Şirkette 6 yıldır çalışmaktayım ve şirket merkezinden dışarıda bir Bölge Müdürlüğünde çalışıyorum. 1 yıldan fazladır maaşlarımız düzenli ödenmiyor ve aksıyor.
1- Bazı arkadaşlar 3 aydır maaş alamadıklarını bildiren Noterden protesto çektiler ve içerideki maaş alacakları ile kıdem tazminatlarını 6 ay vadeli senetlerle alıp işten çıktılar. Şirketlerin peşin ödemesi gereken bu haklarımızı böyle vadeli senetlerle ödeme hakları varmıdır? İş mahkemelerine başvurulduğunda ise mahkemenin 1 yıldan fazla sürdüğünü duydum doğrumudur?
2-Ben bir Bölge Müdürlüğünde çalışıyorum ve şu an için 3 maaş alacağım var. Aynı yola başvuracağım, üzerimdeki iş avansları üç maaşımı aşıyor ancak kıdem tazminatımdan az tutarda bir para bu. Noterden protestomu çekmeden önce bu iş avanslarımın hepsini iade etme zorunluluğum var mıdır? Yoksa üzerime çıkılan iş avanslarımdan şu kadarını maaş alacağıma ve kıdem tazminatıma istinaden size göndermiyorum geriye kalan tutarın ise şu sürede şu hesaba gönderilmesi diye ekleyebilirmiyim?
Teşekkür ederim.