşıp "Sizin ülkenizde neden böyle bir yasa var ? Borçlular harcamasaymış sizene." diye sorabilirler.

Nerede
    ankara
    İletiler
    430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın üye cyberian konuya son derece hakim ve açılan konu başlığı çerçevesindeki yorumu için teşekkür ederim.
    Sayın hukukcular neden konuya bu açıdan bakıp yorumlamıyorsunuz.
    Türkiyede borçlu isen sağlık hizmetinden bile yararlanamıyorsun. Ne alakası var demeyin. Borçlu kişi evim bulunmasın diye kayıt dışı çalışmaya mecbur böyle oluncada sağlık hizmeti alamıyor. Siz bizden samimi cevap istiyorsunuz veriyoruz evet borçluyuz ama toplum dışına itilmeye razı değiliz. Tekrar soruyorum mağazadan kaşla göz arasında birşey çalan sonrada pişmanım diyen biri kaç yık bu suçdan ceza çekiyor mertce söylermisiniz oysa bir borçluyu intihar ettirene kadar bunaltıyorsunuz cep telefonu almasaymış diye sıyrılmak kolay.
    Adeta dağdaki terörist gibi yaşamaya mahkum ediyorsunuz.
    Haksızsak bize şu şu sebebden haksızsınız deyip ikna edin bizi.
    Her ülke vatandaşının haklarını istemek suçmu. Bizde neden yok bireysel iflas açıklamak.
    Ab de İngilterede ABD de bir konut kredisi çekip ev aldığında sonra borç ödenmezse adamın tüm mal varlığına haciz gelmiyor sadece çektiği kredi ile hangi evi almışsa o eve haciz geliyor. Bizde ise klozet bile haciz ediliyor sonrada kullanmasaydın diyorsunuz silahmı dayadılar size basit bir savunma.
    Peki biz bankaya silahmı dayadıkta aldık bu kredi kartını. Yoldan geçene bi form imzalatıp dağıttılar onca krediyi şimdi ise Avukatları odunu bile haciz ederim diyor. Hatta bu forumda bir av. diyorki benim elime düşde gör kim hapı yutuyor. Sen avukatmısın doktormusun hap yutturmak senin işin değil.

Bankalar akılsızca para dağıttılar şimdi toplayamıyorlar bunda hiçmi bankanın suçu yok.
    Size en can alıcı sorum.
    Avukatlık büronuza biri gelse ilk defa gördüğünüz biri deseki size benim şöyle bir davam var. Anlaşsanız her konuda işi kabul edip iş ücrete gelse dermisiniz müvekkile hele bi davaya girelim kazanalım daha sonra ödersin. Hayır demezsiniz en azından yarısını ve masrafları peşin alırsınız.
    Ama bankalar yoldan geçene al sana para harca harca sonra ben sizden alırım nasıl olsa diyor.
    Yabancı sermaye bankaları türk vatandaşını eziyor. arsasını tarlasını evini elinden alıyor. Sizde buna alkış tutuyorsunuz
    Konu uçucu tarafından (05-05-2009 Saat 23:18:32 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: