Yazar David Ignatius, "Yalanlar Üzerine / Body Of Lies" kitabından aynı adla sinemaya uyarlanan ve 19 Aralıkta vizyona girecek filmin Türkiye ön gösterimine katıldı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, yazar David Ignatius, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesinin konuğu olarak İstanbul'a geldi.

Ziyareti sırasında öğrencilerle bir araya gelen ve sohbet eden Ignatius, aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmenliğini Ridley Scott'ın üstlendiği, baş rollerini Leonardo Di Caprio ve Russel Crowe'un paylaştığı "Yalanlar Üstüne" filminin Türkiye ön gösterimini öğrencilerle birlikte izledi.

Ignatius, film hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu film, ABD ve Orta Doğu hakkında bir film. Bu konu herkesin, sizin, bizim kızgınlıkla, acıyla takip ettiği siyasi bir konu. Fakat bu film siyasi bir film değil, daha çok bir ajan filmi. Fakat tabii ki geniş bir teması var. Filmin ana karakteri Roger Ferris (Leonardo Di Caprio), bu hikayede kendi yapabileceklerinin sınırlarını ve ABD'nin yapabileceklerinin sınırlarını keşfediyor ve bir değişim geçiriyor, yaptığı hataları tekrar etmemeyi öğreniyor ve bir optimist olarak ben ABD'nin de aynı dersi aldığını düşünüyorum."

Kitap ile film arasında farklılıklar bulunduğunu, kitapta detaylı ve uzun uzun işlenen bazı konuların iki saatlik bir filme uygun hale getirildiğini anlatan Ignatius, "Fakat önemli olan şu; insanlar kitabı bitirdiklerinde ne düşünecekler ise aynı düşüncelere sinemadan çıkarken de sahip olacaklar. Filmde anlatılan olgu kitaptaki ile aynı; bu bölgedeki süreci ve değişimi tanımak ve algılamak" diye konuştu.

Bugüne kadar yazdığı 6 kitabın "gerçekçi ajan hikayeleri" olduğunu anlatan Ignatius, "Ben temel olarak bir muhabirim, bu yüzden gerçekler üzerine çalışmayı seviyorum. Bir James Bond filmindeki şık arabalar, güzel kadınlar, martiniler bu hikayelerde yok, çünkü gerçek hayat bana daha ilgi çekici geliyor. Bu durum hikayenin genelinde de gözlenebiliyor" görüşlerini dile getirdi.

CNNTürk