+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti

Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti

Merhaba, birkac ay once karakolda pasaport yenileme sirasinda babamin yurtdisina cikis yasagi oldugu yonunde bir uyari aldik, konu vergi borcuymus, yaklasik on sene once babam ortak oldugu bir limited sirketinden ayrilmis ama bu konularda deneyimli egitimli biri degil, bu ayriligi hisse devri olarak noterde onaylatmis sadece aktif-pasif olarak iliskisinin kalmadigini belirterek, bundan sonra takip edilmesi gerekn surecleri bilmediginden bunu devlete vergi dairesine bildrmemis, gerekli islmler yapilmamis, babamin ortakligi olan 7-8 ay sirasinda sirketin hicbir borcu yok bunun nasil belgelenebilecegini de bulmaya calisiyorum, fakat bunda sonraki zamanda ortak degistirdikten bir sene sonra sahte fatura kesmis, vergi borcunun buyuklugunden ve su anda bu kisilerin yargilanmasindan dolayi bu isin ticaretinin yapildigi anlasiliyor.

Vergi Dairesinden bize yurtdisi yasagi koyulan davanin esas numarasi gibi bir isin tutulacak ucunu bulmak icin bir baslangic nioktasi istedim, vergi dairesinin avukatlari boyle bir numaranin olmayacagini burada islerin T.C kimlik numarasiyla yurudugunu bizim eski evimize 2000 senesinden beri iki ya da uc kez vergi borcunu bildiren tebligatlarin gonderildigi gibi syler gosterdiler ve bu konudan ancak mali musavirlerin anlayacagini , gerekirse tanidiklarina yonlendirebileceklerini soylediler.

Ben bu problemden kurtulmaliyim, elimde olan bulabildigim tek belge var o da bahsettigim noterde yapilan hisse devri, forumdan okuyabildigim anlayabildigim kadariyla, ilk once vergi dairesine noter belge ve dilekcemle gidip duzeltme talabinde bulunmam, ama bunun yeterli olmayacagi asikar vergi dairesine hisse devrinin bildirilmemsi dolayisiyla, bu konuda yapabilecegim ne olabilir baska, izlemem gereken yol nedir, fikrinizi belirtirseniz cok sevinirim, vergi borcunun buyuklugunden dolayi cok gercekci olmayan rakamlardan bahsediliyor profesyonel yardim konusunda, benim icin imkansiz hayal gibi rakamlar, ilgilenen herkese tesekkurler

Hukuki NET Güncel Haber

Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti konulu yargıtay kararı ara
    Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Eksik belge nedeniyle vergi borcu mukellefiyeti

Alıntı duri memis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, birkac ay once karakolda pasaport yenileme sirasinda babamin yurtdisina cikis yasagi oldugu yonunde bir uyari aldik, konu vergi borcuymus, yaklasik on sene once babam ortak oldugu bir limited sirketinden ayrilmis ama bu konularda deneyimli egitimli biri degil, bu ayriligi hisse devri olarak noterde onaylatmis sadece aktif-pasif olarak iliskisinin kalmadigini belirterek, bundan sonra takip edilmesi gerekn surecleri bilmediginden bunu devlete vergi dairesine bildrmemis, gerekli islmler yapilmamis, babamin ortakligi olan 7-8 ay sirasinda sirketin hicbir borcu yok bunun nasil belgelenebilecegini de bulmaya calisiyorum, fakat bunda sonraki zamanda ortak degistirdikten bir sene sonra sahte fatura kesmis, vergi borcunun buyuklugunden ve su anda bu kisilerin yargilanmasindan dolayi bu isin ticaretinin yapildigi anlasiliyor.

Vergi Dairesinden bize yurtdisi yasagi koyulan davanin esas numarasi gibi bir isin tutulacak ucunu bulmak icin bir baslangic nioktasi istedim, vergi dairesinin avukatlari boyle bir numaranin olmayacagini burada islerin T.C kimlik numarasiyla yurudugunu bizim eski evimize 2000 senesinden beri iki ya da uc kez vergi borcunu bildiren tebligatlarin gonderildigi gibi syler gosterdiler ve bu konudan ancak mali musavirlerin anlayacagini , gerekirse tanidiklarina yonlendirebileceklerini soylediler.

Ben bu problemden kurtulmaliyim, elimde olan bulabildigim tek belge var o da bahsettigim noterde yapilan hisse devri, forumdan okuyabildigim anlayabildigim kadariyla, ilk once vergi dairesine noter belge ve dilekcemle gidip duzeltme talabinde bulunmam, ama bunun yeterli olmayacagi asikar vergi dairesine hisse devrinin bildirilmemsi dolayisiyla, bu konuda yapabilecegim ne olabilir baska, izlemem gereken yol nedir, fikrinizi belirtirseniz cok sevinirim, vergi borcunun buyuklugunden dolayi cok gercekci olmayan rakamlardan bahsediliyor profesyonel yardim konusunda, benim icin imkansiz hayal gibi rakamlar, ilgilenen herkese tesekkurler
    Öncelikle hisse devrinin noterde yapılması sadece o kağıdın altına imza atan tarafları bağlar. Vergi dairesinde veya mahkemelerde hüküm ifade edebilmesi için ticaret sicil gazetesinde yayınlatılması gerekir. Onun dışında noterdeki evrak kimseyi bağlamaz.
    İkincisi ben bilmiyordum. Tebligat bana gelmedi şeklindeki beyanlarda kimseyi ilgilendirmez.
    Sahte faturalarda babanızın imzası yoksa bir sorun teşkil etmez. Ispat gerekir babanızında sahte fatura ticareti ile uğraştığına dair.
    Ücüncüsü On sene olması bana zaman aşımına uğrama ihtimali olduğunu düşündürdü. Zamanaşımı beş yıldır. Ancak vergi daireleri mükellef adına para yatırarak zamanaşımını durdurmaya çalışırlar.
    Hangi il ve vergi dairesi şirket türü Limited mi?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle hisse devrinin noterde yapılması sadece o kağıdın altına imza atan tarafları bağlar. Vergi dairesinde veya mahkemelerde hüküm ifade edebilmesi için ticaret sicil gazetesinde yayınlatılması gerekir. Onun dışında noterdeki evrak kimseyi bağlamaz.
    İkincisi ben bilmiyordum. Tebligat bana gelmedi şeklindeki beyanlarda kimseyi ilgilendirmez.
    Sahte faturalarda babanızın imzası yoksa bir sorun teşkil etmez. Ispat gerekir babanızında sahte fatura ticareti ile uğraştığına dair.
    Ücüncüsü On sene olması bana zaman aşımına uğrama ihtimali olduğunu düşündürdü. Zamanaşımı beş yıldır. Ancak vergi daireleri mükellef adına para yatırarak zamanaşımını durdurmaya çalışırlar.
    Hangi il ve vergi dairesi şirket türü Limited mi?
    Merhaba, ilginiz icin tesekkurler, evet limited sirketi, bagli bulundugu vergi dairesi de yenibosna, yapilan hicbir iste imzasi yok, ticaret sicil gazetesinde ilani onlarda istedi ama dedigim gibi ilan verilmemis...

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ticaret sicil gazetesi olmayınca bu devir işlemi devlet nezdinde gerçekleşmemiş gibidir. Yani borcu ödeyip sonra hisse devri yaptıgınız sahıstan geri istemeniz gerekir. Naylon faturada ise imzanız asıldır. İmza olmadıktan sonra sizi kimse suçlayamaz...ancak bu vergi borcu sorumluluğunuzu da kaldırmaz. Burada ticaret sicil gazetesine giderek geçmiş tarihli hisse devir senedini yayınlatmaya çalışınız. Buda bir nevi çözüm olabilir. Ancak genelde ticaret odalarına da bir tomar borç birikmiştir ve bu tip işleri ticaret sicili de yapmak istemez.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ticaret sicil gazetesi olmayınca bu devir işlemi devlet nezdinde gerçekleşmemiş gibidir. Yani borcu ödeyip sonra hisse devri yaptıgınız sahıstan geri istemeniz gerekir. Naylon faturada ise imzanız asıldır. İmza olmadıktan sonra sizi kimse suçlayamaz...ancak bu vergi borcu sorumluluğunuzu da kaldırmaz. Burada ticaret sicil gazetesine giderek geçmiş tarihli hisse devir senedini yayınlatmaya çalışınız. Buda bir nevi çözüm olabilir. Ancak genelde ticaret odalarına da bir tomar borç birikmiştir ve bu tip işleri ticaret sicili de yapmak istemez.
    Sizden bilgi alir almaz ticari sicil gazatesine basvuru yaptim fakat hisse devrinin noterde gerceklestigi tarih olan 07.1999 dan sonra, baska bir noterlikte babama ait olmayan sahte imzayla sube acilisi karari verilmis, ve bu karar ticari sicil gazatesinde yayinlanmis, dolayisiyla hisse devrinin gerceklesmisinin ardindan bir islem daha yapilmis oldugu icin bu ilanin yayinlanamayacagi bilgisini aldim, sanirim bu asamadan sonra ilk yapmam gereken sahte imza nedeniyle ticaret mahkemesine basvurmam, bu insanlari bulup itiraf ettirmem de gerek sanirim? Bu nasil olacak hicbir fikrim yok, daha mantikli bir cozumu olamali ?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ustelik bu insanlarin sahte faturadan dolayi halen yargilandigi davalarda var, bunu bi avantaj , bir delil olarak nasil kullanabilirim?, Kullanabilir miyim ?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı duri memis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizden bilgi alir almaz ticari sicil gazatesine basvuru yaptim fakat hisse devrinin noterde gerceklestigi tarih olan 07.1999 dan sonra, baska bir noterlikte babama ait olmayan sahte imzayla sube acilisi karari verilmis, ve bu karar ticari sicil gazatesinde yayinlanmis, dolayisiyla hisse devrinin gerceklesmisinin ardindan bir islem daha yapilmis oldugu icin bu ilanin yayinlanamayacagi bilgisini aldim, sanirim bu asamadan sonra ilk yapmam gereken sahte imza nedeniyle ticaret mahkemesine basvurmam, bu insanlari bulup itiraf ettirmem de gerek sanirim? Bu nasil olacak hicbir fikrim yok, daha mantikli bir cozumu olamali ?
    "baska bir noterlikte babama ait olmayan sahte imzayla sube acilisi karari verilmis, ve bu karar ticari sicil gazatesinde yayinlanmis, dolayisiyla hisse devrinin gerceklesmisinin ardindan bir islem daha yapilmis oldugu icin bu ilanin yayinlanamayacagi bilgisini aldim." demişsiniz. Bu işlemin iptali için babanız Ticaret siciline dilekçe versin. Ben şube açılışı için karar almadım. Bu durum beni ilgilendirmiyor desin. İmzanın kendisinin olmadığını ispatlamak içinde noterden bir imza beyanı çıkartsın.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    152
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Başlangıc noktam ne olmalı sorunuz hakkında düşünmek isterim.

Bir kerre her halükarda yaşanan somut olay hakkında yargı denetimine müracaat edilmesi gerektiği açıktır. Yani vergi dairesinin işlemlerinin yargısal denetimi sürecini işletmeniz gerektiği kanaatindeyim.

Öyle ise başlangıç. noktanız açık. İptalini isteyeceğiniz idari işlemlerin yani babanız hakkındaki vergi tahakkuklarının tarih ve sayılarını öğrenmekten ibarettir.

Öyle ise eski adresinize gönderildiği söylenen vergi dairesi ihbarnamelerini bularak içeriği hakkkında bilgi sahibi olmak başlangıç noktanızdır.

Bu evrakı halen muhtarlıkta ise oradan ve vergi dairesindeki takip doyasından temin ederek işe başlayınız.

Açacağınız davada mahkeme tebligatların geçerli olup olmadığına göre dava açma süresini kaçırıp kaçırmadığınızı; şirkete yapılan tebligatların borcun kesinleşmesine yeterli olup olmadığına yahut vergi borcunun zaman aşımına uğrayıp uğramadığına göre şirket hakkında yürütülen takip işlemlerinde borcun şirketten tahsilinin imkansız olduğunu tespite yarar yeterli incelemelerin yapılıp usuli işlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığını; VUK 10. maddesi uyarınca öncelikle şirketin kanuni temsilcisinin sorumluluğu yoluna gidilip gidilmediğini; denetleyerek sonucuna göre bir hükme varacaktır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: