+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Su Kuyusu

Su Kuyusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Su Kuyusu

Merhaba
    Oncelikle boyle bir site hazırladıgınız icin tsk.ler
    Foruma baktım ama bir cevap bulamadım. Soyle bir sorum olacak.

Site yonetimi gündemde olmamasına ragmen olaganustu genel kurulda siteye bahce sulamak icin kuyu acilmasi yonunde karar aldı. Bunu onceki yonetime verilen yetkiye bagladı. Toplantıda kuyu acilmaması icin itiraz ettik, dilekcemiz isleme konuldu.
    daha sonra yonetim sozde aldigi bu yetkiye dayalı olarak kendi basina buyruk bir sekilde kuyu acmaya basladı. Su kuyusu isteyen site sakinlerinin bahcelerine tesisat dosedi. ve site sakinlerine fizibilite raporu yolladı. bu rapora gerekceli kararlarımla itiraz ettim. (noterden) Benimle birlikte 3 kisi daha itiraz etti. 25 kabul 3 itiraz vardı zaten.

sizlere sormak istedigim site yonetimi bu sekilde bir kuyu acabilir mi? Cunku gundemde yok, isletme projesi de uygun bir sekilde yollanmadı.

Hadi acti diyelim, site sakinleri luks giderleri oldugu icin su kuyusuna katilmama hakkina sahip midir?

Su kuyusunun yaklasik 75,000 YTL'ye ve kisi basina 3,000 YTL'ye mal oldugunu hemen belirteyim. Ve bu kuyu sadece kisilerin bahcelerini sulamasına yonelik. Düşünün ankara da sadece 4 ay bahce sulasanız ve ayda bu is icin 40 lira verseniz, 40*4 = 160 lira yılda su parası veriyorsunuz. Bu hesapla 3.000 YTL'yi 18 yılda çıkartabiliyorsunuz. Ne kadar akılcı bir yatırım değil mi?

Ayrica yer altı sularının boyle melih gokcek vari yontemle sadece cim sulamak icin kullanılması yasadigimiz bu kuraklık döneminde ne kadar akılcıdır? Konuyla ilgili olarak yer altı sularının herkesin hakkı oldugunu ve boyle car cur edilemeyecegine dair bir yasal duzenleme var mıdır?

İlginize simdiden tsk ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Su Kuyusu konulu yargıtay kararı ara
    Su Kuyusu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Su Kuyusu

değerli cukxor. şöyle ,elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak yenilik ve ve ilavelerin yapılmasında oybirliği aranmaz .yani bahçeye kuyu açmak bir yandan bu yönüyle ve de öte taraftan ortak yerlerde bütün kat maliklerin muvafakatını almadan herhangi bir değişiklik ve ilave yapılamaz .maddesiyle çelişiyor görünsede .bunu faydalı değişiklik kapsamındada yorumlanabileceği ihtimaller mantığı içerdindedir.
    gelelim sizin ifadenize.olağanüstü kurulda karar alındı biz itiraz ettik dilekçemiz işleme kondu diyorsunuz.nasıl bir işlem yaptılar?
    diğer taraftan gene fizibilite raporu gönderdi demişsiniz.yani işletme projesi yaptı diye anlıyorum.
    bu projeye noterden itiraz edilmez sonucu değiştirmez.direk mahkemeye başvurmak gerekirdi.dolayısıyla diğerlerinin kabul ettiği işletme projesine sizin katılıp katılmamanız yukarda mevzuu geçen faydalı değişiklik kapsamında yorumlanabiliceğinden olay kanatimce veya sizin anlatığınızdan yorumlayarak aleyhinize gibi görünüyor.
    ayrıca sizin hesabınızda pek ikna edici değil ankara gibi yerde 40 ytl ye bahçe sulansa gibi hipotezle ben ikna olmadım ayda 40 ytl yi bırakın bahçe sulamak evde bulaşık yıkanmaz son zamlarla .
    ben gerçekçi rakkamlarla başımıza gelen le anlatayım ankara gölbaşında su kuyusu kazana kadar şehir suyunu kullanarak 50 mlık bahçeni,n sulanmasına kooperatif üyelerini tepkisinden hatırlıyorum 1 milyara geçen su faturaları aklıma geldi aylık tabiki herkes su kuyusu fikrine olumlu bakmıştı.
    elbette bahçe dizaynı topografisi çiçek bitki kompozısyonu gibi değişik faktörler olabilir. ama 40 ytl ye bahçe sulamak hesabınız hele birde sulanacak yer çim ise suya daha fazla ihtiyaç duyacağından pek ikna edici değil
    bu arada yeri bilmiyorum ama fiattan dolayı hayal ediyorum 3 milyarın üstünde bir fatura çok da tuzlu gibi geldi su kuyusu için bu kadar bir bedel kendimden kıyasla ağır gibi geldi.

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bencede 75000 ytl çok...Biz 5 yıl önce 12 metrede suyu bularak 600 dolara mal etmiştik..Sizin site oldukça lüks demekki..Bu günün şartlarında hadi diyelim 1000 dolar olsun...ızgın: ızgın: ızgın:

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tahsin58 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bencede 75000 ytl çok...Biz 5 yıl önce 12 metrede suyu bularak 600 dolara mal etmiştik..Sizin site oldukça lüks demekki..Bu günün şartlarında hadi diyelim 1000 dolar olsun...ızgın: ızgın: ızgın:
    Ki ozaman dolar 1650 ytl civarındaydı.......

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın becozyme ve tahsin 58

cevaplarınız icin tesekkurler.

olagan ustu genel kurulda su kuyusu gundem maddesinde bulunmuyordu. bu olmamasına ragmen konu gundeme alınmıs. bu toplantıda sehir dısında oldugumuz icin her ihtimale karşı bir itiraz dilekcesi yazıp vekaleten bıraktık bir uyeye. malesef toplantıdaki itirazımız dilekceden ibaret kalmıs oldu.

Konu daha sonra gundeme alınmıs, yonetim kendi basina islemleri halletmis ve kuyuyu acmis.

Fizibilite raporu da, kuyu vs hersey acildiktan sonra yapılıp geldi. Dolayısıyla ancak o zaman itiraz etme sansımız oldu. İçin kötü tarafı şu. İlk basta yonetim tamam siz katılmayın biz kuyu isteyenler bir arada acilir demesine ragmen daha sonra yan cizerek bizden de para talep ettiler. Yani oyuna getirildik. (komsuluk bu durumda gordugunuz gibi)

bize yıllık ortalama olarak sulama dahil 40 lirayı gecen su parası gelmiyor. Son 5 yıllık faturlar elimde. bahcem cim. Ve de yemyesil. bahceler o kadar buyuk degil. Malesef Ankara'da yanlis bir inanis var. Ankara gibi zaten kurak bir yerde herkes cim yapiyor ve bahceyi asiri suluyor. ama bazı peyzaj teknikleri ve yontemlerle su parasından buyuk olcude tasarruf edebilirsiniz. Sanildigi gibi degil. İnternetde bir cok yontem var bununla ilgili. Kısacası ispatlanabilir bir yontemim mevcut.

Zaten itirazımız da bu nedenle. Benim gibi buyuk olmayan bahceye ve sadece cim sulamak icin bu kadar miktar yaratmak malesef anlamlı degil. Keske olsaydi ve bana fayda saglasaydi. Ben de katılırdım.

Acilan su kuyusu cok derinde, bu nedenle de masraflı oluyor. Ayrıca bu bizim sitede acilan bu ikinci su kuyusu oldu. İlki kuruduğu için yeni bir tane acildi. Yani acilan kuyunun da ne kadar sure ile su verecegi belli degil. İlk kuyu 3 yıl icinde kurumustu.

Ozellikle Ankara Belediyesinin su tankerlerinin durmadan su kuyularından su cektigini dusunursek bu kuyunun da akibeti cok iyi degil.

Ozetle acilan su kuyusunun ne kadar sureyle su verecegi belli degil, baslangic yatırım maaliyeti ve su kuyusunun isletme maliyeti oldukca yuksek (elektirge %50 zam geldi 1 yılda ve motor bozuluyor arada bir). Bu nedenle su kuyusunun luks gider oldugunu dusunuyorum.

İletiler
    163
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

eğer mücadelenizde sonuç alamazsanız bahçeyi sularken dinlemenizi önereceğim müzik:

http://www.youtube.com/watch?v=k_T6DpPm1Kg

İletiler
    67
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Birkaç not:
    Yargıtay kararlarına göre Ocak ayı dışında yapılan her toplantı olağanüstü toplantı sayılır. Buna göre bir toplantı yapılabilmesi için KMK madde 29 paragraf 2 deki şartların varlığı aranır. Bunlar 1)Önemli bir sebebin çıkması, 2) En az 15 gün önceden haber verme, 3)İmzalı çağrı veya taahütlü mektup 4) Toplantı nedenini bildirme dir. Yargıtay diğer şartlarla birlikte özellikle önemli bir neden üzerinde çok duruyor. Eğer bu şartlar yerine getirilmezse alınan kararların iptali için dava açabilirsiniz.
    Kuyu açma ortak yerlere müdahele sayılır. Bu nedenle KMK 19. maddeye göre maliklerin beşte dördünün yazılı rızası (taahhütname imzalanması) şarttır. Eğer bu şartlar yoksa karar geçersizdir, dava açabilirsiniz.
    Saygılar,

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet ,burada da bir oldu bitti numarası olmuş,önce olağanüstü genel kurul tertip etmişler sonra geçen sene karar almıştık zaten demişler ve bir oldu bitti..kötü niyet neden böyle düşündüm,size fizibiliteyi sonra göndermişler diyorsunuz.bence danışdılar ve biri onlara hemen fizibilite yapıp göderin dedi ,yani işletme projesi de değil tam panik halınde durumu düzeltme çabaları.
    olan olmuş biten bitmiş bu durumda neler yapılabilir buna bakalım,
    iskender c nın yorumları dikkate değer ,eğer olağanüstü kurul ise 15 gün önce ve gündem önemli
    buna verecekleri cevap olağanüstü genel kurul bunun için değil geçen sene biz bu kararı almıştık diyecekler.
    ayrıca katılan katılır katıllmayana birşey yok diye bir tavırla başlamışlar ve sonra karar değiştirmişler.iş bittikten sonra tabi bu ifadeyi de rededecekler yanlış anlaşıldı diyecekler.
    hulasa ,çoğunlukla buna karar verebilirler diye düşünüyorum oy birliği gerekmez yorumu tartışılabilir.arkadaşlar da katılır ve fikir yürütürse daha sağlıklı bir forum ortamı yaratmış olabiliriz .sitede çok güzel sağlıklı yorum yapan arkadaşlar var

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: