+ Konuyu Yanıtla
47 / 69 Sayfa İlkİlk ... 7172737383940414243444546474849505152535455565767 ... SonSon
461 den 470´e kadar toplam 689 ileti bulundu.

Konu: ÖSS - Hukuk

ÖSS - Hukuk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: ÖSS - Hukuk

Öncelilkle herkese iyi günler.ben bu sene lise üçe yeni geçiyorum yani daha tecih stresi tam anlamıyla başlamadı ama ben yinede hazırlık yapıyorum.bende
    okann arkadaşım gibi bütün sayfaları okudum ve düşündüm.bizim gibi öğrenciler böyle bir bölümü açtığınız için çok teşekkür ederim.ve benim bir ricam olucak koç üniversitesi hukuk fakültesinde okuyan arkadaşlar varsa fakültelerini tanıtabilirlermi?şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

ÖSS - Hukuk konulu yargıtay kararı ara
    ÖSS - Hukuk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

slm arkadaşlar ben istanbul ticaret üniversitesinde burslu okuyorum bu okulu tesadüfen seçtim ama öyle hocalar varki çok değerli örneğin KAYIHAN İÇEL diye öyle bir hocamız varki dünyada böyle bir hoca bulumazsınız ...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı okann rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle herkese teşekkür etmek istiyorum siteye yeni üye oldum ve 45 sayfayı da okudum, gerçekten çok faydalı oldu

Bu sene össye girdim sonuçları bekliyorum puanıma bakınca ankara hukuk zor gözükse de istanbul hukuk olacak gibi ve ben de ist. hukuku istiyorum. Ancak kontenjanının 800e çıkarılması -hatta bu sene 1000olacak diye duydum aslı var mı bilmiyorum- beni ciddi anlamda tedirgin ediyor. Hukukta ekol bi üni. olmasına rağmen ist. hukukun bu özelliğini kaybedebileceği düşüncesi canımı sıkıyo. Bazı arkadaşlar düşüncelerini belirtmişler ama neden kontenjanların arttığını -varsa devletin bu konuda uzun vadeli bi planı- bilen varsa cevaplarsa çok sevinirim. Ayrıca ist. hukukta amfide ders görmek özellikle kışın anlatıldığı gibi gerçekten eziyet mi,sayıca kalabalık olmak sorun teşkil ediyo mu. Bu konuda da ist. hukukta okuyan arkadaşların yönlendirmelerini bekliyorum. Çünkü ist. hukukta istediğimi bulamayacağım düşüncesi ikinci alternatifim olan iktisata yönlendiriyo beni. Acaba ist. hukuk yerine odtü iktisat mı düşünsem diyorum.

Ayrıca ist. hukukta burs imkanları nasıl ve bir de uluslararası firmalarda çalışma imkanları nasıl bu konularda da yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşk ederim
    Kontenjan artırımıyla ilgili bu sene de en az 800 olacağı biliniyor.Tabii ki 800 kişi olması iyi birşey değil.İki amfiye ayrılacaksınız 400 öğrenci eder bunun bir 100 kişisi pek derslere gelmeyecek ilk sene.Ortalama 300 kişi bir amfide olacak bazı derslerde amfilerde yer arayıp bulamayacaksın.Erken gelmen gerekebilir.Ama şu var ki kaliteli hocalardan ders alacaksın.Hukuk nosyonunu beynine kazıyacaklar.Amfilerde üşüme gibi bir sorun bu sene pek fazla yaşamadık.Hatta fazla sıcaktı çok terlediğimi de biliyorum.Ama çok kişi olması yemekhanede daha fazla sıra demek, ki bu iyi bir şey değil.Ama ders verimliliği düşer diye bir korkun olmasın dinlemek isteyen her durumda dinliyor.
    Dua et kontenjan daha fazla artmasın yoksa kapılardan taşabiliriz Niçin en çok kontenjan bizim okulda onu da anlamış değilim.Diğer anadoludaki üniversitelerinkini artır kontenjan artırmak istiyorsan.Geçen sene anadolu üniversitesinin kontenjanını düşürdüler böyle saçmalık olur mu?
    İstanbul Hukuk ile odtü iktisat arasında nasıl kaldın onu da anlayamadım.İktisat ve Hukuk bambaşka alanlar. 4 yıl okuyacağın yeri seçmekte özgürsün ama bütün hayatın boyunca yapacağın mesleği seçiyorsun ona göre dikkat et derim.Üniversitede 4 - 5 yıl okuyacaksın sonrası yapacağın meslek olacak o yüzden iktisat mı hukuk mu istiyorsun önce onun kararını ver.
    Burs konusunda da iü elinden geleni yapmaya çalışıyor.Rektörlük bursu ve ayrıca hukuk fakültesine bağlı vakıflar okul içinden başvuruyla burs vermektedir.Okul dışından da birçok vakıftan burs alabilirsin.Hatta koç vakfı iüden sadece hukuk fakültesi öğrencilerine burs veriyor diye biliyorum.
    Dil yönünden kendini geliştirirsen Erasmus programıyla 1 veya 2 dönem yurtdışına çıkabilirsin.Özellikle fransızca veya almanca biliyorsan erasmus ile çok daha rahat bir şekilde gidebilirsin.Dil eğitimi ne yazıkki okulumuzda verilmiyor.Ama hukuk fakültesinde hazırlık okumak da çok faydalı değil.Çünkü dersler türkçe olacak ve boşu boşuna hazırlık okumuş olacaksın.4 yıl içinde unutacaksın o dili de.Ama dışarıdan kurslara giderek dil işini halledebilirsin.
    Uluslararası firmalarda çalışmak senin kendini geliştirmene bağlı. Yoksa hepimiz biliyoruz ki İstanbul Hukuk ,hukuk açısından iyi bir kartvizittir ama kendini geliştirmen ilerisi için daha önemlidir...

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de bikaç gündür takip edemiyodum forumu kimseden de ses çıkmıyor derken cevap yazmanız gerçekten sevindirdi beni sanırım siz öğrencisiniz ist. hukukta.

Anlıyorum ki istanbul hukuk biçok konuda beklentilerimi karşılayacak gözüküyor.Ben zaten kendime güveniyorum sorun belki dil konusunda olur dediğiniz gibi ama zaten boş zamanlarında dille uğraşmasını seven biri olarak bu eksiği kendim de kapatabilirim. Bir de tabi istanbul şehri beni biraz korkutuyor bunu da yenmem lazım...

İktisat ve hukuk arasında nasıl kaldığıma gelince aslında ben matematiğe de sözele de yatkınım ikisi de bana başka açılardan cazip geliyor. Ekonomiye olan ilgim yüzünden iktisadı kitaplara ve okumaya olan ilgim yüzündense hukuku düşünüyorum. Puanıma bakınca da -eğer geçen seneki taban puanlara göre konuşacak olursak- benim için en kaliteli hukuk fakültesi istanbul en kaliteli iktisatsa odtüdür diye düşünüyorum. Bu yüzden ikisi arasında da bi tereddüt yaşıyorum

Onun haricinde artık yapmam gereken sonuçları beklemek gibi gözüküyor.13ünde açıklanıyo sonuçlar diye duydum. O zaman eminim ki daha net düşünebilirim ve umarım doğru kararı veririm
    Konu okann tarafından (03-07-2009 Saat 13:13:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, Bahçeşehir, Turkiye.ispanya,bodrum makinist nusret yeprem sokak
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dün sabah gazetesinin insan kaynakları ekinde okuduğum kadarıyla son açılan universiteler ve arttırılan kontejyanlar sebebıyle ülkemiz her sene 5000 hukuk mezunu vericekmiş ..
    bu kadar hukukcu ihtiyacı olmadığı , ihtiyaç fazlası hukukcu olmasına yol açıcağı yazıyodu.

katılıyor muyum , hayır katılmıyorum.
    hiç bişey olmasa her alanda bilgili , okuyan , tartışan bireyler çıkar hukuk fakültelerinden.
    iş alanlarının genişliğinden bahsetmiyorum bile.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    165
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı Cevap: Re: ÖSS - Hukuk

Alıntı Tuğba Sinem Özsaygılı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    dün sabah gazetesinin insan kaynakları ekinde okuduğum kadarıyla son açılan universiteler ve arttırılan kontejyanlar sebebıyle ülkemiz her sene 5000 hukuk mezunu vericekmiş ..
    bu kadar hukukcu ihtiyacı olmadığı , ihtiyaç fazlası hukukcu olmasına yol açıcağı yazıyodu.

katılıyor muyum , hayır katılmıyorum.
    hiç bişey olmasa her alanda bilgili , okuyan , tartışan bireyler çıkar hukuk fakültelerinden.
    iş alanlarının genişliğinden bahsetmiyorum bile.
    Hatta Roma'ya dönelim ve hukukçuluk bir şeref olsun; Dolayısıyla işimizi de para almadan yapalım

Hukuk nosyonuna sahip olmak bir yere kadar güzeldir ancak tek başına karın doyurmaz. Ancak bir hukukçunun illa ki hukuk yapması gerekmez farklı alanlara kaysınlar diyorsanız, bu en başta aldıkları eğitime, verdikleri emeğe yazık olur.

Bence hukuk kontenjanları Az ve Öz olmalı. Bugün Türkiye'nin en köklü ve başlı başına bir ekol olan İstanbul Hukuk'un kontenjanını 1200 e çıkarıyorsanız ve eğitim kalitesini yükseltmek adına tek bir girişimde bulunmuyorsanız, bu önce hukuk, sonra Türkiye'nin geleceği adına bir intihar demektir. Çünkü bu sadece İstanbul için değil tüm üniversitelerimiz için geçerli.

Bugün hukukun zirvesindeki gelişmeleri yakından takip edenler, kaliteli hukukçuya olan ihtiyacımızı daha iyi ifade ediyordur zannedersem. Anayasa mahkememiz başta olmak üzere hukuki kurumlarımız bu kadar tartışılıyorken, hukuk fakültelerimizin kalitesini artırmak yerine hepten kaliteyi aşağı çekmek tam bir ''düşüncesizliktir, beceriksizliktir'' ben bu kadarını söylüyorum, gerisini siz tamamlayın...

Nerede
    istanbul, Bahçeşehir, Turkiye.ispanya,bodrum makinist nusret yeprem sokak
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bahadırhan Tabak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hatta Roma'ya dönelim ve hukukçuluk bir şeref olsun; Dolayısıyla işimizi de para almadan yapalım

Hukuk nosyonuna sahip olmak bir yere kadar güzeldir ancak tek başına karın doyurmaz. Ancak bir hukukçunun illa ki hukuk yapması gerekmez farklı alanlara kaysınlar diyorsanız, bu en başta aldıkları eğitime, verdikleri emeğe yazık olur.

Bence hukuk kontenjanları Az ve Öz olmalı. Bugün Türkiye'nin en köklü ve başlı başına bir ekol olan İstanbul Hukuk'un kontenjanını 1200 e çıkarıyorsanız ve eğitim kalitesini yükseltmek adına tek bir girişimde bulunmuyorsanız, bu önce hukuk, sonra Türkiye'nin geleceği adına bir intihar demektir. Çünkü bu sadece İstanbul için değil tüm üniversitelerimiz için geçerli.

Bugün hukukun zirvesindeki gelişmeleri yakından takip edenler, kaliteli hukukçuya olan ihtiyacımızı daha iyi ifade ediyordur zannedersem. Anayasa mahkememiz başta olmak üzere hukuki kurumlarımız bu kadar tartışılıyorken, hukuk fakültelerimizin kalitesini artırmak yerine hepten kaliteyi aşağı çekmek tam bir ''düşüncesizliktir, beceriksizliktir'' ben bu kadarını söylüyorum, gerisini siz tamamlayın...

Bu söylediğiniz zaten başlı başına ayrı bir tartışma konusu olmalı. Ancak ben sorunun kontejyanlarda olduğunu asla düşünmüyorum. Eğitimde fırsat eşitliğinden uzaktan yakından bahsedemediğimiz bir ülkede yaşıyor oluşumuzdan belkide. Yani tercih edebilecek olanın dışarda kalması fikriyle bağdaşmıyorum ben tamamen .. ama diğer söylediklerinizle hem fikir olduğumu da belirtmek isterim. Kesinlikle hukuka olan ,hukuk devletine olan güvenin yerlerde olduğu bir durumdayız ama hatırlatılması gereken de bu durumun kontejyanlar düşük seviyelerdeyken , 20 sene önce 30 sene önce eğitilmiş hukukcular tarafından yaratıldığının gerçeği..

Nerede
    manisa
    İletiler
    73
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ÖSS - Hukuk

Bende bir hukukçu adayı olarak görüşlerimi yazayım dedim.Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin bir bölümünde şöyle bir makale vardı.50li yıllarda ülkede ihtiyaç duyulan bina ve araç gereksinimi dolayısıyla mühendise ihtiyaç vardı mühendislik fakültelri kuruldu ve bir kaç tane iyi mühendisliğin ardından her yerde mantar gibi mühendislik fakültesi açıldı,70 den 80 li yıllara doğru üretilen araçların pazarlanması gerekiyordu bir iki iyi işletme fakültesinin ardından yine ülkede mantar gibi işletme fakülteleri açıldı ve günümüz.Makalenin devamı şöyleydi hukuki uyuşmazlıklar baş gösterince hukukçuya ihtiyaç duyulmuştur denerek hukukçuya olan ihtiyaç vurgulanıyordu.Makalede mantar gibi kısımlar yok ben orada gerektiği için ekledim ki haklı değilmiyim.Dönüp bir bakalım bir kaç tane mühendislik ve işletme fakültesi dışında diğerleri ne yapıyor.Diplomalı işsiz transfer ediyor.HUkuk onlardan çok farklı diyen olabilir evet çok farklı hemde çok.Bu 45 tane hukuk fakültesinden ve muazzam kontenjanlardan bahserken akedemik yetersizlikte yetişecek hukukçuların olmasından ziyade ben iyi akademisyenlerce yetiştirilen ve tam bir hukuk bilgisi alan hukukçuların yetişmesini isterim.Yoksa hukuk fakültelerinin sayısı o ülkedeki hukuk kalitesini göstermez.Örnek isteyenler dibimizdeki Yunanistan'a bir baksın kaç tane hukuk fakültesi var ve dünya çapında kaç hukukçusu var.Bu işler fakülte sayısıyla olsaydı şimdiye Türkiye süper güç olurdu.Az olsun öz olsun bu ülkeye yeter Mahmut Esad Bozkurtgibi hukukçularımzı olsun kısacası.Saygılar

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Cevap: ÖSS - Hukuk

arkadaşlar ben de gazi hukuk 3. sınıftayım.size şunu söyleyeyim.kontenjan artışı olmadan önce sınıflar herkese yetiyordu.2008 girişliler gelince ki bu öğrencilerin sayısı 308+KTÜ'den gelenler+Erzurum Atatürk üniversitesinden gelenlerle beraber o sınıftaki öğrencileri sığdırmak için 2'ye böldüler.sınıflarda normalde 154 kişi olması gerekirken açılan bu yeni üniversitelerin hukuk fakültesi öğrencileri ile birlikte sayı alttan alan kişi de varsa 190'ı buldu.ee reytingi fazla olan derslerde öğrenciler nereye oturacağını şaşırdı.gazi de medeni hukuk, 1.sınıfta okuyan herkesin gittiği derstir.o zaman medeniden kalmıştım.Allaha şükür alttan dersim yok şimdi, ama birçok arkadaşım var.üstelik hala medeniyi alanlar var.eğer bu senede artmışsa şimdiden söyleyeyim ilk gün ve daha sonraki medeni hukuk derslerinde oturacak yer bulamayabilirsiniz.ama asıl sorun bu değil.
    asıl sorun mezun olunduktan sonra bu kadar hukukçunun nerede istihdam edileceği?her sene devlet üniversitesinde okuyan 5000 öğrenci ne demek ya?ben girdiğimde ki iki sene önceydi vakıf üniversiteleri ile birlikte bu 4000'i bile bulmazdı.şimdi bazı arkadaşlar beni bencil bulabilir ama 5-6 sene ortaya çıkacak tablodan sonra hakim ve savcı açığı da fazla olmayacağı için piyasada o kadar çok avukat olacak ki yeni avukatlar sinek avlayacak.Bu kadar hukuk fakültesi açılmanın amacı bence de siyasi konudur.ama arada toz duman olacaklar yine millet olacak.beni şimdiden bu artışlarla beraber işsiz olma korkusu sardı.
    ben hakim veya savcı olmak istiyorum ama geçenlerde adalet bakanı hakim ve savcı açığını bir an önce kapatacağız demişti.heralde biz mezun olasıya kadar hakim ve savcı açığının çoğu kapanmış olacak.üstelik burası Türkiye olduğu için sınavı kazanman da yetmiyor.mülakat denilen bir eşitsizliğin resmi ortaya çıkıyor.resmen torpil için yapılmış.adamın yoksa ağzınla kuş tutsan hakim ve savcı olamıyorsun.isteyenler şu adrese bakabilir. http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=187772
    ama herşeye rağmen hukuk okumak isteyenler yine de hukuk yazın.çünkü bu kadar olumsuz duruma rağmen yine geleceği olan bir bölüm.ben bölümümü seviyorum ve sevmeye devam edeceğim.fakültemi de.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bahadırhan Tabak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

İstanbul Hukuk gerçekten 1200 kişi mi alacak? Artacağını duymuştum ama bu biraz fazla.

+ Konuyu Yanıtla
47 / 69 Sayfa İlkİlk ... 7172737383940414243444546474849505152535455565767 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

uluslararası ilişkilerden hukuka geçiş

galatasaray hukuk mezunu

uluslararası ilişkiler yatay geçiş hukuk

uluslararasi iliskilerden avukatlik gecis

uluslararası ilişkiler hukuk geçiş

uluslararası ilişkilerden hukuk fakültesine geçiş

uluslararasi iliskilerden hukuka gecis

uluslar arası ılıskılerden hukuka gecısuluslar arası iliskilerden hukuka gecıshukuku 7senede bitirenlergs hukuk diplomatçekingenlerin hukuk okumasıcankaya universitede uluslararasindan hukuk a gecis sartiselcuk hukuka gitmelimiyimyıldırım beyazıt hukuk yorumlaruludağ hukuk hakim savcı kazandırma başarısıUluslararası İlişkilerden uluslararası hukuka geçişoss-hukukuluslararası ilişkiler hukuk dikey geçişuluslararasi iliskilerden hukuka gecis nasil mumkun oluruluslar arasi iliskilerden hukuka gecisgalatasaray hukuk mezunlarıgalatasaray hukuk mezunu ne iş yaparuluslar arasi iliskiden hukuga gecmeyıldırım beyazıt üniversitesi hukuk fakültesi yorumlar
Forum