Ben 2003 yılında yurt dışına evlilik yaptım. Evliliğim Türkiyede ve Türk usulü oldu. Evlediğim kişi çifte vatandaş. Bu evlilikten olma 2005 doğumlu bir kızım var. Şiddetli geçimsiz ( Ciddi psikolojik sorunlar,İhanet, gayri meşru çocuk, yalan, kötü davranış vs.) nedenleri ile bir buçuk yıl önce 1 haziran 2007 tarihinde Türkiyede dava açtım. Eşim ayrılmak istemiyor, bunun için kızımı kullanıyor. Kızımın yaşı küçük olduğu için geçici velayeti bende. Kızımda çifte vatandaş. Ayrılmak istediğim eşim kızımın velayetini alırsa beni peşinden sürekleyebileceğine inandığı için buna uğraşıyor.
Lahey sözleşmesi gereğince çocuk iadesi konulu bir dava açtı ve bir çok yalan ifade ile çocuğunun kaçırıldığı iddiası ile iadesini talep etti. Bu mahkemeyi ben kazandım. Mahkeme çocuğun kaçırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığına, babanın çocuğa kötü davrandığına şahitlerin bulunduğuna, küçücük bir çocuğu anneye karşı kullandığının açıkca ortaya çıktığına ve iade edilmesinin çocuk için kötü sonuçlar doğuracağının anlaşıldığına karar verip iade talebini reddetti.
Boşanma davası sürüyor. Karar günü eşimin avukatı davadan çekilerek, tebligatlar ile süreci uzatma yoluna gitti. Bu esnada eşim yaşadığı ülkede boşanma ve velayet için dava açmış. Burada süregelen davayı tebligatlar ile uzatıp orada açtığı davayı önce bitirtmek ve velayeti almak istiyor. Bunu yapması mümkün mü? Türkiyede ve Türk usulü yapılan yurt dışı evliliklerde boşanma ve velayet kararını başka bir ülke alabilir mi? Alsa bu bizim mahkemelerimizde geçerli olur mu? Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşımı beni memnun eder.