Merhabalar öncelikle, yaşadığım olayı ve cevabını aradığım soruyu aşağıda özetlemeye çalışacağım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eşim 8 ay önce hiçbir neden göstermeden ortadan kayboldu ve bir daha hiç ulaşamadım. Ben de babamın yanına geldim. İşe gireceğim için ikametgah belgesine ihtiyacım oldu ve resmi ikametgahımın bulunduğu (eşimin evi) muhtarlığa gittim. Muhtar eşimin ve benim ikametgahımı babamın sahip olduğu eve aldırdığını söyledi. Nasıl benim haberim olmadan ikametgahımı değiştirirsiniz diye sordum ve eşiniz işlem yapabilir dedi. Ama ev babamın üzerine ve hiçbirzaman birlikte oturmamıştık. Sonra biraz araştırınca, borçlular eşimin evine gittiği için o da adreslerimizi babama aldırmış. Ben de tekrar babamın olduğu muhtara giderek tekrar eşimin evine nakil aldırdım fakat muhtar kaydımı almadı, çünkü evde eşimin anneside oturuyordu. Muhtar eşimin annesini arayarak rızanız var mı oğlunuz ve gelininizin naklini aldırmaya diye, annesi de hayır kabul etmiyorum dedi. Muhtar da ben işlem yapamam dedi. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığına gidip, benim rızam olmadan, borçluları yanıltmak için ve kendisinden hiç birşekilde haber alınamadığı için suç duyurusunda bulundum. Ayrıca annesini de defalarca aradığım halde bana eşimin bulunmasına yardımcı olmadığı için de şikayetçi oldum. BARO'da ki danışman arkadaşın tavsiyesi ile de boşanma olmadan nafaka açılacağı için nafaka davası da açtım.

Şimdi öğrenmek istediğim;
Bu durumda muhtar nasıl benim kaydımı tekrar yapmaz,
Nüfus müdürlüğünde eşimin evinin açık adresini söyledim, oradaki memur arkadaş bu evde iki kişi daha oturuyor ad ve soyadlarını söyler misiniz dedi, bende annesi ve kardeşi olduğunu söyleyerek teyit ettim ve adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde eşimin adresine kayıt aldı. Fakat muhtar ve annesinin iyi arkadaş olduklarını biliyorum. Bu yüzden annesinin rızası yok, alamam kaydınızı dedi. Söz konusu evin tapusu 3/2'si eşimin, 3/1'i annesinin üzerine.

Eğer muhtarlıkta gerçekten böyle bir uygulama var ise detayını bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Muhtarın haksızlık yaptığını düşündüğüm ve ilgili ifadeleri Cumhuriyet Savcısı'na verdiğim için, muhtardan da şikayetçi olursam nasıl bir yol izlemem gerekli sizlerden yardım rica ediyorum.
İşe vermek için ikametgah belgesine ihtiyacım var ve benim ikametgahım şuan yok! Ne yapacağım?

Cümle bozukluğu ya da hatalar var ise kusura bakmayın lütfen, olay sıcağı sıcağına olduğu için maalesef biraz şaşkın ve üzgünüm.
Herkesin Allah yardımcısı olsun..
Saygılar