Iyi aksamlar simdiden ilginiz icin tesekkur ederim. Benim sorunum basligimda belirttigim gibi askerlik ve evlilik hakkinda. Öncelikle kendimi kisaca tanitayim lazim olabilir. 30.06.1978 dogumluyum nisanlim almanyada dogmus ve alman vatandasliginida yeni aldi daha önceden basindan bir evlilik gecti almanya da bosandi ama türkiyede de taninma davasi devam ediyor. Ben 05.02.2008 yilinda dil kursu vizesi ile geldim burada 1 sene volkshochschule ye devam ettim ocak ayinda bitti. daha sonra düsseldorf üniversitesine dsh sinavi hazirligina basvurdum kabul edildikten sonra vizemi tekrardan uzattirdim haziran ayina kadar ve mart ayinda universitenin kursu basliyacak. kurs bittikten sonra türkiyede süleyman demirel universitesi bil.Prog. mezunuyum informatiker bölümüne devam etmek istiyorum fakat bildiginiz gibi 29 yasindan sonra ögrenci statüsü türkiye tarafindan kaldiriliyor. Askerlik icin benim pass da aralik ayina kadar gecerli askerlik uzatmasi olmadan da pass süresini konsolosluk uzatmiyor benim merak ettigim su anda herhalde asker kacagi yada yoklama kacagi ne oluyorsam artik evlenme icin türkiyeden kagit alirken sorun cikarmi ve bizim taninma davasina beklememize gerek varmi sonucta alman kanunlarina göre evlenecez. evlendigiz zaman bir aksilik cikmadan konsoloslukta uzatma islemlerimi yapabilirmiyim. ne gibi yol izlemem konusunda yapacaginiz yardimlar icin simdiden tesekkürler...