Merhaba Ferda Hanım,

Dün yasadıgım can sıkıcı bir olayla ilgili internetde bilgi ararken sizin içimi rahatlatan ve güven veren benzer bazı açıklama ve dosyalarınızı okudum.Size kısaca konuyu özetlemek ve sizden bilgi almak istiyorum.

Biz Etiler'de 14 blokdan oluşan butik bir sitede oturuyoruz,ev sahibiyiz. Eve 4 ay önce tasındık ve 2 aydır küçük ırk 'King Charles' cinsi köpeğimiz bizimle beraber yasıyor. 2 aydır hiç avlamadı ve dışarı çıkmıyor kesinlikle site ortak alanlarında bulunmuyor. Kimsenin 2 aydır varlığından haberi bile yok. Bizim oturdugumuz blokta 'Evcil hayvan beslenemesi yasaktır diye türkçe ve ingilizce olarak .........Shall never feed pets without committe permission ' diye tabelalar asılı fakat toplam 14 blok bulunan sitede sadece bizim blokta köpek beslemek yasak,bloklar bitişik herkesin bloğunda yanımda,sağımda ,solumda köpekleri,kedileri var ama sadece bizde yasak.Benim sizin açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla apartman yönetim kararında böle bir ifade var ise işler bizim açımızdan zorlaşıyor.Fakat sitelerin yönetim planı vardır,blok blok yönetim planı ne kadar geçerli ve baglıyıcı? Ben tartıstıgım komsuma otaparkta beni görmeseydi ,2 aydır varlıgından kimsenin haberi olmadıgını ,1 kere bile havlamadıgını ve havlamayacagını söyledim,yasaksa butun sitediki herkes için yasak olması gerektiğini söyledim,kendiside bunun için ugrastıklarını söyledi.Kısaca, site yönetmeliğinde böyle bir madde yok var ise bizim blok harici kimse uymuyor diye düşünüyorum. Bu karar blok'daki eski oturanların aldıgı karar ama nezaman alındıgını bilmiyorum ama ondan sonra 3-4 dairenin değiştiğini biliyorum,kaç yıl önce artık bu blokta ikamet etmeyen insanların aldığı karlar ne kadar yeni mevcut apartman sakinlerini bağlıyor ve her apartmana yeni gelen ev sahipleriyle yeni kararlar alınması gerekmiyor mu?

Ev hayvanlarını korumasına dair avrupa sözleşmesine taraf oldugu 20.10.2003 tarih ve 25265 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürülüğe girmiş.Bu karar ne kadar uygulanıp,benzer davalarda dikkate alınıyor?

Konuyu daha da derinleştirebilirim ama değerli vaktınızı almamak için kısaca özetledim.Daha yeni gelişen bu olay olarak su an bir ihtarneme açıkcası bekliyoruz ,ben sizden olayların bu şekilde olumsuz gelişmesi durumunda umarım mahkemeye tasınmaz ,ne gibi kendimizi savunucak haklarımız var ,hangi belgeleri alıp incelememiz gerekir? diye danışmak istiyorum.

Her vatandasın maalesef haklarını bilip,kendini ve yükümlü oldugu canlıların haklarını savunabileceği bilgilere ulaşmak zor ,sizler gibi değerli avukatlarımızın iş sizlerlik raddeye gelene kadar ne yapmamız gerektiğini bilmeye ihtiyacımız var.Anlayışınız ve degerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,

Ceren