+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 31 ileti bulundu.

Konu: Askeri Bütçe ve Ekonomik Kriz

Askeri Bütçe ve Ekonomik Kriz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri Butce ve Ekonomik Kriz

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Asker sayısının ve bütçesinin yüzde yetmişbeş azalmasını isteyen zata sorsak '' Askeri bütçe ne kadar bu nerelerde kullanılıyor ?'' Aval aval bakar çünkü bilgisi sıfır bu konuda... Askeri sağlık harcamalarının askeri bütçede ki payını bilmez, doğuda ki sağlık hizmetinin yüzde doksanını Asker aracılığı ile gerçekleştiğini bilmez. oğuda ciddi sağlık sorununda helikopter kaldıracak tek kurum olduğunu bilmez.
    Sayin commodore1tr, imzaniz bilmediginiz konularda bile gunlerce konusabileceginizi iddia ettigi halde gunlerdir bekliyorum size gelen yanitlara tek bir kelime yazmadiniz. Ben de iddialiyim. Bilmedigim konuyu ogrenip, gunlerce hatta aylarca konusurum o konu hakkinda. Bugun birsey daha ogrendim, bir yanlisinizi daha.

Doguda ciddi bir saglik sorununda helikopter kaldiracak tek kurumun askerler oldugunu iddia etmissiniz. Yanilmissiniz. Gecen yil Saglik Bakanligi Erzurum'a bir ambulans helikopter konuslandirmis. Bu helikopter hizmete basladigi gunden bugune Dogu Anadoluda ve Dogu Karadenizde bircok can kurtarmis. Can kurtaracak daha cok ambulans helikopterlere ihtiyac oldugunu dusunuyorum. Asker butcesi kisitlanirsa bu cins saglik hizmetlerine daha cok para ayrilabilir ve daha cok can kurtarilabilir. Zira saglik hizmetleri Saglik Bakanliginin isi olmali, askerin degil. Yaniliyormuyum?

Hukuki NET Güncel Haber

Askeri Bütçe ve Ekonomik Kriz konulu yargıtay kararı ara
    Askeri Bütçe ve Ekonomik Kriz konulu hukuk haber
    Konu ercum98 tarafından (31-01-2009 Saat 23:40:09 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Yazilim hatasi duzeltme

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri Bütçe ve Ekonomik Kriz

ercum98 yanılmıyorsunuz kesinlikle mantıklı düşünceleriniz!

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri Butce ve Ekonomik Kriz

Asker sayısının ve bütçesinin yüzde yetmişbeş azalmasını isteyen zata sorsak '' Askeri bütçe ne kadar bu nerelerde kullanılıyor ?'' Aval aval bakar çünkü bilgisi sıfır bu konuda.
    Peki siz biliyor musunuz sayin commodore1tr, askeri butce ne kadar bu nerlerlerde kullaniliyor?

Ornegin, Jandarma Genel Komutanliginin butcesinden ayrilan parayla bir ilcede bilmem kac milyar liraya Kurtulus Savasiyla ilgili heykel yaptirildigini biliyor muydunuz? Bunun haberi basinda ciktiginda benim dikkatimi cekmisti ve hickimsenin askerin butcesinin bu sekilde bosa harcanmasini neden sorgulamadigini merak etmistim. Merak etmistim cunku o haberden bir sure once de hastanenin otoparkinda kanserli ogluyla birlikte yasamak zorunda kalan issiz bir babanin dramini okumustum.

Iste bir tarafta parasizliktan hastane kapilarinda surunen vatandaslar diger tarafta parasi cok bol oldugundan heykel yaptiran ordu manzarasi. Bu celiski degilmi? Butce dengesizligi degil mi?

Boyle celiskilerin ortadan kalkmasi gerekir. Ama bunu yapabilmek icin de, her sabah ezbere and icirtilen nesiller yetistirmek yerine, 'sorgulayabilen' nesiller yetistirmek ve tabulari yikmak gerekir.

