Selamlar .. sizlere danışmak istediğim olayı öncelikle özetleyeyim. bir internet cafe 2002 senesinde açmıştım beni pek memnun etmediği için yaklaşık 1 sene sonra kapattım (2003). geçen sene motorsiklet ehliyetimi almak için polis merkezine gittiğimde yakalanmam olduğu söylenip polis tarafından savcılığa çıkarıldım...olay aynen şöyle olmuş: iskenderunda bir şahsın banka hesabından 600 ytl kendi internet şifresi kullanılarak başka birinin istanbul da hesabına yatırılmış ve yatırıldığı gibi çekilmiş. parayı çeken kişi kimlik bilgilerinden bulunmuş fakat bu şahısta tc kimliğini kaybettiğini banka kayıtlarındaki kimliğin bilgilerinin kendisine ait fakat resmin kendisine ait olmadığını beyan etmiş anlayacağınız kimlik resmini değiştirip bankadan hesap açılmış(evrakta sahtecilik). gelelim benimle olan alakasına, telekom kayıtlarından IP adresi kafe telefonuma ait olduğu tespit edilmiş ve ben kafeyi kapattığım içinde bana ulaşılamadığı telekom tarafından ilgili makama bildirilmiş halbuki 300metre ileride(kafeden) oturuyordum ve kendi adıma kayıtlı bir telefonuda çok uzun süre kullandım fakat telekom benim adıma adres bulamadığını yazmış...böylece şüpheli durumuna düştüm..savcı beye kafe sahibi olduğumu böyle bir olayı yapmadığımı ..parası çekilen ve parayı çeken şahısları hiçbir şekilde tanımadığımı sahte kimlikteki şahsıda tanımadığımı belirttim ..aynı şekilde kimliğini kaybeden şahsın ve parası çalınan şahsın da beni tanımadıkları yazılı ifadelerinde mevcut.. ilk ifadeden yaklaşık 5 ay sonra tekrar savcılığa çağırıldım ilk ifadede de belirtmiştim sahte kimlikteki resim sahibini tanımadığımı fakat bu sefer hakkımda sahte kimlikteki resmin ve bankadaki açılan hesap taki yazı ve imzanın bana ait olduğu hatta istanbul dışında kütahya veya kayseri idi sanırım tam hatırlayamadım ilgili nufüs dairesine sahte kimlik ile gidip yeni kimlik için başvuru yaptığım iddaa edilmiş fakat ilgili nüfus dairesine yapılan yazışma sonucu böyle bir girişimin olmadığı yazılı olarak ifade edilmiş.. bunlar üzerine sanırım savcı bey görevini yapmak amacı ile bana resmin bana ait olup olmadığını sordu bende bana ait olmadığını tekrar belirttim.. eklemek istediğim bişey varmı diye sordu bende benim resimim ile sahte kimlikte ki resmin kriminal olarak incelenip bana ait olmadığının tespitini istedim savcı bey biz zaten bunu yapıyoruz dedi ve isteğimi ifadeye eklemedi...yaklaşık bir hafta öncede polis tarafından kontrolde evrakta sahtecilik başlığı altında zaman aşımı olmuş gidebilirsin dedi memur bey....sanırım biraz uzattım ..
1- acaba iş yeri sahibi olmam bu olayda beni bağlarmı ?(ruhsatı vardı)
2- madem resimler inceleniyor nasıl sahte kimlikteki resmin ve bankada atılan imza nın bana ait olduğu iddaa edilebiliyor normal prosedürmü?
3- polisin zaman aşımı dediği nedir?
4- ayrıca bişey yapmam gereklimi?

ilginize şimdiden teşekkürler