Merhaba,
Öncelikle katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Elimden geldiğince araştırdım ancak bir sonuç bulamadım; dolayısıyla yazmaya karar verdim.

Büyükçe bir sitemiz var. Sitenin dış sınırına denk gelen bir bölümünde, yola ve sitenin içine bakan toplam üç katlı bir işyeri var. En alt kat daha küçük parçalardan oluşan işyerlerine ayrılmış; orta ve üst katlar ise market ve restoran olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmışlar / hizmetteler. En alt kat kot farkı nedeniyle yolu görmüyor; sitenin içine bakıyor. (Kuaför, kuru temizleme ve sucu olarak açılmak üzere hazırlık yapılıyor.)

Orta ve üst katın girişi site dışında iken en alt katın girişi, nasıl olduğunu anlamadığımız şekilde site içinden verilmek isteniyor. Güvenlik firmasına her ay tonla para ödeniyor, kamera ile 7/24 denetleme yapılıyor; görüntülü görüşme sistemleri kullanılıyor. Ancak açılacak olan işyerlerinin girişlerinin site nizamiyesinden yapılacak olması bu masrafları anlamsızlaştıracak diye düşünüyoruz. Yani bir taraftan "güvenlik" diye önlem alırken diğer yandan "işyerine gelen müşteriler" nedeniyle kapıları sonuna kadar açmak durumunda kalacağız.

Bu arada tam olarak hatırlamıyorum ancak ya genel kurul ya da yönetim kurulu kararı var "site içinde ticari faaliyette bulunulamaz" diye.

Sormak istediğim:
- Bu işyerlerinin giriş çıkışının site nizamiyesinden yapılmasına karşı herhangi bir hakkımız olabilir mi?
- Böyle bir kullanım hakkını mal sahibi, yönetim kurulu tek başına verebilir mi mi? Öyleyse bu kararı değiştirmek için nasıl davranmamız gerekir?
- Bu bina çarşı niteliğine giriyor gibi geliyor. Bir kısmına giriş sitenin içinden verildiğine göre bu kısımlara giriş sitenin içinden olacak şekilde faaliyette bulunulması için KMK/24'e istinaden site sakinlerinin oy birliği ile rızası aranmalı mıdır?

Çok teşekkür ediyorum, saygılar...