Yani kotu mu olur askerin butcesini kisip, Saglik Bakanliginin butcesini arttirmak ve doguya daha cok ambulans helikopter almak, issiz yurttaslara hastane kapilarinda kolaylik saglamak? Ulkede yeterince Kurtulus Savasiyla iliskili heykel yok mu?
    Konu ercum98 tarafından (01-02-2009 Saat 16:13:44 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Turkce imla kurallarini daha iyi uygulamak istedim

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu forum benim için bittiği için yazmıyorum sayın Ercüm98 ,

Sapla samanı karıştırıp yazmak doğruluk ispatı değildir .

Elbette gönül isterki Erzuruma konuşlandırılan ( Artı diyarbakır ) ambulans helikopterlerin sayısı artsın, devlet sağlık sosyal ve eğitim olanaklarını o bölge için arttırsın sosyal devlet orada varlığını göstersin insanlarımız DEVLETİN varlığını hissetsin. Ancak sanıyorum konumuz bu değildi.

Yurt dışında yaşadığınızı söylemişsiniz o yüzden dediklerinizi son derece makul karşılamaktan başka yapacak bir durumumuz yok elimizde. Oradan neyi nasıl görüyorsunuz tam bilemiyorum amma buradaki gerçekler maalesef öyle değil.

Doğu'da ciddi sağlık sorununda tek helikopter kaldırabilen kurum maalesef halen daha TSK dır. Ve gene maalesef Doğu'daki sağlık sorunlarının yüzde doksanını hala TSK çözmektedir. Bu görev çok isabetli tespitinizde olduğu gibi Sağlık bakanlığının sorumluluğunda olması gereken bir durumdur. Sağlık bakanlığının bunu yapmamasının nedeni konusunda anlaşamıyoruz sanırım. Sağlık bakanlığı'nın bu görevi layıkı ile yapamamasının nedeni askeri bütçe değildir.Konunun bunla ilgisi bile yoktur.

Askeri bütçe en sıkı denetlenen bütçedir. En ciddi ihale kanunlarına uyum TSK içindedir. Belkide bu yüzden en ufak suistimalde çok ciddi cezalara çarptırılan üst rütbeli subaylar astsubaylar ve bunlara uyan mütahitler mevcuttur. Bütçesinden her sene iade yapan tek kurum de TSK dır.

Türkiye de en büyük yolsuzluk Belediyelerde yapılmaktadır. Nedense belediyelerin ciddi denetimi kanun değişiklikleri ile engellenmektedir. Sadece istanbul Büyük şehir belediyesinde ki yolsuzluk rakamları çok ciddi bir bütçe tutmaktadır. Sağlık bakanlığı ikinci yolsuzluğun yapıldığı yerdir. Ölünün 97 kere kalp ameliyatı yapıldığı belkide tek ülke bizizdir. Diyanetin bütçesi ise nedense hemen hemen tüm bakanlıkların üstündedir. Size ilk iletimde bunları yazmıştım amma nedense bunları görmezden geliyorsunuz.

Deniz feneri yolsuzluğunun görünen yüzü bile ürkütücüdür. Görünmeyen yüzü ise inanılmazdır. 2B kanunu ile yapılması planlanan yolsuzluk ise TSK bütçesinin kat be kat katıdır.

Bu gerçekleri görmeyip son derece şeffaf olan bir kuruma hayasızca saldırıya ise çok fazla denecek bir durum yoktur. Bu ülkede yangın söndürme uçağı bile ciddi olarak yoktur amma 15 yangın uçağı parası yat parası olarak tahsis edilmektedir. Dolayısı ile TSK ile uğraşacağınıza çıkmanız gereken değerlere sahip çıkmanızı öneririm.

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sapla samanı karıştırıp yazmak doğruluk ispatı değildir.
    O halde lutfen sapla samani birbirine karistirip konuyu baska yerlere cekmeye calismayalim. Konumuz askeri butce. Belediyeler ya da diyanet isleri degil ama cok isterseniz 1924 yilinda kurulmus Diyanet Isleriyle ilgili dusuncelerimi de size ayri bir baslik altinda yazabilirim.

Izninizle konuya donersek, bir yanlisinizi daha duzeltmek istiyorum. Askeri kuruluslara seffaf demissiniz. Herhalde sizin sozlugunuzde 'seffaflik' kelimesinin tanimi genellikle kabul edilmis seffaflik tanimindan, yani "icini gosteren, gizlisi saklisi olmayan" dan farkli bir tanim.

Sayistay, 832 sayili kanun geregi TBMM adina diger devlet kuruluslarinin gelir ve giderlerini denetleyebildigi gibi, TSK'nin gelir ve giderlerini de denetleyebiliyor mu? Bu soruya yanitinizin "evet" olamayacagini tahmin ettigimden, askeri kuruluslarin seffafligindan bahsetmemizin de mumkun olamayacagini belirtmek istiyorum.

Seffaf olmayan kuruluslarin, ne butcelerinin neden GSMH'nin %4-5'u kadar buyuk olmasi gerektigini anlamak ne de o kadar buyuk butceyi, bircok diger ihtiyaclari goz onunden bulundurarak, uygun gormek mumkun degildir. Haksiz miyim?
    Konu ercum98 tarafından (02-02-2009 Saat 04:16:47 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Turkce imla kurallarini mukemmel bir sekilde kullanmak istedim

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gecen gun internette Ankara'nin ultra modern bir binasinin resimlerini gordum. Ordueviymis. Bes yildizli otel gibi gorunuyor. Tahminime gore icerisinde restauranti, bari da var.

Orduevleri tam olarak nedir, nasil isletilir emin degilim ama orduevlerinde otel gibi konaklanildigini, restaurant gibi yemek yendigini, canli orkestralarin muzik caldigini duymustum. Iyi muzik aleti calabildigi icin orduevinde askerlik yapanlar oldugunu bile duydum. Yani anladigim kadariyla orduevleri askerler tarafindan isletilen, calisanlari arasinda mecburi askerlik hizmetini yapanlarin da oldugu bir cins askeri otel, restaurant, eglence yeri.

Bir tarafta hastanenin otoparkinda kanser olmus ogluyla birlikte gunlerce konaklamak zorunda kalmis bir babanin hafizamda kalan imaji, diger tarafta subaylarin konaklandigi ultra modern bir orduevinin hafizamda kalan o imaji.

Acaba o binaya harcanan parayla, fakir hasta ailelerini konaklayabilmek icin kac misafirhane yaptirilabilirdi?

Bu sorunun cevabini aramak, bir vatandaslik gorevidir. Ben sadece sorgulayan bir vatandasim.
    Konu ercum98 tarafından (07-02-2009 Saat 04:37:02 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Duzeltme

Nerede
    http://www.bedelliaskerlik2009.net
    İletiler
    96
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ercum98 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gecen gun internette Ankara'nin ultra modern bir binasinin resimlerini gordum. Ordueviymis. Bes yildizli otel gibi gorunuyor. Tahminime gore icerisinde restauranti, bari da var.

Orduevleri tam olarak nedir, nasil isletilir emin degilim ama orduevlerinde otel gibi konaklanildigini, restaurant gibi yemek yendigini, canli orkestralarin muzik caldigini duymustum. Iyi muzik aleti calabildigi icin orduevinde askerlik yapanlar oldugunu bile duydum. Yani anladigim kadariyla orduevleri askerler tarafindan isletilen, calisanlari arasinda mecburi askerlik hizmetini yapanlarin da oldugu bir cins askeri otel, restaurant, eglence yeri.

