+ Konuyu Yanıtla
4 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 52 ileti bulundu.

Konu: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Bu konuda tecrübelerimle fikrimi belirtmek isterim.

işyerimle ilgili olarak ciddi anlamda bir sorunum vardı, ve bu sorunlarımın birçoğunu bu formda paylaştım bazılarından yardım aldım bazen alamadım, ama askere gideceğim için bir avukata para verecek durumum yoktu, askere gitmeyecek olsaydım 2.000 ytl ye kadar ödeme yapar 1 senedir yaptığım uğraşı en azından avukatla yapıp daha sağlam temellere oturtmak isterdim, avukatları seviyorum, gerçekten benim gözümde alın terlerini alıyorlar ve gerçekten türkiye gibi bir ülkede ise saygınlıkları sıfır derecesine kadar düşüyor bazen, çünkü genel olarak herkes tarafından oturduğu yerden para kazanan insanlar olarak görünüyorlar, ben kendi davama gelice avukattan yardım almadan davamı kendim yürüttüm, ve %99.999 davayı kazanacağımıda biliyorum, ama 1 senedir uğraşıma ve cebimden 100 ytl den fazla para çıkmamasına rağmen, şöyle bir geçmişe baktığımda, "yorulduğumu" düşünüyorum. ve avukatlık işi gerçeketen yorucu bir iş, çünkü bu tür şeyler uğraşı gerektiriyor, ve bir davayı kazananın avukat değil, aynı zamanda avukatın temsil ettiği kişi olduğuna inanıyorum, sonuçta yasa karşısında şöyle bir netlik var,

yasaya karşı haklıysan, avukatsızda kendini haklı çıkartabilirsin ama bunu başarabilmek için

Çalışan bİr kafa, azim, sabir ve inat gereklidir.

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konulu yargıtay kararı ara
    Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    k.maraş
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi bir idari avukatın ücreti ne kadar prof bir arkadaş 1 saatlik danışma karşılığı 400 tl istedi

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşınız Prof. ise siz de ondan aşağı değilsinizdir, 400.TL de size dokunmamalı...

İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilginç bir başlık olmuş. özellikle avukatlık ücretleri konusu.
    bana kalırsa listeye genel olarak bakıldığında avukatlık ücretleri gerçekten çok yüksek. tek bir dilekçe hazırlama için istenen bu ücret adil değil bence de. yıllarca okullarda dirsek çürütüldüğünü ve bu ücretlerin normal olduğunu söylemiş avukat arkadaşlar ancak bu sadece avukatlık için mi geçerli. her meslek grubu için bu geçerli. bir mali müşavir, bir bilgisayar programcısı vs. benim mali müşavirim. 100 tl ye 1 ay boyunca her türlü sorumu yanıtlıyor, her türlü resmi işimi resmi dairelerde takip ediyor. ya da bir bilgisayar programcısı yazılımı üretirken aylarca gece gündüz çalışıyor ki gördüğüm en sıkıntılı iş. bir bitmiyor müşteriye ürünü teslim ettikten sonra, müşteriyle evlenmiş gibi her türlü sorunuyla ilgienmek zorunda kalıyor. vs. avukat arkadaşlar düşünsün, bir yazılıma ihtiyacınız var e bir programcıya gidip gürşmek istiyorsunuz. ihtiyaçlarınızı anlatacaksınız, sizi dinleyecek ve işin nasıl yapılacağını ne kadar süreceğini vs siz eanlatacak vs gibi bir görüşmeniz alacak. böyle bir durumda programcının sizden ücret talep etmesi ne kadar doğru olur ya da isterse ne düşünürsünüz. örnekler çoğaltılabilir.

yanlız danışma kavramı çok esnek bir kavram;

* derdini avukata özetleyen ve bu işten sıyrılıp sıyrılamayacağını ya da olası sonuçlarını, işin mali boyutlarını avukatlık-mahkeme masraflarını avukata soran bir vatandaşda danışıyordur ve bunun için ücret talep edilmemelirdir.
    * ama derdini anlatıp uzun uzun hukuki tavsiye ve yol göstermeler alan bir vatandaş, bunun bedelini ödemelidir. bir avukat arkadaşın belirttiği gibi hiç kimse, kimseyi saatlerce dinleyip sonrada bedava hukuki tavsiyeler vermeye mecbur değildir. yani avukatlar çok istiyor, danışmanlıktan paramı alınır demeden önce biraz daha ince düşünüp madalyonun öbür yüzünü de görmek lazım. danışma va danışma var.

zaten çok paragöz, parayı görmeden, alacağı ücreti dahi söylemeyen avukatları vatandaş ta çok rahat ayırıyor.

