+ Konuyu Yanıtla
9 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
81 den 90´e kadar toplam 119 ileti bulundu.

Konu: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Alıntı Maverick35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gazihamdi ve Saca;

Gazihamdi;

İdare mahkemesi'ne dava açman gerekli.
    Ayrıca, İzmirli Av. Cem NEMUTLU aynı senin durumunda idi, dava açıp kazandı, ehliyetini geri aldı.

yani benim açtığım davanın bir anlamı yokmu
    dava sonucuna göre İdari mahkemeye dava açsam olurmu yada nereye açmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.
    bulunduğum ilçede idari mahkeme olmadığı için dava açtım.
    şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin konulu yargıtay kararı ara
    Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maverick35 sana bazı konularda katılıyorum.ama birçoğuna katlımıyorum . diğer sayfalarıda okudu emin ol. bana basit geliyor nedenide şu. bu tür şeyler herkesin başına geliyor adam limonata içmiş mandalina yemiuş ama var olan asit alkol olarak geri dönüyor. yada anasonlu yiyeceklerde öyle. benim basite aldığım ve bir çoğunuzun anlamamakta ısrar ettiği şudur: alkolmetre cihazını alıp eline şöyle bir çevir bak sağına soluna, eletroniktir demi aynı radar cihazları gibi. yani orda promil fazla çıktıysa kayda girmiş oluyor radar gibi düşünün. polis napsın kardeşim sen babasını oğlu değilsinki abi içmedim sözüne inansın polis mecbur gerekli işlemi yapmak zorunda çünkü oda belli yerlere hesabını verecek kayda girmiş promillisin çünkü. haa sen içmedinmi eminsen kendinden doktor raporunu aç tehditmi etti şikayetçi ol ama ama asla polisede ahkam kesme kimse senin düşmanın değil sert yaparsan oda kanunu verdiği gerekleri yapmak zorunda kalır ve işin aslını bilmeden konuşma. sor o cihazlar nasıl çalışıyo sonra git tübitaka kardeşim alkolle diğer içeceği ayırt eden bi cihaz yapın beee dee. ardından meclise uğra ve yasaları doğru düzgün çıkarın bak vatandaş muzdarip oluyor dee. sonra kolluk sana haklarını okur ki emin ol artık vatandaş haklarını biliyor emin ol. bilmem anladınmı. saygılarımla
    Konu saca tarafından (28-02-2009 Saat 19:12:00 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    105
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saca;

Anlamasına anladım, yalnız, şurada anlaşamıyoruz;

Bak, güzel güzel yazmışsın, cihazın durumunu ve cihazın yanılabildiğini anlatmışsın... Buraya kadar çok güzel.Anlaşamadığımız nokta ise, polisler.

Çünkü, Trafik polisleri, vatandaşa haklarını anlatmıyor.
    Adam üflüyor, 0,60 Pm alkol çıkıyor, polis demiyor ki "İsterseniz hastaneye gitmeyi talep edebilirsiniz, bu sizin kanuni hakkınız, bizim cihazlar küçük bir miktar hatalı sonuç verebilliyor".
    Polis ne diyor :-"Tutanağı imzalayın, yoksa aracınızı bağlarız"

Ben bu konuda, AKİM'e, TBMM Dilekçe Komisyonu'na, İçişleri Bakanlığı'na, hatta Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah GÜL'e kadar yazı yazdım.

Gelen cevaplar hep "Konu incelenmek üzere gerekli birimlere havale edilmiş olup..." şeklinde.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Gazihamdi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    yani benim açtığım davanın bir anlamı yokmu
    dava sonucuna göre İdari mahkemeye dava açsam olurmu yada nereye açmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.
    bulunduğum ilçede idari mahkeme olmadığı için dava açtım.
    şimdiden teşekkürler
    Önceki yazımada bu yazımada net bir cevap veren olmadı
    cevaplarınızı bekliyorum

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maverick35 sevindim anlaştığımız ortak noktaların olmasına birincisi; kanunu bilmemeke mazeret değildir bunu hatırlatırım vatandaş bilecek kardeşim haklarını ve polisin zorunluluğu yok kanunu oturupta vatandaşa söylemeye. ikincisi; tutanağı imzalama olayı ise bağlasın sen kendine güveniyosunya alkollü değilsinya bak sana yol gösteriyorum git kendin al alkol raporunu hemen, arabayı bırak bağlasın kolluk otoparka çeksin imzalama zorunda değilsin imtina et imzalamaktan. sonrada git hakkını ara eğer doktor raporunda alkollü değilsen mahkeme senini lehine kara verecektir. bu kadar basit

gazihamdi;

soruna cevabı biraz araştırsan bulurdun ama kolayı seçmişsin ama polise zorluk çıkarmışsın ki burdada şikayetediyosun. gene sana yardımcı olayım sonra banada sövme idari mahkeme ilçende yoksa iline yada başka bir ilçeye git kardeşim onudamı bize soruyosun allahesen gazihamdi.

ŞU ŞEKİLDE:

DİLEKÇE ÖRNEĞİ :

İSTANBUL ……………… SULH CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE (buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesini yazacaksınız)

İTİRAZ EDEN :ad soyadı
    (adres)

İtiraza konu tutanağın tanzim tarihi : ….....2009

İtiraza konu tutanağın tebellüğ tarihi : ......2009

İtiraz konusu : Trafik denetleme şube müdürlüğü, .....amirliği`nin .... tarih ..... seri,....sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AçIklamalar :

1- 34 XX 111 tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin; karayolları trafik kanunu`nun ....maddesi hükmüne istinaden "...." suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu ...tarihli, toplam ... YTL. bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip, .... tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2- Yukarıda bilgileri yazılı trafik ceza tutanağı, aracımın tescil plakasına göre .... tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve tarafıma aylar geçtikten sonra yani ..... tarihinde tebliğ edilmiştir.
    "Trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usuller ile kullanılacak belgeler hakkında yönetmelik"in "tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar için yapılacaklar işlemler" başlıklı 10. maddesi;

"Karayolları trafik kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince,
    görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre
    düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı tebligat kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili
    mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Hükmünü amirdir.

Söz konusu madde hükmü gereğince, düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba yani tarafıma tebliğ edilmesi işlemine 7 (yedi) gün içinde başlanması gerekmektedir.
    Ancak ekte sunulu tutanakta da görüleceği üzere kural ihlalinin yapıldığı iddia edilen tarih ile tebligat tarihi arasında uzun bir zaman bulunmaktadır. Tebligatın ilgili yönetmelik hükmüne göre yapılmadığı aşikârdır. Tutanak ...... tarihinde düzenlenmiştir ve açık yönetmelik hükmüne göre tebligat işlemlerinin en geç ..... tarihine kadar (tutanağın düzenlendiği tarihten sonraki 7.gün) yapılmış olması gerekirken, tutanağın tarafıma aylar sonra tebliğ edilmesi usul ve yasaya aykırılık teşkil eder.

3- Öte yandan, söz konusu ceza tutanağında belirtilmiş olan "......" suçu tarafımdan işlenmemiştir. Tutanağın düzenlendiği tarih aylar öncesi olmakla anayasa`dan kaynaklanan savunma hakkım da kısıtlanmış bulunmaktadır. Söz konusu yönetmeliğe aykırı olarak yapılan tebligat, itiraz etmemdeki haklılık gerekçelerimi de ortadan kaldıracak bir sürede yapılmıştır.

Bu nedenle söz konusu yönetmelik`in 10/a. maddesi de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin
    22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş, 2006/129k. no.lu dosyasından verilen ve ekte sunduğum karar da itirazlarım doğrultusundadır.

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle;

İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

itiraz eden
    .İsim adres..................

Ekleri :

1- İtiraza konu trafik denetleme şube müdürlüğü, ...... amirliği`nin .... tarih
    ....seri,... sıra no.lu trafik ceza tutanağı fotokopisi.

2- İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin 22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş,
    2006/129k. no.lu dosyasından verilen karar örneği.

3- ..... plakalı aracıma ait iki adet ruhsat fotokopisi.

4- Nüfus cüzdanı sureti.

2 no.lu ekte yazdığımız örnek kararımız da bu: ( bu kararı da diğer
    eklerle birlikte dilekçemize ekliyoruz)

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

2- İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin 22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş,
    2006/129k. no.lu dosyasından verilen karar örneği.
    bu örneği nerden bulabiliriz
    birde sövme demisin yanlşlık olmasın ben kimseye sövmedim sövmemde

Ayrıca verdiğin bilğiler için çok teşekkür ederim
    Konu Gazihamdi tarafından (03-03-2009 Saat 14:41:22 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    105
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saca;

1-Madem ki, polisin, insanlara kanunları ve haklarını anlatma zorunluluğu yok, o zaman, neden birini gözaltına alırken yada tutuklarken "Konuşmama hakkınız var, söyleyeceğiniz her şey aleyhinizde delil olarak kullanılabilir" deniliyor.
    Filmlerde duyduğumuz bu lafları artık bizim polislerde uyguluyor.

2-Bu işleri, başına gelen biliyor, avukat değiliz ki kanunları ve haklarımızı dört dörtlük bilelim.İnsan sonradan öğreniyor, ama, iş işten geçmiş oluyor.

3-Kontrole takılan bir insanın gidip te "Alkol raporu" alması o kadar kolay değil.
    Öyle her gidip :-"Ben kontrole yakalandım, 0,.. Pm alkol çıktı, ben o kadar alkollü değildim, sınırı aşmam" diyene kan tahlili yapmıyorlar.
    Hastaneler, ya üst yazı istiyor yada rapor isteyen şahsın yanında polisle gitmesini bekliyor.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

- İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin 22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş,
    2006/129k. no.lu dosyasından verilen karar örneği

cezalar için kabahatlerde dahil 15 gün içinde sul ceza mahkemesine itirazda blunmak gerekir.bulunmaz isen cezayı kabul etmiş sayılırsın ve ödemeye mahkum edilirsin. senin bu tarihi geçtimi bilmem ama öyle. karar örneğini bilmiyorum avukat aracılığıyla bulabilirsin sanırım ben o sevimsiz emniyettenim bende yok yani

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Gazihamdi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese selam bende aynı konudan muzdaribim. sitenizide tesadüfen buldum verdiğiniz bilğiler için çok teşekkür ederim.

Bende konumu kısaca anlatayım

02.02.2009 tarihinde aksam 10 civarlarında 1 adet bira içmiştim. Kasabamın girişinde jandarma timlerinin kontrol yaptığını gördüm. Ehliyet ruhsat dedikten sonra alkol olup olmadığını sordular bende tüm iyi niyetimle 1 adet bira içtiğimi söyledim. asağı indim ve alkol metreye üflememi söyledi bende üfledim. 96 pm çıktı bende itiraz ettim ben o derece alkollü değilim dedim bunda bir yanlışlık var dedim. Kan tahlili yapılmasını istedim. Ekipler kabul etmediler Direk imzalamamı söylediler bende şiddetle karşı çıktım kesinlikle imza atmayacağımı ve tahlil isteğimde ısrar ettim. nitekim tartışmamız 1 saate yakın sürdü sonuçta tamam dediler. en yakın devlet hestenesine gittik. Doktor alkolle ilğili tahlil yapamadıklarını söyledi İle gitmemiz gerektiğini söylediler Bende ısrar ettim ile gidelim diye ama ekipler gitmek istemediler sonuçta doktor bakmak suretiyle alkol testi yaptı.
    Testte:
    şahis yürüyüş testinde dengeli yürümüş,konuşması normal,ağzında az bir alkol kokusu mevcuttur.
    algılama yeteneğini bozan bir durum yoktur.
    yaralanmasını ve yaşamını tehlikeye sokacak bir durum yoktur.
    bu rapor kati rapordur diye bir rapor düzenledirler.

Ancak ekip yinede bana 598 ytl para cezası ve ehliyetime 6 ay süre ile el koydu.
    Bana cezayı imzalamamı söylediler bende kesinlekle imzalamam dedim tartışma devam etti en sonuda ekipteki arkadaşlar ya bu konuyu uzatmayalım kapatalım cezanıda biz öderiz dediler ve ayrıldık kesilen cezada şunlar dikkatimi çekti:
    imza yerine cezanın yüksek olması ve sürücü belgesine el konulmasından dolayı imzadan itina etti demişler
    birde araç durumunada araç parka çeklidi demişler
    oysa benim aracımı parka çekmediler bana verdiler bende bindim evime geldim.

ertesi gün hemen bir avukat arkadaşım var ona gittim konuyu anlattım bana dava açmamı söyledi
    bende 2 şahitle Sulh Ceza Mahkemesine dava açtım
    15.04.2009 tarihinde davam var

benim söylemek istediğim burdaki timlerin tutumu beni götürseler tahlili yaptırsalardı bu sorunlar olmayacaktı ben haklı çıkacaktım

saca
    birde ben emniyet mensublarına kolluk kuvvetlerine çok sayğı duyar ve ayrıcada severdim ama bu olaydan sonra onlara hiçbir güvenim kalmadı.

kısacası bana yapılan bu yanlışlık bu kurumlara olan güvenimi sarstı.
    Ama inşallah mahkeme sonucunda en azından adalete olan güvenim sarsılmaz. sevgilerle

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

canını yediğim bak işte alkollüsün. kimi koca 70 lik içer bişey olmaz kimi aşk acısı çeker tek birada kafa olur yani her bünyede aynı tepkiyi yapmaz içtiğiniz miktar. cihaza göre davranıyoruz 60 mı 10 200 neyse o. bak sonunda hastaneye gitmişin ordada test yapamıyomuş kolluk napsın kardeşim işte burda bizim sabrımız ortaya çıkıyo. hem doktor kati rapor veremezzz öyle bir şey yapamazz kesinlikleeee. kati rapor savcılık havalesiyle adliyenin içinde bulunan yeminli doktorlar tarafından verilir. ayrıca kati rapor bir adli bir olay sonucu verilir ki senin bir kolluğa karşı mukavemetin olmamış demi.yani mukavemetten işlem yaptılarmı sana adli olarak. öylede olsa haddi ve çapı değil kati rapor vermek. geçici alkol darp raporu verebilir. gelelim davaya: imzadan imtina etmen o cezanın kesilemeyeceği anlamına gelmez ödemeye mahkum edilirsin yine.tanık olarak tutanağı yazanlar çarılır sorulur sulh cezada kollukta tutanaktakinin geçerli olduğunu söyler. seninde işin biter. çünkü doktor raporu var alkollüsün. ama baska usulsüzlük tespit ettiysen yada varsa öyle bişey ki sende kendine bi sor bakalım bana yok gibi geliyor ama. vicdanın rahatsa sorun yok. genelde bu cezalar geri dönmez çünkü devlet otorisedir amaaaa usulsüzlük varsa ceza iptal olur kolluğa bişey olmaz cebindende ödemez cezada almaz sadece iptal olur cezan hepsi bu. hadi bakalım benim mahkememde senden daha önce bakalım ne olcek sonucu buraya yazarsan sevinirim allaha emanet ol. gülü seven dikenine katlanır diyelim. bizlerde onca iftiraya uğruyoruz yok işkence etti yok dövdü yok sövdü yok rüşvet aldı diye valla ama ben hala vatandaşlarıma güveniyorum aralarında çürük elmalar olabilir ama hepsi değiller. kurumlarda öyledir polisi askeri avukatı yok.

+ Konuyu Yanıtla
9 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

1.52 promil alkol

ehliyet kaptirdik geri alma sansi varmi 2017

https:www.hukuki.netshowthread.php47538-Alkolsuz-Arac-kullansaniz-da-kesinlikle-uflemeyinpage7

alkolluaraba kullanma ceza itarazı

1.52 promil alkol ile kazanın cezası

ehliyeti kaptiranlar forum

ehliyeti kaptirdim 2 aya inme sansi yok mu

https:www.hukuki.netshowthread.php47538-Alkolsuz-Arac-kullansaniz-da-kesinlikle-uflemeyin

Forum