Bir tarafta hastanenin otoparkinda kanser olmus ogluyla birlikte gunlerce konaklamak zorunda kalmis bir babanin hafizamda kalan imaji, diger tarafta subaylarin konaklandigi ultra modern bir orduevinin hafizamda kalan o imaji.

Acaba o binaya harcanan parayla, fakir hasta ailelerini konaklayabilmek icin kac misafirhane yaptirilabilirdi?

Bu sorunun cevabini aramak, bir vatandaslik gorevidir. Ben sadece sorgulayan bir vatandasim.
    Arkadaşım bütün devlet kurumlarının misafirhaneleri,sosyal tesisleri ve yazlık kampları vardır.O kurumları sorgulamayıp,TSK'yı sorgulaman çok ilginç.Bu devlet için canını veren TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİnin orduevleri olmıyacakmı.orduevlerinde askeri personel parasıyla kalır ve o bütçeyle kendikendini finanse eder.TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ olmasaydı o baba hastane kapısına bile gidemezdi.Bedelli askerlik peşindeyiz ama TSK'yla iftihar ediyoruz.

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ccc78 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşım bütün devlet kurumlarının misafirhaneleri,sosyal tesisleri ve yazlık kampları vardır.O kurumları sorgulamayıp,TSK'yı sorgulaman çok ilginç.Bu devlet için canını veren TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİnin orduevleri olmıyacakmı.orduevlerinde askeri personel parasıyla kalır ve o bütçeyle kendikendini finanse eder.TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ olmasaydı o baba hastane kapısına bile gidemezdi.Bedelli askerlik peşindeyiz ama TSK'yla iftihar ediyoruz.
    Sayin ccc78, dusuncelerinize saygi duymakla birlikte coguna katilamiyorum. Katildigim tek nokta tum devlet kurumlarinin misafirhane, sosyal tesis ve yazlik kamp harcamalarinin sorgulanabilmesi ki bu sorgulama zaten bugun Turkiye’de rahatca yapilabilir. Tum devlet kurumlarinin gelir ve giderleri Sayistayin denetemi altindadir ve oyle de olmalidir. Ancak Sayistayin askeri kurumlarin tum gelir ve giderlerini denetleme gucu kisitli oldugu gibi, ordunun tabulastirilmis konumundan dolayi, ne askeri kurumlarin yaptigi askeri ve stratejik hatalari ne de askeri harcamalari elestirmek ya da sorgulamak kolaydir. Iste o sorgulanmasi zor olan konulari sorgulayabilmek vatandaslik gorevlerinin en asilidir.

“Bu devlet icin canini verenlerin orduevleri olmayacak mi” diye sormussunuz. Hadi olsun diyelim ama ulke icin canini veren askerlerden yuzde kaci acaba Ankara’daki ya da Istanbul’daki o modern orduevlerinde sehit olmadan once bir gece kalma firsati bulmustur?

“Orduevlerinde askeri personel parasiyla kalir ve o butceyle kendi kendini finanse eder” demissin. Ticaretle ugrasmak, otel, restaurant isletmek, askerin gorev alanina girer mi? Kanun niteligindeki “Ordu Evleri, Askeri Gazino ve Sosyal Tesisler Yonetmeligi”nin 9. maddesine gore Silahli Kuvvetler kadrolari bunyesindeki ordu evlerinde subay, astsubay, devlet memuru, isci, erbas ve er calistirilabilir. Oralarda calisan er ve erbaslar diger ozel otellerde calisan otel gorevlileri kadar maas alabiliyorlar mi? Orduevinde gorevli subay ve astsubaylarin maasini orduevinin gelirleri mi oduyor yoksa vatandasin verdigi vergiler mi?

Sorular cok ama bu sorulari cesaretle sorabilecek sorumlu vatandaslar cok olmadigi gibi sorulara verilen mantikli cevapsa hic yok!

Maalesef.
    Konu ercum98 tarafından (07-02-2009 Saat 16:12:00 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Duzeltme

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ercum98 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayin ccc78, dusuncelerinize saygi duymakla birlikte coguna katilamiyorum. Katildigim tek nokta tum devlet kurumlarinin misafirhane, sosyal tesis ve yazlik kamp harcamalarinin sorgulanabilmesi ki bu sorgulama zaten bugun Turkiye’de rahatca yapilabilir. Tum devlet kurumlarinin gelir ve giderleri Sayistayin denetemi altindadir ve oyle de olmalidir. Ancak Sayistayin askeri kurumlarin tum gelir ve giderlerini denetleme gucu kisitli oldugu gibi, ordunun tabulastirilmis konumundan dolayi, ne askeri kurumlarin yaptigi askeri ve stratejik hatalari ne de askeri harcamalari elestirmek ya da sorgulamak kolaydir. Iste o sorgulanmasi zor olan konulari sorgulayabilmek vatandaslik gorevlerinin en asilidir.

“Bu devlet icin canini verenlerin orduevleri olmayacak mi” diye sormussunuz. Hadi olsun diyelim ama ulke icin canini veren askerlerden yuzde kaci acaba Ankara’daki ya da Istanbul’daki o modern orduevlerinde sehit olmadan once bir gece kalma firsati bulmustur?

“Orduevlerinde askeri personel parasiyla kalir ve o butceyle kendi kendini finanse eder” demissin. Ticaretle ugrasmak, otel, restaurant isletmek, askerin gorev alanina girer mi? Kanun niteligindeki “Ordu Evleri, Askeri Gazino ve Sosyal Tesisler Yonetmeligi”nin 9. maddesine gore Silahli Kuvvetler kadrolari bunyesindeki ordu evlerinde subay, astsubay, devlet memuru, isci, erbas ve er calistirilabilir. Oralarda calisan er ve erbaslar diger ozel otellerde calisan otel gorevlileri kadar maas alabiliyorlar mi? Orduevinde gorevli subay ve astsubaylarin maasini orduevinin gelirleri mi oduyor yoksa vatandasin verdigi vergiler mi?

Sorular cok ama bu sorulari cesaretle sorabilecek sorumlu vatandaslar cok olmadigi gibi sorulara verilen mantikli cevapsa hic yok!

Maalesef.
    Sorularınız ve yorumlarınız meraktan çok TSK düşmanlığı kokuyor bu konuda sizi uyarırım.

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Tangör Evren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sorularınız ve yorumlarınız meraktan çok TSK düşmanlığı kokuyor bu konuda sizi uyarırım.
    Sayin Yonetici Tangor Evren, yorumlarimi ve sorularimi yanlis anlamissiniz. Benim hicbir kimseye veya hicbir kurulusa dusmanligim yok. Yazdiklarim tamamen elestiri amaciyla yapilmis dusunce aciklamalaridir. Sorularim vatandaslik gorevimi yerine getirme arzusundandir.

Tarim Bakanliginin butcesi ya da Enerji Bakaninin yaptiklari nasil elestiriliyorsa, askeri kuruluslarin butcesi ve askerlerin yaptiklari da ayni sekilde elestirilebilmeli ve sorgulanabilmelidir. Gelismis ulkelerde bu boyledir. Ulkesini, ordusunu, askerini, devletini seven yurttaslarin, benim sordugum bu sorulari sormasi gerekir.

Lutfen birakin bu cins yakisiksiz uyarilari ve “dusmanlik yapiyor” diye camur atmalari. Birakin dogmatik dusunceleri ve tabulari. Yurttaslarin soru sormasina izin verin. Sorgulamak, her sabah and icerek gune baslamaktan cok daha iyidir. Bunu anlamak icin kac yil daha beklemek gerekiyor? Saygilarimla.
    Konu ercum98 tarafından (07-02-2009 Saat 19:43:36 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Duzeltme

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: