30/04/2008 tarihinde 2 adet mesken ve bir adet müteahhitten garaj satın aldım borcumun bir kısmını nakit kalan kısmına ise senet yaptık ve aramızda bir sözleşme imzaladık.Sözleşmede meskenlerin içine uygulanacak malzemelerin marka ve modelleri yazılı ve son maddeler şöyle sıralanmıştır.
15- Daireleri müteahhit 25 haziran 2008 tarihinde teslim edecek teslim etmediği taktirde her geciken aya 350 ytl. kira bedeli ödeyecek.
16- Müteahhit bu sözleşmede yazılı bulunan akitleri eksik veya yapılmadığı taktirde müteahhite verilen 2-f deki 34.000 lik seneti geçersiz sayılacak.
Ben müteahhit ve akit veren Ali oğlu Cemil ATEŞ Yukarıda yazılı bulunan 2 adet mesken ile bir garajı yine yukarıda yazılı bulunan şartlarda ve niteliklerde eksiksiz ve tam olarak yeni alıcısı bulunan Ahmet AKKOYUN a vaat ettiğim günde teslim edeceğim.Etmediğim taktirde veya eksik teslim ettiğim taktirde Ahmet AKKOYUN un hakkımda açacağı tüm davaları kabul edeceğimi ve sözleşme şartlarına harfiyen uyacağımı şimdiden kabul ve taahüt ederim.
Alıcı Satıcı ve iki adet Şahit imzalarını taşımakta
İlk avukatımla 10.07.2008 tarihinde Asliye Hukuk Mahkemesinden tespit istedik ve sözleşmedeki şartların yapılmadığına dair raporu aldık ve kalan 25ve34 bin ytl lik senetler için avukatım benden mahkemeye yatırılmak üzere 12.036ytl para talep etti bende kendisine verdim ancak ödenen parayı mahkemeye yatırmadığını 21.11.2008 tarihinde icra takibi bildigesini görünce öğrendim avukatımı değiştirdim

11.08.2008 tarihinde Noter den sözleşme ile ilgili marka ve modeli yazılı olmayan 3 adet şartın neler olduğu ile ilgili yazıyı marka ve model belirterek avukatıma verdim ancak avukatım bu gelen bildirgeye hiç bir cevap vermemiş.
Müteahhit 30.10.2008 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesinden tespit istemiş ve "karşı tarafın sözleşmeye göre seçimini yapması gereken yapı malzemelerini seçmemesi ve diğer nedenlerden dolayı teslimatı süresinde yapamamıştır." diye bir dilekçesi bulunmakta

Şuan müteahhit son iki senetimi 21/11/2008 tarihinde icra ya vermiş durumda (25.000ytl ve 34.000ytl) bunun üzerine ben asliye hukuk mahkemesinden menfi tespit davası açtım ve tespit yaptırdım yaptırdığım tespitte evim sözleşmeye uymayan maddeleri bulunduğu tespit edildi.ve evi bana 25/11/2008 tarihinde anahtarlarını teslim tutanağıyla teslim ettiler.Bu süreçte evime icra gelmemesi için icraya 38,000ytl para yatırdım.

"Sözleşmemde marka ve model yazılı şartlar yerine getirlmemiş sadece"

Kalan borcu dava açtığım mahkeme durdurma imkanı varmıdır mahkemem mart ayında Ne gibi bir yol izlemem gerekir tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürederim.İcraya yatırılan parayı kefil yatırmakta görülüyor