Nerede
    --
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Basliga hitaben görüslerimi iletmek istiyorum.
    Bosanmak icin görüstügüm Avukat ilk etapta " Yabanci degilsin, 2009 yilinin ücret´ini alirim " diyerek 5 bin lira istedi.
    Daha sonra ciddi olarak davami alacagini düsündügünde bu meblag ( citayi epey yükseltmis olacak ki ) " 2010 Bosanma tarifesi " 7 bin liraya cikti.
    veya citadan cok artik yabanci oldugumu idrak etmis olabilir

Netice .. sorularima gereken ilgiyi - bilgiyi veremedigini hissettigim icin kendimce arastirdim ve isimi yanliz yapmaya karar verdim.
    * Sözüm kara koyunlaraydi, lütfen kimse alinmasin *

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Pollyanna rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Basliga hitaben görüslerimi iletmek istiyorum.
    Bosanmak icin görüstügüm Avukat ilk etapta " Yabanci degilsin, 2009 yilinin ücret´ini alirim " diyerek 5 bin lira istedi.
    Daha sonra ciddi olarak davami alacagini düsündügünde bu meblag ( citayi epey yükseltmis olacak ki ) " 2010 Bosanma tarifesi " 7 bin liraya cikti.
    veya citadan cok artik yabanci oldugumu idrak etmis olabilir

Netice .. sorularima gereken ilgiyi - bilgiyi veremedigini hissettigim icin kendimce arastirdim ve isimi yanliz yapmaya karar verdim.
    * Sözüm kara koyunlaraydi, lütfen kimse alinmasin *
    Görüşme yaptığınız meslektaşımızın İstanbul'da çalışıyor olması, İstanbul Barosu'nun tavsiye niteliğindeki tarifesine uymuş olması, kara koyun veyahut sair yakışıksız yakıştırmalara konu olmasını gerektirmemektedir.

Bk. http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ret01_2010.htm

Konu hakkında yeterli araştırmayı yapmış olsaydınız, Türkiye Barolar Birliği tarifesinin alınması gereken EN AZ ve ZORUNLU meblağların olduğunu fark edebilirdiniz. İstanbul'daki koşullar, adliyelerin sayısı, zamanın ve emeğin diğer illere oranlar farkı gibi etkenler göz önüne alındığında İstanbul'da çalışan bir meslektaşımın daha fazla avukatlık ücreti almasının çok doğal olduğunu düşünüyorum.

Nerede
    --
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiginiz tepkiyi pek anliyamadim Emrah bey; " yakisiksik yakistirma" yapmadigima da eminim.
    Meslektasinizi elestirmis olabilirim fakat her Avukat´ta malessef güvenilir diye kaide yok.
    Yukarida verdigim meblag " yabanci degilsin 5.000 TL olur " dan sonra sonra " 7.000 TL " ye yükseldi, oysa benim arastirmalarimi sizin verdiginiz cizelgede belgeledi.
    Anlasmali Bosanma = 3.360.00 TL
    Cekismeli Bosanma = 5.350.00 TL

Simdi kara koyun deme nedenimi belki anladiniz.
    Anlasmali Bosanma icin benden öngörüsmede direk talep ettigi meblag ile karar verdikten sonra istedigi meblag epey farkli.
    Oysa Baro bunu farkli yansitmis. Dogrudur degilmi ?

* Istanbul ve diger sehirlerdeki Avukatlik konusundada sizin gibi düsünmüyorum.Istanbulda 100 Müvekkili olan bir Avukatla ücra bir Sehirde 10 Müvekkeli olan Avukatin durumunda düsünmeliyiz o halde *

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı maximus___ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ilginç bir başlık olmuş. özellikle avukatlık ücretleri konusu.
    bana kalırsa listeye genel olarak bakıldığında avukatlık ücretleri gerçekten çok yüksek. tek bir dilekçe hazırlama için istenen bu ücret adil değil bence de. yıllarca okullarda dirsek çürütüldüğünü ve bu ücretlerin normal olduğunu söylemiş avukat arkadaşlar ancak bu sadece avukatlık için mi geçerli. her meslek grubu için bu geçerli. bir mali müşavir, bir bilgisayar programcısı vs. benim mali müşavirim. 100 tl ye 1 ay boyunca her türlü sorumu yanıtlıyor, her türlü resmi işimi resmi dairelerde takip ediyor. ya da bir bilgisayar programcısı yazılımı üretirken aylarca gece gündüz çalışıyor ki gördüğüm en sıkıntılı iş. bir bitmiyor müşteriye ürünü teslim ettikten sonra, müşteriyle evlenmiş gibi her türlü sorunuyla ilgienmek zorunda kalıyor. vs. avukat arkadaşlar düşünsün, bir yazılıma ihtiyacınız var e bir programcıya gidip gürşmek istiyorsunuz. ihtiyaçlarınızı anlatacaksınız, sizi dinleyecek ve işin nasıl yapılacağını ne kadar süreceğini vs siz eanlatacak vs gibi bir görüşmeniz alacak. böyle bir durumda programcının sizden ücret talep etmesi ne kadar doğru olur ya da isterse ne düşünürsünüz. örnekler çoğaltılabilir.

yanlız danışma kavramı çok esnek bir kavram;

* derdini avukata özetleyen ve bu işten sıyrılıp sıyrılamayacağını ya da olası sonuçlarını, işin mali boyutlarını avukatlık-mahkeme masraflarını avukata soran bir vatandaşda danışıyordur ve bunun için ücret talep edilmemelirdir.
    * ama derdini anlatıp uzun uzun hukuki tavsiye ve yol göstermeler alan bir vatandaş, bunun bedelini ödemelidir. bir avukat arkadaşın belirttiği gibi hiç kimse, kimseyi saatlerce dinleyip sonrada bedava hukuki tavsiyeler vermeye mecbur değildir. yani avukatlar çok istiyor, danışmanlıktan paramı alınır demeden önce biraz daha ince düşünüp madalyonun öbür yüzünü de görmek lazım. danışma va danışma var.

zaten çok paragöz, parayı görmeden, alacağı ücreti dahi söylemeyen avukatları vatandaş ta çok rahat ayırıyor.
    O sizin muhasebecınızın ayıbı..Muhasebecılık asgarı tarıfesının altında ucret alıyor. Allah bılır vergılerınıze elektrık su faturalarınıza kadar da yatırıyordur. Paragöz avukat tabiriniz de hoş değil beğenmediğiniz avukatla çalışmazsınız olur biter.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba

Bir bankaya borcumdan ötürü borç avukata intikal etmiş.İcra dairesinde açılan dosya tutarı 62.836.48 TL

Avukat Ücret Tarifesine Göre, Av. ücreti nasıl hesaplanıyor.Aşağıda ki tabloda biraz kafam karıştı.

Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olan veya Para ile Değerlendirilebilen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret

1. İlk 20.000,00 TL için % 12

2. Sonra gelen 30.000,00 TL için % 11

3. Sonra gelen 50.000,00 TL için % 8

4. Sonra gelen 150.000,00 TL için % 6

5. Sonra gelen 400.000,00 TL için % 4

6. Sonra gelen 600.000,00 TL için % 3

7. Sonra gelen 1.000.000,00 TL için % 1,5

8. 2.250.000,00 TL’dan yukarısı için % 0,1
    Konu emrsrl tarafından (17-07-2010 Saat 11:03:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

03.12.2010 tarihinden geçerli olmak üzere

AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİ

BİRİNCİ KISIM

BİRİNCİ BÖLÜM

Dava ve Takiplerin Dışındaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret

1. Büroda sözlü danışma (ilk bir saate kadar)
    155,00 TL

takip eden her saat için
    80,00 TL

2. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma (ilk bir saate kadar)
    300,00 TL

takip eden her saat için
    155,00 TL

3. Yazılı danışma için
    300,00 TL

4. Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto düzenlenmesinde
    200,00 TL

5. Sözleşmeler ve benzeri belgelerin hazırlanması

a) Kira sözleşmesi ve benzeri
    300,00 TL

b) Tüzük, yönetmelik, miras sözleşmesi, vasiyetname, vakıf senedi ve benzeri belgelerin hazırlanması
    900,00 TL

c) Şirket ana sözleşmesi, şirketlerin devir ve birleşmesi vb. ticari işlerle ilgili sözleşmeler
    900,00 TL

İKİNCİ BÖLÜM

İş Takibi Konusundaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret

1. Bir durumun belgelendirilmesi, ödeme aşamasındaki paranın tahsili veya bir belgenin örneğinin çıkarılması gibi işlerin takibi için
    220,00 TL

2. Bir hakkın doğumu, tespiti, tescili, nakli, değiştirilmesi, sona erdirilmesi veya korunması gibi amaçlarla yapılan işler için
    385,00 TL

3. Tüzel kişi tacirlerin ana sözleşmelerinin onanması, bu tacirlerin çalışma konuları ile ilgili ruhsat ve imtiyazların alınması, devri ve Türk vatandaşlığına kabul edilme gibi işlerin takibi için
    1.650,00 TL

