+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki Çok Büyük Yanlış!

Öncelikle, Hukuki Net 'e Teşekkürler...

Ülkemizde ve dünyada büyük bir sağlık sorunu olan Hepatit virüsü malesef TSK nin 2005 yılında değiştirilen Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ile büyük bir yanlışa ve ihmale neden olmaktadır.Zira AIDS virüsünden 50-100 kat daha bulaşıcı olan bu virüs malesef yeni çıkan bu yönetmelikle çok göz ardı edilmektedir.Sadece bu sitede yapmış olduğum araştırmalarda yüzlerce kişi Askerlik görevinde Hepatit virüsü ile burun burunadır.

Halen Ülkemizde yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden Viral Hepatitle Savaşım Derneğinde vatandaşları bilgilendiren, Prof.ve Dr. lar bu virüsün ne derece bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu, sadece cinsel yolla bulaşmadığını düzenledikleri konferanslarda ve basın yoluyla yapmalarına karşın TSK SYY ğinin TSKnın sınırlarında oldugunu yanlışın taraflarınca bilindiğini ancak değiştirme yetkilerinin olmadığını belirtmektedirler.

Peki Ülkemizin Prof. ve Dr. larınca bilinen bu yanlış yönetmelik daha kaç sağlıklı askerimize bulaşan hepatit virüsü ve sağlığı kararan bir genç nesille sonuçlanacak?İnternette basit bir arama yapıldığınca yüzlerce çarpıcı bilgi ortaya cıkmaktadır.TSK bünyesindeki memur sıfatındaki personelde bu virüse çok dikkat etmekte oysa askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşlar ancak hastalığın, bulaşıcılık özelliğine bakılmaksızın vücuduna verdiği zarar ile değerlendirilmektedir....TSK nin Ayrı bir yönetmeliği var deyip buna göz yummamak gerekir diye düşünüyorum.Zira bu Vatan borcunu yerine getiren ve yetirecek olanlar bizim evlatlarımız...

HUKUK ile iç içe olan bu site aracılı ile sormak istiyorum ...Şimdi bu yanlışa karşı ne gibi bir adım atılmalı ?Ne yapmalı ?

Hukuki NET Güncel Haber

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki Çok Büyük Yanlış! konulu yargıtay kararı ara
    TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki Çok Büyük Yanlış! konulu hukuk haber
    Konu Sinoplu001 tarafından (17-11-2008 Saat 12:48:11 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki Çok Büyük Yanlış !

HEPATİT Virüsü konusunda Askerde yaşayanlar Ltfen anılarını yada durumlarını yazsın ...

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki Çok Büyük Yanlış!

Dostum bu yanlısı gören ilk kişi değilsin inan... forumu biraz incelersen hepatit konusunda bir sürü canlı sahit var madur olan ...

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bende de HepatitB var cok yakında askere gideceğim.Bakalım ne olacak.Ama gerçekten yanlış hepatitB gibi bulaşıcı özelliği olan askerlerin alınması...Sanıyorum ki hava değişimi veriyorlarmış bakalım ne olacak...Hayırlısı...

İletiler
    125
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hassasiyetiniz saygı duyulacak bir davranış ancak hepatit virusulu bir asker adayı; TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinin 45 maddesinin B kodu 16.fıkra üzerinden işlem görür, askere alınmazlar. Burada yönetmelikte nasıl bir eksiklik olduğunu açıklarsanız derdinizi daha kolay anlarız. Ancak ülkemizde yaklaşık 11 yıldır doğan her bebeğe aşı yapılması zorunludur ve aşı kartında yer almaktadır. Bu konuda birçok yetişkin kampanyası da mevcuttur. Ayrıca bulaş konusunda sadece hepatit değil her konuda askerlere gerekli bilgiler verilmektedir. Hepatit yüzünden ordumuzu lav edemeyeceğimiz aşikardır. Ayrıca bu konuda personel ve er diye mevzuat olarak bir ayrım yoktur. Kişilerin şahsi hijyen anlayışları kurumu bağlamaz. Aynı şekilde hijyenine çok dikkat eden mehmetçiklerde ne güzel ki mevcuttur. Daha çok açıklama yazıp boğmak istemiyorum ama ya derdinizi tam anlatamadınız ya da eksik bilgilenmişsiniz. Saygılar...

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mirabilis19 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hassasiyetiniz saygı duyulacak bir davranış ancak hepatit virusulu bir asker adayı; TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinin 45 maddesinin B kodu 16.fıkra üzerinden işlem görür, askere alınmazlar. Burada yönetmelikte nasıl bir eksiklik olduğunu açıklarsanız derdinizi daha kolay anlarız. Ancak ülkemizde yaklaşık 11 yıldır doğan her bebeğe aşı yapılması zorunludur ve aşı kartında yer almaktadır. Bu konuda birçok yetişkin kampanyası da mevcuttur. Ayrıca bulaş konusunda sadece hepatit değil her konuda askerlere gerekli bilgiler verilmektedir. Hepatit yüzünden ordumuzu lav edemeyeceğimiz aşikardır. Ayrıca bu konuda personel ve er diye mevzuat olarak bir ayrım yoktur. Kişilerin şahsi hijyen anlayışları kurumu bağlamaz. Aynı şekilde hijyenine çok dikkat eden mehmetçiklerde ne güzel ki mevcuttur. Daha çok açıklama yazıp boğmak istemiyorum ama ya derdinizi tam anlatamadınız ya da eksik bilgilenmişsiniz. Saygılar...
    Arkadasım bırak kanunun maddesini acın okuyun hepatitli hasta AŞCILIK yapıyor. Hadi onuda bırakın şuna bakın http://www.msb.gov.tr/ayim/Ayim_kara...30000001000057

Arkdasım bana kodu modu boşver işin mantıgını anlat.O kodalar modlar YANLIŞ ! Bu yanlışlığı görüştüğüm tüm sivil doktorlar onaylıyor.Ama bu TSK kanunları diyor.Onların kendi yönetmelileri var biz karısamayız diyor.HA bu 2005 yılında neden hepatitle alakalı kanunlar değişti onuda söyleyim: Çünkü 2005 yılına kadar GATA da bir çok sahte rapor düzenlendi Parayı bastıran çakallar rüşvet yiyen çakallardan Ben hepatitliyim diye 2005 yılından önce çürük raporu alıyordu.Çünkü basit bir testle kendini belli ediyordu virüs.İŞ KOLAYDI YANI !
    Ama bu olaylar patlak verince dedilerki bu hepatitleri 2 ye ayıralım ...
    1.gurup virüsü tasıyan idareten ayakta durabilen hatta içlerinde bulaştırma riski yüksek kişiler
    2.gurup karaciğeri iflas etmiş etmek üzere ciddi rahatsızlıkları olanlar ( zaten bunlara sözüm yok )
    YANI KURUNUN YANINDA BİNLERCE YAŞ TÜRK GENCİNİ YAKTILAR BENCE...Ve HEPATİT HASTALARINI ...
    Bu konu ile yaklaşık olarak 4 yıldan beri yakından ilgileniyorum.Hepatit mikrobu tek çeşit değildir.Aktivitesine göre onlarca bölüme ayrılır.Bölümler ilerledikce virüsün bulaşıcılık özelliğide artar.Halen vücudunda virüs taşıyan kişilerin DNA testlerinde bu virüsün sayısı çıkar.Belli bir aralıktan sonra ise bu test hbv-Dna Pozitif yada Negatif ismini alır.Şimdi benim dikkat çekmek istediğim nokta şuu hastalık öyle bir sinsi hastalıktır ki bazen ilerlemiş olmasına rağmen virüsü tasıyan kişi bile bunu bilmez taki karaciğeri iflas ederken haberi olur. TSK SYY 2005 yılından önce hiç bir Hepatit mikrobu tasıyan kişiyi askere alımıyordu.Bilindiği üzere güneydoğuda bu hastalık daha yaygın...Çogu güneydoğulu genç askere gitmedi bu yüzden 2005 yılına kadar.Ve inanın Askeriye içerisinde TEMİZ YILLARDI bunlar.Dnyanın gelişmiş ülkelerinde bu virüs cok dikkate alınıyor. Ama gelin görün ki TSK bu virüsü binlerce sağlıklı gencimizi riske atarak bünyesine alıyor. Arkadasım demişsin şimdi 11 aydan beri yeni doğan bebeğe aşı yapılıyor diye söylermisin o zman o bebekler büyüyene kadar 18-19-20 yıl bu hastalık askeriye içerisinde ciritmi atacak ? Ha şimdi AŞI dedik söyle bir düşünce gelebilir aklınıza askere alınacak gençlere hepatit Aşısı yapılıyor...İnanın bana 4/4 lük böyle bir uygulama yok ki; Aşıyı vurulunca iş bitmiyor aşının tutup tutmadıgını kontrol etmek gerekiyor test ile ik yapanlar bilir bırakın kontrolu revire cıkmak bile sorun.Çogu kişi askerde hepatitB kaptıgını söylüyor hepsine inanırım.Zira hepsi dava açıyor askeriyeye linkleri verdim daha öncede ama nedense hepsi kaybediyor.Neden çünkü örnek teşkil etmesinden korkuluyor.İlerleyen teknolojik ve tıbbı gelişmlerden dolayı TSK SYY değiştirildi dediler iyice mahvettiler durumu ... Viral Hepatitle Savaşım derneği Acın okuyun nasıl bulaşır kuluçka süresi vs.Bilgi sahibi oldukca durumun vaziyetini daha iyi anlıyorsunuz.

BİDE BUNLARI OKUYUN ÜLKEMİZDE VİRAL HEPATİTLE SAVASIM DERNEĞİ KURULANDAN BERİ YENİ YENİ MİLLETİMİZ BİLİNCLENMEYE BAŞLADI DARISI TSK ya...
    Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Türkiye'nin viral hepatitlerin (bulaşıcı sarılık hastalıkları) dünyada en yaygın görüldüğü ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Balık, yaptığı açıklamada, Türkiye'de Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarının AIDS kadar tehlikeli olduğunu belirtti.

Türkiye'de Hepatit B taşıyıcılık oranının ortalama yüzde 5 olduğunu, ancak bu oranın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 10 olarak gözlendiğini ifade eden Prof. Dr. Balık, şöyle konuştu:

''Türkiye viral hepatitlerin dünyada en yaygın görüldüğü ülkelerden biri. Hastalık bulaşıcı ve siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklara yol açabiliyor. Hepatit B özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde daha yaygın olarak görülüyor. Bunda ev ortamında kalabalık bir şekilde yaşanması, hijyen sorunu, sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyin düşüklüğü gibi unsurlar etkili.''

Prof. Dr. Balık, Hepatit B'nin kan yoluyla, cinsel ilişkiyle ve kalıtsal olarak bulaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Hastalık berberlerde, kuaförlerde, hijyenik olmayan ortamda yapılan sünnetlerde ve korunmasız şekilde girilen cinsel ilişki sırasında çok kolay bir şekilde bulaşabiliyor. Anne taşıyıcıysa bebeğe çok kolay bir şekilde geçebiliyor. Çiftler evlenmeden önce yapılacak çok basit testlerle bu hastalığı taşıyıp taşımadıklarını öğrenebilir. Binlerce insanımızı bilgisizlik ve bilinçsizlikten dolayı bu hastalık nedeniyle kaybediyoruz.''

Hepatit B'nin çok sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu, ancak son aşamaya geldiği zaman belirti vermeye başladığını dile getiren Prof. Dr. Balık, hastalığın erken dönemde fark edilmesinin tedaviyi kolaylaştırdığını vurguladı.
    Konu tayfuun tarafından (15-01-2009 Saat 10:10:45 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende astsb olarak görev yapıyorum ve dediklerinize katılıyorum.Hijyene karargahlar dışında önem verilmiyor,portör muayenesi ise üstün körü çoğu zaman kağıt üstünde yapılıyor.Kişisel gayretlerde biyere kadar.Daha düne kadar uzman erbeşların sözleşmesini bu yüzden fesh ediyorlardı ama iş askere gelince.Yanlışı yanlışla çözümlemek Türkiye deki kurumlara mahsus maalesef.

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dostum ne güzel dedin bak memur asker konusu! oda bir başka mevzuu ... !

KISACA ÖZETLEYIM :

Askeriye içerisinde memur isen ve hepatit virüsü tasıyorsan ya emekli olursun yada sözleşmen feshedilir...emekli yada feshedilme olayı olmazsa kesinlikle o yada bu şekilde statü yada durumunuzda hastalıktan dolayı bir değişme yaşarsınız.
    OYSA ASKERLERe MALESEF Koyun sürüse yaklasılır gibi hitap ediliyor.Bunları bizzat araştırdım . Askeriyede ER isen ve birde Hepatit li isen Yandın ve YAKTIN .

İletiler
    125
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşım ilim sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. Bahsettiğiniz olayın ne bilimsel sağlık boyutu ne de mevzuatı hakkında en ufak bir okumuşluğunuz yok. Her sistemin aksaklıkları olur ama bunları halka açık konferanslardan veya kulaktan kulağa dedikodulardan edinilen istihbaratla forumlarda fevri bir şekilde çözmeye çalışmak ziyadesiyle yanlıştır. Kurumun sağlık teşk,latı bu konuda titiz davranmaktadır siz merak etmeyiniz. Ama illa bu yanlış diyorsanız genel kurmaya, TSK Sağlık Komutanlığı'na bir dilekçe ile başvurabilirsiniz; dilekçeniz başka bir makama sevk edilmezse en geç 1 ay içinde size sonucu yazılı olarak bildirilecektir. Saygılar.

İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mirabilis sana katılmak isterdim ama bu konuda malesef canlı örneği benim sanırım.
    Sinoplu arkadasın yazdıklarına tam olarak katılıyorum.Ben su anda normal tasıyıcılardan 10-15 kat daha cok bulaştırıcıyım.Ama beni Askere alıyorlar.İnaktif tasıyıcıyım ama değerlerim normalden yüksek fakat TSK nın kanunlarına göre ise askere alınacak kadar düşük. Elbetteki isterim bende askerliğimi sağlıklı bir sekilde yapmak ama ben bir kişiyim benim gibi yüzlerce kişi var bu durumda bu kişiler askerlik yapıyor aynı lavabo tuvalet banyoyu kullanıyor.Şimdi ben ne yapayım hijyen bana kalmıs hadi ben dikkat edeyim biraz traş olurken kanama olursa yüzümde falan ama ya benım gibi bilinçli olmayan kişiler ?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: