+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı

Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı

Daniska demek feriştah , en iyi, ala üstün gibi anlamlar içeren bir ARGO sözcüktür. Bu bağlamda da söyleyene tam yakışmıştır. Türkçe bilgisinin kıtlığını ve kabadayalığını da göstermiştir. Bulunduğu makamı kendisi her ne kadar meslek sansada halkın teveccühü ile geçici iştigal ettiğinin ve en azından oradayken düzgün konuşması gerektiğini bilmesi kuvvetle muhtemel buradan sonra gideceği kapalı ceza evinde istediği gibi konuşabileceğinin idraki içinde olması gerekir. Tabiiki benimkide boş bir hayal olduğuda altı senelik tecrübeyle sabit ama umut dünyası işte...

RTE babaocağına gitmiş ve akşamı da orada VİLLA da geçirmiş. Rize ve özellikle Güneysu'da herkes villa ve hatta tripleks te oturmaktadır. Milli gelirimizde ki müthiş artış sonucu halk ayağına giyecek donu yiyecek ekmeği bulamazken villalarda yaşadığıda bilinen bir gerçektir. Zaten Türkiye villalar cennetidir. Halkın içinden çıkan RTE nin de VİLLA da kalması doğaldır. Son yakılan ormanlarımızın da yakında villa olarak fakir halkımıza oturmak için verileceği bilinen bir gerçektir. Ama başlıktan da anlaşıldığı gibi konum bu değildir. Konum ÇEVRECİ RTE DİR.

Bana göre RTE belkide ilk kez doğruyu ironik bir şekilde söyledi ama yanlış anlaşıldı. Anlattığı konu ile bahsettiği çevre bu yanılgının ana nedeni oldu. Bir çok kişi çevreci diyince GREENPEACE misali doğal çevreye tutkun yeşili seven koruyan olarak algıladı. Ancak başbakanın çevrecilik anlayışı kendi yakın aile efradı tarikat ve cemiyet ilişkisi içindeki çevresiydi. Bu bağlamda yüzde yüz doğru söyledi RTE...

Kendisi dahil yakın çevresinin YEŞİL DOLAR VE YEŞİL SERMAYE ile inanılmaz bir serveti olduğu herkesin malumu halkımızıda yolsuzluk vurgun ve rüşvete karşıda şerbetlendirdikleride herkesin malumu yoksa DİŞLİ denen zat ı muhteremin yaptığı hükümeti devirmeye yeterdi amabakınız yık yok malum çevrelerde hatta daha acısı RTE ''"hortumların kesildiğini, mafyaların, çetelerin iktidarı belirlemediğini" söylediği gün “Devletin her kademesinde yolsuzlukların artığını” söyleyen DENETDE Başkanı Atılay Ergüven, Sağlık Bakanlığı’nda yaptığı Başmüfettişlik görevinden alınarak, sayman olarak atandı.Buda RTE nin ne kadar DOĞRU SÖYLEDİĞİNİN KANITI OLARAK TARİHE DÜŞTÜ.

Bu arada tarikat ve cemaat çevresi içinde Diyaneti kullanarak devlet bakanlığına resmen başvuru yaptırdı. Konu çok önemliydi Türkiye'nin tek sorunu olarak bir türlü kutlanamayan “Kutlu Doğum” ile “Camiler ve Din Görevlileri” haftalarının, resmi haftalar arasına dahil edilmesi sorununu çözecekti. Nede olsa çevreciydi... Bilmem farkında mısınız sizlerde Ağustosun sonuna geldik en önemli haftaya Türkiye için Kurtuluş şavaşının son dönemecinin Büyük Taaruzun haftası bakın bunun çevreyle ilgisi yok o yüzden tıkta yok unutun uyuyun taktiği devam ediyor. Bie dip not olarakta şunu belirteyim Kutlu doğum haftası 23 Nisanı kapsayan hafta olması isteniyor neden bilinmez , Ekim ayının ilk haftasıda camiler ve din görevlileri haftası olarak kutlanacakmış talep bu...

Bu arada hırsızlar haftasının Aralığın son haftası olarak yankesiciler haftası olarakta Şubatın ilk haftası Cinnet geçirme haftası olarakta Ağustosun ilk haftası düşünülüyor......

Devamı nerede aşağıda...

Hukuki NET Güncel Haber

Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı konulu yargıtay kararı ara
    Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çevrecinin Daniskası 60. Hükümetin Başı

Bakınız devam etmeden önce Mustafa Mutlunun yazısından kısa bir alıntı yapayım...

''....Çevre denilince benim aklıma “yeşil” gelir...

Yeşil denilince de Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kentin tüm büyük caddelerinin kaldırım taşlarını “yeşil”e boyatması...

Bir de “çevreci belediye otobüsleri!”

Hepsinin egzozundan fabrika gibi duman çıkardı ama ne gam! Yeşildiler ya o bile yeter!

....Haksızlık etmeyeyim “lâle meselesi” de var! Ya da daha genel tanımıyla kentin çiçeklendirilmesi...

O ve ondan sonra görev yapan AKP’li belediye başkanları, kentin trilyonlarca lirasını bu mevsimlik çiçek işine ayırdılar. Böylece partiye yakın bazı girişimcilerin “yeşermesi”ni sağladılar. Ve... “Yeşil alanlar”ı, imara açtılar!

Sorun kendinize bir kez,

“Niye?”

Çevreyi sevdikleri için!

O yemyeşil çimlerin İstanbul’un sıcağında sık sık sararıp bozulmasına dayanamadılar. Sorunu kökten çözdüler ve yeşil alanları, AKP’nin “yeşil” müteahhitlerine vererek, “yeşil yeşil” binalar yaptırdılar!

O kadar çevreciler ki onların iktidarda olduğu altı yılda ormanlarımızın onda biri yandı!

Su havzalarının büyük bir bölümü inşaata açıldı!

Siyanürle altın üretimine resmen izin verildi!

Torba torba bedava kömür dağıtılarak, hava kirliliğinin artmasına katkıda bulunuldu...

Peki neden?

Başbakan halkımızın “çevrenin önemini anlamasını istedi” de ondan!

....!''

Şimdi devam edelim .

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

RTE ve çevrecilik,,,bu ikiliyi 'son kumsal'ı izlerken tekrar fehmetmek lazım...

“Bu yol Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği en büyük kalkınma ve modernleşme projelerinden biridir... Adım adım hedeflerimize yürümekteyiz... 542 kilometrelik bu yol tamamıyla sahilden giderek İstanbul’a ulaştırıldığında ülkemiz, dünyanın en uzun sahil otobanına kavuşmuş olacak... Hayalim bu yolun Istanbul Boğaziçi’nde yapılacak üçüncü köprüyle birleşmesidir”RTE

"İlk Karadeniz sahili keşfimi ancak 2000 senesinde yapabildim. Birbirine birkaç kilometre mesafede herbiri ayrı dünyalar sunan ilçelerden geçtim, bakir koylara daldım, fındık bahçelerinden çıktım, yol boyunca insanlarla kaynaştım. Sinop’tan Rize’ye kadar, coğrafya nedir, doğa neye denir...
    Maalesef artık böyle bir yolculuğun mümkünatı kalmadı, bu güzergahtan neo-liberal iktidarların “medeniyet projesi” geçti: “Karadeniz Sahil Otobanı”. 4,2 milyar dolarımızın sarfedildiği Türkiye’nin bu en büyük inşaat projesinde 542 kilometre uzunluğunda sahil şeridi kaya ve asfaltla “dolduruldu”. 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 60 kilometre uzunluğunda 32 adet tünel marifetiyle Samsun'dan Sarp'a kadar, 6 il, 63 ilçe, 17 bucak merkezinin denizle bağı kesildi, koylar, kumsallar külliyen haritadan silindi. Şimdi artık Doğu Karadeniz insansızlaştırılmış, hipnotize edici monotonlukta, 6 şeritli, fantastik bir otobandır. Hangi ilçeden geçildiği anlaşılamaz, hiçbir insani doku asfalt boyunduruğu aşamaz. Berrak plajlarla birlikte binlerce canlı türünün yaşam alanları ve soyları yok edildi, yığma kayalarda boklu kefalden başka hayat emaresi kalmadı. İşlem tamamdır: Doğayla, birbirimizle buluştuğumuz, bizleri keyifli, medeni insanlar kılan sahillerimizin TIR’lara terki ile çocuklarımıza bunalımın, bağnazlığın ve köleliğin istikameti bir kez daha ve katiyen, çizilmiştir."
    REFİKA EBRU ERBAŞ

SON KUMSAL; izlemek için...http://www.medyakronik.com/haber/947/

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biz çevreciyi “çevre sorunlarının çözülmesini isteyen ve bu yolda gönüllü çaba harcayan herkes” olarak biliyorduk.
    Farklı olarak da “çevresel sorunların çözümü ve çevre kirliliğinin önlenmesi için bilim ve teknolojinin olanaklarını kullanan, çözüm önerileri sunan ve bunları toplum yararına uygulayan” meslek dalı olarak Çevre Mühendisliğini tanımlayabilmiştik.
    Bununla beraber 60. Hükümetin Başı “çevrecinin daniskası” olduğunu ifade etmiştir. Buradan hareketle “çevrecinin daniskası” nı tanımlamaya ve “çevrecinin daniskası” nasıl olur/olmalıdır sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Görülüyor ki;

1) Politikasızlık “çevrecinin daniskası” için en iyi çevre politikasıdır. Eğer çevre ve insan sağlığını korumak, çevre kirliliğini önlemek gibi konular öncelikleriniz arasında yer almıyorsa zaten bir çevre politikası geliştirmeye de ihtiyaç duymazsınız.
    2) “Çevrecinin daniskası” öncelikle çevre ile ilgili kurumları işlevsizleştirerek işe başlamalıdır. Örneğin çevreyi ve doğayı koruma görevi olan Çevre Bakanlığını, ülkenin doğal varlıklarına işletme mantığı ile bakan yatırımcı kuruluşlarla birleştirerek “denetim-koruma sorunundan” kurtulmalıdır.
    3) “Çevrecinin daniskası” ekonomik çevrenin gelişmesine öncelik vermelidir. En yakın ekonomik çevreden başlayacak bu çalışmada orman alanlarının ve kıyıların rahatlıkla yağmalanması için Turizmi Teşvik Kanunu gibi uygulamaların önemi büyüktür.
    4) “Çevrecinin daniskası” kıyıları doldurana ödül vermeli, kıyıları bolca doldurarak sahil yolları inşa etmelidir. ( Karadeniz Sahil Yolu bunun en iyi örneğidir.)
    5) “Çevrecinin daniskası” su havzalarında mutlak koruma alanlarını daraltmalı, zaten kısıtlı olan su kaynaklarının kirlenmesine göz yummalı, eğer su kıtlığı yaşanırsa suçu kuraklık ve küresel ısınmaya atmalı, çözüme de yağmur duası ile birlikte Allaha havale etmelidir.
    6) “Çevrecinin daniskası” kentsel altyapı hizmetlerini geliştirmek yerine kentsel dönüşüm-rant alanları oluşturmalıdır.
    7) Yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları yerine nükleer enerji gibi dışa bağımlı, eski ve kirli teknolojilerin kurulmasında ısrarcı olmalıdır.
    8) Ne pahasına olursa olsun hatta doğal sit alanları ve milli parklarda bile madenciliğin önünü açmalı, siyanür ile halkının zehirlenmesine müsaade etmelidir. Gerekirse bu konuda yargı kararlarını ve hukuku hiçe saymalıdır.
    9) Daniskalı Çevreci, hele bir de Başbakan ise, 1.sınıf tarım arazileri üzerine, ABD kökenli nişasta fabrikasına bilime ve hukuka rağmen, işletme izni veren kişi olmayı gerektirir. Bir anlamda, yargının bu konuda vermiş olduğu kararı pişkin pişkin seyretme halidir daniskalı çevrecilik…
    10) Çevrecinin daniskası, Konya’da alt yapı sorunları nedeni ile Tuz Gölü yok olurken, kaçak kuran kursu açanlara ses çıkarmamak, üç çocuk yapın diyerek bu kaçak kurslarda ve yapılarda ölen çocuklara “cennete” gittiler gözü ile bakmaktır.
    11) Orman yangınlarını izlemek, orman ekosistemini bilmeyenleri başa getirerek, “orman yangınları ile kenelerin öldüğü” yolunda iyimser! "yorumlar” yapan bürokratları ödüllendirmektir daniskalı çevrecilik…
    12) Çevrecini Daniskası, İstanbul’un orta yerinde rögar kapağı olmadığı için ölen Dilara’yı, o küçük kızın gözlerini unutup, bu cinayeti işleyen firmaya yine iş vermektir…
    13) “Çevrecinin daniskası”nın en büyük rakiplerinden biri ise çevre mühendisidir. Bolca miktarda Çevre Mühendisliği bölümleri açılmalı ama mezunlara istihdam olanağı sunulmayıp potansiyel iş gücü olarak yedeklenmeli, böylece serbest piyasa koşullarında emeği iyice sömürülmelidir.
    14) “Çevrecinin daniskası” için başka bir rakip de sıradan çevrecidir. Yani yaşam savunucularıdır… Çünkü sıradan çevreci, (yani bizler) yaşamı her şeyin üstünde tutar. İnatla yaşamı savunmayı kendine görev edinir. “Ele avuca gelecek hiçbir işleri yoktur. Sadece boş vakitlerini değerlendirmek için yaptıkları iş budur.” Sıradan bu çevrecilere karşı ise “Ben çevrecinin daniskasıyım. Asıl çevreci benim.” demek yeterlidir. Çünkü Kasımpaşalılık tam da budur işte!
    15) Sonuç olarak, “çevrecinin daniskası” olmak kolay mı? Uluslar arası tekellere ve yerli işbirlikçilerine “hoş” görüneceksiniz, ülkenizi yağmalayanlara kolaylıklar sağlayacaksınız… anlayacağınız çok çok zor iş, tam manası ile “çevrecinin daniskası” olmak…

Öyle ise, sözümüz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a dır:
    Sayın Başbakan “Çevrecinin Daniskası” olsun, biz ise vatan hainliğine devam eden yaşam savunucuları olmaya razıyız hala…

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben yazayım diyorum ama harika tepkiler gelmiş çevrecilerden dolayısıyla ben biraz daha erteleyebilirim yazacaklarımı sorun değil .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rize’de hidroelektrik santrallara karşı çıkan çevrecileri “Boş vakitlerini değerlendirenler” diye nitelemesi ve “Ben çevrecinin daniskasıyım” sözleri çevre örgütlerini ayağa kaldırdı. Yeşiller Partisi’nin Eş Sözcüsü Ümit Şahin, “Başbakan, eğer kendisini böyle görüyorsa, biz de sözlerini saçmalığın daniskası olarak görüyoruz” dedi.

Ümit Şahin, Başbakan Erdoğan’a tepkisini şu sözlerde sürdürdü:

‘Amaç baskıyı artırmak’

“Bu sabah (dün) Sinop’ta nükleer karşıtı, gençlerce kurulan ekolojik kampa jandarma baskın yaptı. Gençler gözaltına alındı. Başbakan’ın sözlerini çevrecilere yönelik baskıyı artırma olarak değerlendiriyoruz. Başbakan ve hükümet, çevrecilikten ve doğadan hiçbir şey anlamıyor. Özellikle Karadeniz’deki santrallar çevre katliamı olacak.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerine gösterilen diğer tepkiler şöyle:

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken: Çevrecilik meslek değil, toplum vicdanı demektir. Başbakan’ın sözleri, toplum vicdanını ve kamuoyu görüşünü hiçe saymaktır. 20 yıl önce, iklim değişikliği konusunda dünyayı uyaranlara da ‘Boş işle uğraşıyorlar’ denmişti ama onlar haklı çıktı.

‘Kıyı dolduranlara ödül’

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Yılmaz Kilim: Başbakan, Karadeniz coğrafyasını ve bölgenin ekosistemini yok edecek hidroelektrik santrallarını savunurken, bilgi ve görgüsüyle bizleri aydınlattı. Hatta haddimizi bildirdi. Çevrecilik kimsenin tekelinde olamayacağı için “çevrecinin daniskası” olabileceğini düşünememiştik. Nasıl daniska olduğuna baktığımızda, kıyı dolduranları ödüllendirmek, su havzalarını daraltmak, yeşil alanlarını rant kapısı görmek, küresel ısınmayı yağmur duasıyla çözmek gibi icraatlar görüyoruz.

TEMA İstanbul Temsilcisi Güner Açıksöz: Başbakan kendi kendini avutuyor, kendini kandırıyor. Bir gün gelecek, dünyayı artık bu siyasetçiler değil, sivil toplum örgütleri yönetecek.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu Genel Sekreteri Kerem Ateş: Türkiye’nin enerji ihtiyacı ortada ama hidroelektrik santrallarla doğal güzellikleri bozarak halledilecek iş değil. Hele hele Rizeli bir Başbakan’ın “Ben çevrecinin daniskasıyım” demesi daha da komik. Çevrecilerin daniskasıysa, doğayı bozmayacak, doğru düzgün yöntemlere yönelsin. Neden diğer yenilenebilir enerji kaynakları değil de sadece hidroelektrik santralları?

‘Her lafı gibi bu da boş’

Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü Dr. Tanay Sıdkı Uyar: Hepimizin mesleği var. Onun dışında, doğal çevreyi tahrip eden projeler konusunda bilgileniyoruz. Daha sonra yaşam çevresini korumak için adım atıyoruz. Bir işin doğru olabilmesi için dolu zamanda mı yapılması gerek.

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Gülengül Giray: Her lafı gibi bu da boş. Biz çevreciyiz, çevre örgütü derneğiyiz. Ama eğitime de hizmet veriyoruz. Nasıl oluyor da boş vakit geçiriyormuş anlamadım yani.

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi: Başbakan Anayasa’yı dikkatli okumalı. Sağlıklı bir çevrede yaşamayı talep etmek anayasal bir haktır. Sayın Başbakan’ın ‘Boş vakitlerinde çevreciler’ demesi, şaşırtıcı olduğu kadar Türkiye’nin başbakanının kendi ülkesinin topraklarının, havasının ve denizlerinin korunmasına ve kendi halkının sağlığına verdiği önemi gösteriyor.

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Şube Sekreteri Tahir Çiçekçi: Bizim çok boş zamanımız yok. Enerji, elektrik bizim işimiz. Dolayısıyla biz kendi işimizi yapıyoruz. Mevcut imkânları araştırmadan nükleer santral yapmanın yanlışlığına dikkat çekiyoruz.

Melen Çayı’nda balıklar kıyıya vurduİstanbul’un su sorununa çözüm olarak gösterilen Melen Çayı’nda binlerce balık, baygın halde su yüzeyine ve kıyılara vurdu. Bölge halkı, kova, çuval ve ağlarla çaya girerek balıkları toplamaya çalıştı. Düzce’nin Cumayeri ilçesinden geçen Melen Çayı’nda dün sabah saatlerinde binlerce balık su yüzeyine çıktı.

Köprübaşı Ömer Efendi köyü mevkiinde sudaki oksijen seviyesinin düşmesi sonucu su yüzeyine çıktıkları tahmin edilen balıkları gören çevre halkı, Melen Çayı’na akın etti. Kimi üzerlerindeki kıyafetlerini çıkarmadan, kimi soyunarak Melen Çayı’na giren vatandaşlar, su yüzeyinde ve kıyıdaki balıkları topladı. Jandarmanın, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bilgi verdiği ve gerekli incelemenin yapılacağı bildirildi.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda sayın commodore1tr da, (yaptığı alıntılarla) sayın cognis'de Başbakan'ın aynı sözünü eleştirmiş.

Sayın cognis'in eleştirilerine ve üslubuna katılıyorum. Sayın commodore1tr ise hızını alamamış, rahatsız edici bir üsluba kaymış.

Çevre=yeşil derken yeşil=din konusuna kaymış. Kutlu doğum haftasından duyduğu rahatsızlığı ifade etmiş. Bu ifade ediş tarzı da halkın büyük bir kısmını rencide edici şekilde olmuş.

Bunu daha önceden duymamış olmanız tuhaf:
    (Kutlu doğum haftası peygamber efendimizin miladi doğum gününü (12 rebiüevvel = 20 nisan 571) içine alan haftadır. Bu da çoğu kez 23 nisanı içine alıyor.
    http://www.diyanet.gov.tr/turkish/we...?sayfa=7&yid=1

Başbakanın sözleri ve icraatleri eleştirilebilir, sayın cognis'in yaptığı gibi olursa bu eleştiriler taraftar da bulur, AK Parti'nin oylarına azalma olarak yansır.

commodore1tr'ın üslubunu kullanan muhalefet olduğu sürece de AK Parti'nin oyları artar. Gelecek seçimlerde Deniz Baykal ile birlikte sayın commodore1tr da Tayyip Erdoğan'dan bir teşekkür almak istiyor galiba. :o

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anadoluda, başörtüsüne bazı yerlerde yazma derler, bazı yerlerde çevre derler.
    Erdoğan gerçekten çevrecinin daniskasıdır.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ragıp Abi harikasın..
    Bir adım ilerisi şu olsa gerek..

Çepeçevrenin daniskası

Uydu mu? Uysa da yazdım uymasa da ...
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

'Bölücülerin daniskası, başbakanların yüzkarası'

"Çevrecilerin daniskasıyım" diyen Erdoğan'a DSP lideri Sezer'den ve çevrecilerden tepki geldi
    .VATAN

Doğalık düşmanları Yeşil denince sadece muhallebi üstüne serpilen fıstık tozunu anlıyorlar herhalde
    sezen.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yaşamla aramızda hiç bitmeyen bir etkileşim var.
    Biz yaşamı değiştirmeye çalışırız.
    Yaşam da bizi değiştirmeye çalışır.
    Yaşamı istediğimiz gibi değiştiremezsek ‘mutsuz’ oluruz.
    Yaşam bizi gerektiği gibi değiştiremezse ‘uyumsuz’ görünürüz.
    Eğitim,çalışma,para kazanma,dostlar edinme,kitap okuma,film izleme,politik görüş kazanma gibi çabalarımızın hepsi de ‘yaşamı değiştirme’ uğraşıdır.
    Çevreden etkilenme,yeni görüşler
    kazanma,bakış açımızın değişmesi,politik görüşlerimizin değişimi gibi tutumlar
    da ‘yaşamın bizi değiştirdiği’ göstergeler.

Bizim eksenli davranışımız ve yaşamı
    değiştirme çabalarımız kimi kez ‘tutuculuk,
    değişimi algılayamama,uyum sağlayamama’ olarak görünür.

Biz de eksenli davranışımızın yaşamı
    değiştirmediğini düşünüp çabalarımızın boşuna olduğu duygusuyla umutsuzluğa
    düşeriz.

Ama,eksen değiştirip yeniliklere uyum
    sağlayanların içinde de ‘kişiliksiz uydumcu’ olduğuna ilişkin kuşku sürüp gider.
    Bu iç oyucu kuşkuyu da uyum sağlamanın kazançlarıyla avutmaya çalışırlar.

Oysa gerçek,çoğu kez ikisinin karşılıklı
    etkileşimi ile belirlenir.

Ne bütünüyle yaşamı biz değiştiririz.

Ne de yaşam bütünüyle bizi değiştirir.

Önemli olan ‘yaşamı yönetebilmek’tir.

‘Yaşam yönetimi’ yeni bir kavram.

Kazanılması gereken donanımın en
    önemlisi. En üst düzeydeki beceri.

Bilginin,bilincin,donanımın,becerinin,ustalığın büyük bir ‘iş ve güç birliği’.

‘Yaşam yönetimi’,kişinin gerçek gücünü
    bildiği,hedeflerini seçtiği,kendi yapabilecekleri ile yapması gerekenleri doğru
    yerde,doğru zamanda buluşturduğu büyük bir özyönetim ustalığı.

Kendisiyle çevre koşulları arasında
    doğru stratejiyi belirlediği planlama gücü.

Teslim almadan ve teslim olmadan
    buluşmayı başardığı değişim.

Kendisine seçtiği ekseni sorgulamayı
    başaran bir eleştirel bakış açısı.

Doğru ekseni kaybetmeyen bir uzgörüşe
    sahip olma.

İnsanı,dünyayı,yaşamı,başarıyı,başarısızlığı doğru algılayan bir bilince sahip
    olma.

Ne olduğunu,ne olmadığını bilme.

Ne olacağını,ne olmayacağını doğru
    kestirme. Ustaca bir öngörü.

Olmak istediğine yönelen kararlı bir
    irade.

Bu kararlı iradeyi sürdürecek azim ve
    sebat.

Yaşamın iniş çıkışlarına göğüs gerecek
    bir dayanıklılık.

‘Yaşam yönetimi’,bütün bunların olumlu
    bir bütünleşmesi.

Ağlamak yerine düşünmek.

Sızlanmak yerine silkinmek.

Yakınmak yerine yapıcılık.

Beklemek yerine harekete geçmek.

Yarının yerine bugünü koymak.

‘Belki’nin yerine ‘kesinlikle’yi
    getirmek.

‘Kim?’ diye soracağına ‘ben’
    diyebilmek.
    ‘Yaşam yönetimi’ni başarmak.

Yaşamı biz mi değiştiririz?

Yaşam mı bizi değiştirir?

Yönetebilirsek,yaşamı biz
    değiştiririz.

Yönetemezsek,yaşam bizi önüne katar
    ve sürükler.

Belki de öğrenmemiz ve öğretmemiz gereken en önemli
    şey budur.

Dr.Erdal Atabek...

Sn Sdt23,,, sanırım mesele üslup sorunu değil...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: