+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Trafik Sigortası

Haziran ayında eşim bir trafik kazası yaptı, bu kaza tek taraflı bir kazaydı(yani eşim kusurlu, olayda ikinci bir araç yok, fakat alkol gibi bir olumsuzluk nedeni ile de kaza oluşmuş değil) ve bu kazada annem ağır yaralandı. Kaza sonucunda annem acil olarak bir devlet hastanesine kaldırılmış ve iki gün burada tedavisi devam etmiş, daha doğrusu edememişti. Bizde bunun üzerine annemi özel bir hastaneye kaldırdık ve annemi direkt yoğun bakıma aldılar. Hastanede koluna protez takımı ile sonuçlanan bir ameliyat geçirdi ve 10 gün kadar kaldık. Bu tedavi sürecinin sonunda bize 12.500 YTL’lik bir masraf çıktı. Bunun 1.500 YTL’si annem emekli sandığı mensubu olduğu için buradan karşılandı, geri kalan kısmını biz ödedik. Sonuçta 11.000 YTL’yi trafik sigortasından tahsil edebilmek için Temmuz başında başvuruda bulunduk. 28.08.2008 tarihinde 4.400 YTL’nin ödeneceğine ve hiçbir hakkımızın kalmadığına dair bir ibraname aldık. Bunun dışında hiçbir açıklama yoktu. Daha sonra neden ödemenin düşük olduğu yönünde iletişim kurduğumuz acenteden aldığımız bilgi ise eğer biz tedavimizi devlet hastanesinde yapmış olsaydık fatura bu kadar çıkacağından ödemenin ancak bu kadarını yaptıkları yönündeydi.

Bunun üzerine görüştüğüm başka bir sigorta yetkilisi ise sigorta konusunda çalıştığı bir avukat ile de görüşerek aslında tamamının ödenmesi gerektiği yönünde beni bilgilendirdi ve bende avukat ile de görüştüğümde hukuk yolu ile ödemenin tamamının alınabileceğini belirtti. Tam konuyu mahkemeye taşımak üzereydim bir başka sigorta yetkilisi ile de görüşeyim dedim ve görüştüğüm iki sigortacıda sigorta ödemelerinde sağlık bakanlığının tarifelerinin geçerli olduğunu ve Fiba sigortanın uygulamasının doğru olduğunu söylediler. Bu arada Fiba sigortanın hasar işlemleri bölümü ile de görüştüm ve bana aydınlatıcı bir açıklama yapmalarını istediğimde benzer söylemleri oldu. Bende bunun nerede yazılı olduğunu, poliçede buna dair bir bilgi olmadığını söylediğimde bana döneceklerini söylediler ve bir dönüşleri henüz olmadı. Sigorta poliçesinin altında ise “İş bu poliçe ekli Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na atfen düzenlenmiş olup sigortalı iş bu genel şartlarda bilgisi olduğunu beyan ve ikrar eder” şeklinde bir ifade var. Bu genel şartları internetten bulup değerlendirdiğimde ise genel şartlarda “b) Yaralanan kimselerin ilk yardım, muayene ve kontrol veya bu yaralanmadan ötürü ayakta hastane, klinik ve diğer yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerektirdiği diğer giderleri, belgeleri ile birlikte kendisine başvurma tarihinden itibaren, sekiz iş günü içinde sigorta teminat limitleri dahilinde öder. “ yer almaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında şimdi ben ne yapmalıyım? Artı birde mahkeme, avukat masrafı çıkarmadan, Fiba’nın verdiği 4.400 YTL’lik ödemeye razı mı olmalıyım? Yoksa bu yanlış bir uygulama mıdır? Hakkımı mı aramalıyım. Sizden bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.Bu arada gönderdikleri ibranameyi imzalamayarak 06.08.2008 tarihinde fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydı ile 4.400 YTL’yi hesabıma yatırın diye karşı bir dilekçe göndermiştim. Bunun ile de ilgili bir dönüşleri olmadı.

Hukuki NET Güncel Haber

Trafik Sigortası konulu yargıtay kararı ara
    Trafik Sigortası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Trafik kazası sonucundaki sigorta uygulamaları hakkında görüşlere ihtiyacım var

Haziran ayında eşimin yaptığı tek taraflı kazada annem ağır yaralandı. Kaldırıldığı devlet hastanesinde yeterli ilgi olmaması nedeni ile 2. günün sonunda bir özel hastaneye geçtik. Bu hastanede direkt yoğun bakıma alınan annemin hastane, ameliyat masrafları 11.000 YTL tuttu. Tarafımızdan ödenen bu masrafları daha sonra trafik sigortamızdan tahsil etmek üzere ilgili şirkete başvurduk. Haziran ayı sonunda yaptığımız bu başvuru 28.08. 2008 tarihinde 11.000 YTL'nin 4.400'nü ödeyecekleri bir ibraneme ile yanıtlandı. Neden böyle olduğunu sorduğumuzda anneme yapılan bu işlemler devlet hastanesinde yapılsa idi bu kadar tutardı şeklinde bir yanıt ile karşılaştık. Sorduğumuz bir avukat uygulamanın yanlış olduğunu, hukuken başvuru yapılması durumunda 11.000 YTL'nin alınabileceğini söylerken, görüştüğümüz sigortacılar trafik sigortasının ödemelerinde sağlık bakanlığının tarifesinin geçerli olduğunu söylüyorlar. Poliçeye baktığımızda “İş bu poliçe ekli Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na atfen düzenlenmiş olup sigortalı iş bu genel şartlarda bilgisi olduğunu beyan ve ikrar eder” şeklinde bir ifade varken ve bu genel şartları değerlendirdiğimizde “b) Yaralanan kimselerin ilk yardım, muayene ve kontrol veya bu yaralanmadan ötürü ayakta hastane, klinik ve diğer yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerektirdiği diğer giderleri, belgeleri ile birlikte kendisine başvurma tarihinden itibaren, sekiz iş günü içinde sigorta teminat limitleri dahilinde öder.“ der iken (limit 80.000YTL) iş ödemeye geldiğinde sigorta firmasının niçin farklı bir uygulama yaptığını anlayamıyorum. Bu nedenle uygulamanın doğru olup olmadığı ve nasıl hareket etmem gerektiği konusunda görüşleri bekliyorum.
    Saygılarımla;

Yönetim Notu: Lütfen forum kurallarına uyunuz; konu tekrarı yapmayınız...

Nerede
    Ankara,Türkiye
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Trafik kazası sonucundaki sigorta uygulamaları hakkında görüşlere ihtiyacım var

Haziran ayında eşim bir trafik kazası yaptı, bu kaza tek taraflı bir kazaydı(yani eşim kusurlu, olayda ikinci bir araç yok, fakat alkol gibi bir olumsuzluk nedeni ile de kaza oluşmuş değil) ve bu kazada annem ağır yaralandı. Kaza sonucunda annem acil olarak bir devlet hastanesine kaldırılmış ve iki gün burada tedavisi devam etmiş, daha doğrusu edememişti. Bizde bunun üzerine annemi özel bir hastaneye kaldırdık ve annemi direkt yoğun bakıma aldılar. Hastanede koluna protez takımı ile sonuçlanan bir ameliyat geçirdi ve 10 gün kadar kaldık. Bu tedavi sürecinin sonunda bize 12.500 YTL’lik bir masraf çıktı. Bunun 1.500 YTL’si annem emekli sandığı mensubu olduğu için buradan karşılandı, geri kalan kısmını biz ödedik. Sonuçta 11.000 YTL’yi trafik sigortasından tahsil edebilmek için Temmuz başında başvuruda bulunduk. 28.08.2008 tarihinde 4.400 YTL’nin ödeneceğine ve hiçbir hakkımızın kalmadığına dair bir ibraname aldık. Bunun dışında hiçbir açıklama yoktu. Daha sonra neden ödemenin düşük olduğu yönünde iletişim kurduğumuz acenteden aldığımız bilgi ise eğer biz tedavimizi devlet hastanesinde yapmış olsaydık fatura bu kadar çıkacağından ödemenin ancak bu kadarını yaptıkları yönündeydi.

Bunun üzerine görüştüğüm başka bir sigorta yetkilisi ise sigorta konusunda çalıştığı bir avukat ile de görüşerek aslında tamamının ödenmesi gerektiği yönünde beni bilgilendirdi ve bende avukat ile de görüştüğümde hukuk yolu ile ödemenin tamamının alınabileceğini belirtti. Tam konuyu mahkemeye taşımak üzereydim bir başka sigorta yetkilisi ile de görüşeyim dedim ve görüştüğüm iki sigortacıda sigorta ödemelerinde sağlık bakanlığının tarifelerinin geçerli olduğunu ve Fiba sigortanın uygulamasının doğru olduğunu söylediler. Bu arada Fiba sigortanın hasar işlemleri bölümü ile de görüştüm ve bana aydınlatıcı bir açıklama yapmalarını istediğimde benzer söylemleri oldu. Bende bunun nerede yazılı olduğunu, poliçede buna dair bir bilgi olmadığını söylediğimde bana döneceklerini söylediler ve bir dönüşleri henüz olmadı. Sigorta poliçesinin altında ise “İş bu poliçe ekli Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na atfen düzenlenmiş olup sigortalı iş bu genel şartlarda bilgisi olduğunu beyan ve ikrar eder” şeklinde bir ifade var. Bu genel şartları internetten bulup değerlendirdiğimde ise genel şartlarda “b) Yaralanan kimselerin ilk yardım, muayene ve kontrol veya bu yaralanmadan ötürü ayakta hastane, klinik ve diğer yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerektirdiği diğer giderleri, belgeleri ile birlikte kendisine başvurma tarihinden itibaren, sekiz iş günü içinde sigorta teminat limitleri dahilinde öder. “ yer almaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında şimdi ben ne yapmalıyım? Artı birde mahkeme, avukat masrafı çıkarmadan, Fiba’nın verdiği 4.400 YTL’lik ödemeye razı mı olmalıyım? Yoksa bu yanlış bir uygulama mıdır? Hakkımı mı aramalıyım. Sizden bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.Bu arada gönderdikleri ibranameyi imzalamayarak 06.08.2008 tarihinde fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydı ile 4.400 YTL’yi hesabıma yatırın diye karşı bir dilekçe göndermiştim. Bunun ile de ilgili bir dönüşleri olmadı.
    -------------------------------------------------------------------------- Sayın Banu Arıcan Hanım...
    Öncelikle geçmiş olsun.Tarafınıza verilen bilgiler doğru.Sigorta şirketleri Mağdur veya Mağdur yakınlarının ferdi başvurularında kendi çıkarları doğrultusunda fazla ödeme yapmamaya,sadece ZTMM Sigortası Asgari Kanuni ödemeleri yapmaya çalışırlar.
    Hastanızı ister devlet hastanesi,ister özel hastane veya polikliniklerde tedavi ettirir ve faturalarınızı ibraz ederek iadesini istiyebilirsiniz.80.000.-YTL Kaza başına ödenmesi gereken Tutar olup,bunu,Ruhsatda koltuk/yolcu sayısına bölerek hesaplanır. Bilgilerinize....

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: