Merhaba arkadaşlar.
10/08/2008 tarihinde adliyeye intikal eden bi olayda nöbetçi zabıt katibi aranılıyor. Nöbetçi katibe ulaşılamadığı, telefonunun kapalı olduğu iddiasıyla tutanak tutuluyor.
Ancak, nöbet listesi yok. Yani hiçbir şekilde nöbetçi memuru gösteren bilgi belge vs. evrak yok.
Olaydan sonra 11/08/2008 tarihi itibariyle alele acele müdür ve hakim tarafından bir liste hazırlanıyor ve 11/08/2008 tarihi itibariyle imzalanıyor.

Sorum şu:
1-Nöbet listesini yapmak kimin görevi. Yapmadığı halde cezai sorumluluğu var mıdır. Bu hangi kanun/yönetmelikte bahsedilir (aradım ama bulamadım)

2-Nöbet listesi yokken memur hakkında nöbetini tutmadı saygısız vs. gibi gerekçelerle kınama cezası verilebilir mi?

3-Hakim Yazı İşleri Müdürünü denetlese idi Müdür Listeyi yapar ve tebliğ ederdi. Memurlarda nöbetini bilmiş olurdu. Ancak nöbet listesini geç yapmayı alışkanlık edinmiş Müdür ve onu denetlemeyen hakim. Burada usulen silsile nasıldır. Yani, örneğin; önce hakim müdürü denetler, müdür devam ederse ceza alır. Nöbet listesi yokken cezai sorumluluk katipte midir, müdürde midir.
(NOT: Nöbet listesi yokken nöbetçi memur nöbetçi olup olmadığını parmak hesabıyla "bu hafta ben olsam gerek" diyerek tutuyor. Örneğin, Şubat ayı nöbet listesi 30 Mart tarihinde düzenlendi. Bu 1 aylık sürede kim nöbetçi, kim değil allaha havale..)

Benim istediğim, hem görüşleriniz. Hemde dayanak. Yani, yönetmelik/Kanun vs. var ise onlardan istiyorum. Çünkü, aynen bu aksettiğim şekilde ceza aldım. Nöbetimi tutmadım diye soruşturmam açıldı ama telefonum kapalı diye ceza verdiler.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.