4. Vergi uzlaşma komisyonlarında takip edilen işler için
    715,00 TL

5. Uluslararası yargı yerlerinde takip edilen işlerde

a) Duruşmasız ise
    3.300,00 TL

b) Duruşmalı ise
    5.500,00 TL

c) Konusu para olan işlerde ise ücret Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Avukatlık Kanununun 35 inci Maddesi Gereğince Bulundurulması Zorunlu Sözleşmeli Avukatlara Aylık Ödenecek Ücret

1. Yapı kooperatiflerinde
    550,00 TL

2. Anonim şirketlerde
    935,00 TL

Takip edilen dava, takip ve işlerde tarifeye göre hesaplanacak vekalet ücreti yıllık avukatlık ücretinin üzerinde olduğu takdirde aradaki eksik miktar avukata ayrıca ödenir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

1. Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla Özel Kişi ve Tüzel Kişilerin Sözleşmeli Avukatlarına Ödeyecekleri Aylık Avukatlık Ücreti
    935,00 TL

Takip edilen dava, takip ve işlerde tarifeye göre hesaplanacak vekalet ücreti yıllık avukatlık ücretinin üzerinde olduğu takdirde aradaki eksik miktar avukata ayrıca ödenir.

İKİNCİ KISIM

BİRİNCİ BÖLÜM

Yargı Yerlerinde, İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olsa veya Para ile Değerlendirilebilse Bile Maktu Ücrete Bağlı Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret

1. Görülmekte olan bir dava içinde olmamak koşulu ile ihtiyati haciz, ihtiyati tedbir, delillerin tespiti, icranın geri bırakılması, ödeme ve tevdi yeri belirlenmesi işleri için:

a) Duruşmasız ise
    200,00 TL

b) Duruşmalı ise
    275,00 TL

2. Ortaklığın giderilmesi için satış memurluğunda yapılacak işlerin takibi için
    385,00 TL

3. Ortaklığın giderilmesi ve taksim davaları için
    825,00 TL

4. Vergi Mahkemelerinde takip edilen dava ve işler için

a) Duruşmasız ise
    550,00 TL

b) Duruşmalı ise
    825,00 TL

İKİNCİ BÖLÜM

Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olmayan veya Para ile Değerlendirilemeyen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret

1. İcra Dairelerinde yapılan takipler için
    180,00 TL

2. İcra Mahkemelerinde takip edilen işler için
    200,00 TL

3. İcra Mahkemelerinde takip edilen dava ve duruşmalı işler için
    360,00 TL

4. İcra Mahkemelerinde takip edilen ceza işleri için
    200,00 TL

5. Ceza soruşturma evresinde takip edilen işler için
    330,00 TL

6. Sulh Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    550,00 TL

7. Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    1.100,00 TL

8. Tüketici Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    550,00 TL

9. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    1.650,00 TL

10. Ağır Ceza Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    2.200,00 TL

11. Çocuk Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    825,00 TL

12. Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde takip edilen davalar için
    2.200,00 TL

13. Askeri Mahkemelerde takip edilen davalar için
    825,00 TL

14. İdare ve Vergi Mahkemelerinde takip edilen davalar için

a) Duruşmasız ise
    550,00 TL

b) Duruşmalı ise
    1.100,00 TL

15. Bölge Adliye Mahkemelerinde takip edilen istinaf yolu ile görülen işlerin takipleri için

a) Bir duruşması olan işler için
    550,00 TL

b) Birden fazla duruşması ve keşif gibi avukatın da bulunması gereken sair işlemleri olan işler için
    1.100,00 TL

16. Yargıtay’da ilk derecede görülen davalar için
    2.200,00 TL

17. Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde ilk derecede görülen davalar için

a) Duruşmasız ise
    1.100,00 TL

b) Duruşmalı ise
    2.200,00 TL

18. Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay ve Sayıştay’da temyiz yolu ile görülen işlerin duruşması için
    825,00 TL

19. Uyuşmazlık Mahkemesindeki davalar için
    825,00 TL

20. Anayasa Mahkemesinde görülen dava ve işler için

a) Yüce Divan sıfatı ile bakılan davalar
    2.750,00 TL

b) Diğer dava ve işler
    2.200,00 TL

ÜÇÜNCÜ KISIM

Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olan veya Para ile Değerlendirilebilen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret

1. İlk 22.000,00 TL için
    % 12

2. Sonra gelen 33.000,00 TL için
    % 11

3. Sonra gelen 55.000,00 TL için
    % 8

4. Sonra gelen 165.000,00 TL için
    % 6

5. Sonra gelen 440.000,00 TL için
    % 4

6. Sonra gelen 660.000,00 TL için
    % 3