Merhaba.

Kombili (10 senelik) evde 4 senelik kiracıyım. Kombi oldukça eski gözüküyor. Kazanı delinmiş ve birkaç sorunu daha var. Yetkili servis kombiyi tamir ettirmek yerine değiştirseniz aynı masrafa gelir dedi. Fakat ev sahibi tamirine ya da değişimine yanaşmıyor. Kiracının sorumluluğunda olduğunu söylüyor. Ancak bu bana saçma geliyor. Ben kombinin kazanına birşeyle vurup delmedim ve benden önce kullananların sorumluluğunu benim çekmeme bir anlam veremiyorum. Bu forumdan ve başka yerlerden araştırmama göre bu tip kombi tamir masraflarını ev sahibi karşılamalıymış. Öncelikle bu nekadar doğru, net bir yanıt arıyorum. Eğer doğru ise bununla ilgili bir kanun maddesi mi var, neye göre doğru öğrenmek istiyorum. Bununla beraber söylediğim gibi ev sahibim tamirine yanaşmıyor. Ben bu kanun ile baskı yapmak istiyorum. Eğer gene yanaşmaz ise nasıl bir yaptırım uygulayabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Not: Kanun maddesi var ise anlaşılabilir şekilde açıklanabilirse sevinirim. Çünkü ben pek anlayamıyorum kanunları, hukuk dilimiz yok
Not 2: Kira kontratı standart. Kombi tamiri kiracıya aittir şeklinde bir madde yok.