Merhaba. 2007 yılının Kasım ayında Polonya'da bir bankada hesap açtırdım. Oranın para birimine dayalı bir hesaptı. Durumu izah ettim. Bu hesabı açtırıp 3 ay boyunca kullanıp sonra ülkeme döneceğim diye.
Vadesiz bir hesap açıldı, açtırmak için herhangi bir ücret talep edilmedi. 3 ayın sonunda hesabımı nasıl kapatabileceğimi sordum, işlemi yapan memur "6 ay boyunca kullanmazsanız otomatikman kapanır" dedi. Ben de 3 ay boyunca kullandım ve sonra hesabımda tahminen 2 YTL civarında bir para bırakarak ülkeme döndüm.
2008 ayının Ağustosunda Polonya'dan bir mektup geldi adresime. İçinde İngilizce olarak sadece acilen bankayla irtibata geçmem gerektiği yazıyordu. Bazı numaralar vardı, onları aradım ama hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. O bankanın burada da şubesi var, en iyisi onlarla görüşmek dedim ve gittim.
Onlar da bana kendilerinin yapabilecekleri bir şey olmadığını izah ettiler. Peki neden böyle bir mektup gönderildiğini bilip bilmediklerini sordum. Memur da bana "İki seçenek olabilir tahminimce.
Birincisi, hesabınızda para kaldığı için kapatamıyorlar, ikincisi ise hesap işletim ücretini o zaman almamalarına rağmen şu anda talep ediyor olabilirler" dedi. Fakat Polonya'daki memur bana hesabımda para bırakmamam gerektiğiyle ilgili en ufak bir şey söylememişti. O zaman alınmayan hesap işletim ücretini şimdi almaları ise çok saçma olur.
Polonya'daki bir arkadaşımla görüştüm ve kendisi bana önemsiz bir konu olduğunu düşündüğünü ve sorun etmememi söyledi. Ancak sizin de bildiğiniz gibi yıllar sonra bile olsa insanların başına iş açılıyor bu sebeplerden dolayı. Sizce ne yapmalıyım? Polonya'ya gidip görüşme gibi bir durumum yok, tekrar telefon etsem mi acaba?
O bankanın burada şubesinin olması beni tedirgin ediyor. Kendi menfaatlerine yönelik bir durum olduğunda yakama yapışacaklarını adım gibi biliyorum. Ama şu anda kendilerinin bir şey yapamayacaklarını söylüyorlar.
Kafam çok karışık, aklıma türlü türlü şey geliyor, çok bunaldım. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.