2 yıl önce vefat eden annemden babama, bana ve abime bir daire kaldı. Babamın ve benim ikametim bu dairedir, abim yurtdışında oturmaktadır.
1929 doğumlu babamın ortak olduğu bir ltd. şirketten dolayı yüksek bir vergi borcu, buna ek olarak özel tüketici kredisi ve diğer borçları olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Babamın akıl sağlığı yerindedir fakat yaşından dolayı maddi ve manevi olarak sorumsuz davranışlar sergilemektedir. Abimle amacımız, ne olup bittiğini bilmediğimiz ve bizden gizlenen bir durumdan dolayı çığ gibi büyüyen bu borçlardan dolayı, ki karşılamamız imkansız, başımıza bir işler açılıp bu borçlardan sorumlu olmamak ve annemizden kalan evimizi kaybetmemektir.
Saatlerdir forumları okumama ve birçok soruma yanıt bulmuş olmama rağmen, bazı sorularım miras hukuk'una girmiyorsa şimdiden yöneticiden özür dilerim. Beni doğru başlığa yöneltirse sevinirim.
Soru 1) Babam kendi hissesini bana veya abime tapu bedeli üzerinden satarsa sağken ve vefat ettiğinde red-i miras yaparak bu vergi ve özel borçlarından kurtulabiliyor muyuz? Bu satışın banka yoluyla belgelenmesi tedbirini almalı mıyız?
Soru 2) Ya da intifa hakkı ile mülkiyeti birimize geçirirse de, sağken veya vefat ettiğinde borçlardan sorumlu sayılır mıyız?
Soru 3) İntifa hakkı ile mülkiyeti birimize geçirdiği takdirde, vefat ettiğinde red-i miras yapmamıza bir engel var mıdır?
Saygılarımla...

1929 doğumlu babamın ltd. bir şirkette ortaklığından dolayı yüksek miktarda vergi borcu olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Söylediğine göre 18 ay taksite başvuracak ya da erteleme isteyecekmiş (erteleme diye bir şey varsa). Tek geliri Emekli Sandığı Emekli Maaşı. Ancak 2 yıl önce vefat eden annemden babama, bana ve abime bir daire kaldı. Babamın ve benim ikamet adresimiz bu dairedir, abim yurtdışında yaşamaktadır. Babamın akıl sağlığı hukuksal anlamda yerinde ancak yaşı dolayısıyla madddi ve manevi olarak sorumsuzca davranmaktadır, abim ve benim amacım da başımıza gelebilecekler hakkında aydınlamak ve tedbir almak.
Soru 1) Babam borçları ödeyemedi takdirde, emekli maaşının 1/4'ne el konulduğunu okudum forumda, bu hacizden önce mi yapılır yani alınacak başka bir şey yoksa mı bu yola gidiliyor? İlk önce haciz mi, maaşa el koymak mı yapılıyor?
Soru 2) Babam daireye ait hissesini ikimizden birine satması halinde, evde kendi hissesi kalmaması durumunda ev yine de tehlikeye girer mi? Bu satış işlemininde bir zaman kısıtlaması var mıdır? Örneğin taksite bağlanmadan önce gibi? Satışa dair ne tapu haricinde ne tür belgeler (örneğin banka kanalıyla satış gibi) bulundurmalıyız önlem olarak?
Soru 3) Babam intifa hakkı ile hissesini üstümüze geçirdiği takdirde de evimiz tehlikeye girer mi?
Soru 4) Bir de okuduklarımdan anladığım kadarıyla, bu evde hissesi olmasa bile ikametgahı bu ev göründü için mal hacizine gelebilirlermiş. Bu durumda başka ne tür bir önlem alınabilir?
Yardımlarınız için çok teşekkürler...