2004 yılında bir müteahhidin yapmış olduğu kooperatif evlerinden birisine üye oldum.Fakat benim kooperatif oarak bildiğim yapı ortaklığı imiş.Müteahhitle noterde şahsıma verilecek olan dairenin arsa üzerindeki yeri bina adı ve daire numarası belirtilerek 30.12.2007 tarihine kadar eksiksiz olarak teslim edileceğine dair bir sözleşme yaptık.2008 Harziran ayına ödeyeceğim toplam miktarın % 75 ini ödemiş bulunmaktayım.Temmuz 2008 başında daire tamamlanmadan teslim edildi fakat tapuyu alamadım.Bu arada müteahhidin gereğinden fazla üye alarak bazı daireleri birkaç kişiye birden satmasından dolayı Temmuz ayı ortasında tutuklandı.Yaptığım araştırmalar neticesinde benim dairem sadece bana satılmış başka bir ortak yok.(Birde benim gibi noter sözleşmesi yapan sadece birkaç kişi,diğerlerinin noter sözleşmesi yok) .
Benim öğrenmek istediğim elimdeki noter sözleşmesi ile ne yapabilirim.Dairelerin bir kısmı tamamen bitirilerek tapusuz teslim edilmiş,bizimkiler yarım teslim edildi ve hiç yapılmayanlarda var.
Yapı ortaklığı geçen yerler kooperatiflerle aynımıdır eğer değillerse ne gibi farklılıklar vardır.Tapumu nasıl alırım?
saygılar iyi çalışmalar...