+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 39 ileti bulundu.

Konu: Tüketici Mahkemesi

Tüketici Mahkemesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tüketici Mahkemesi

Freelander2 teşekkürler ilginize...
    Ancak aracımı inceleyen bilirkişi bu işin ehli değil gibi geldi bana.Şöyle ki,ben aracı daha önce boya koruma işini yapan insanlara gösterdim ve onlar yapılan işin hatalı ve acemice olduğunu araçta da hasar bıraktığını ifade ettiler.Ancak bilirkişiye bu hataları göstermekte oldukça zorlandım.
    Davalı taraf kendi bilirkişilerine aracı inceletmişlerdi ve adamın elinde büyüteç,boya kalınlığını ölçme aleti vardı.Mahkemenin atadığı bilirkişide bunlar yoktu.Burda birkaç sorum daha olacak affınıza sığınarak;

1-Davalı tarafın boya uzmanı dava başında aracımı incelemişti,benim söylediğim hatalar bu kişinin raporunda var ve bu rapor mahkeme dosyasında.Bilirkişi aleyhimde bir rapor sunarsa karşı tarafın raporunu delil olarak gösterebilir miyim?Çünkü bu raporda araçtaki hatalar belirtilmiş(tabiki biz yaptık demiyor,inceleyende fiatın boya uzmanı)

2-Benim bulunduğum yerde boya koruma işini yapan insanlar var bunların ifadeleri mahkemede geçerli olur mu?Bilirkişi yerine geçer mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketici Mahkemesi konulu yargıtay kararı ara
    Tüketici Mahkemesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Re: Tüketici Mahkemesi

Alıntı merdomerdo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1)Şöyle ki,ben aracı daha önce boya koruma işini yapan insanlara gösterdim ve onlar yapılan işin hatalı ve acemice olduğunu araçta da hasar bıraktığını ifade ettiler.

2)Ancak bilirkişiye bu hataları göstermekte oldukça zorlandım.

3)Davalı taraf kendi bilirkişilerine aracı inceletmişlerdi ve adamın elinde büyüteç,boya kalınlığını ölçme aleti vardı.

4)Mahkemenin atadığı bilirkişide bunlar yoktu.Burda birkaç sorum daha olacak affınıza sığınarak;
    1) bu tip yorumlar vardır herzaman, belki aracı bunlara versen bunlarda da benzer sorunlar oluşacak. film kaplama konusunda bu tarz yorumları çok yaşamıştım, bizde olmaz diyenlerin uygulamarında aynı sorunları görmüştüm. yani bu bağlayıcı birşey değil.

2) bilirkişi hukuki bir karar vercek bu sebeple detay ve derinlik görmek ister, bu sebeple sizden yardım almış, sizin gözünüzle bakmaya çalışmış gibime geldi.

3) boya kalınlık ölçer bir işe yaramaz, %100 gerçek sonuç vermez. uygulamada hata varsa komple düşük çıkar mesela, asıl amacı sonradan astarlı boya ile fabrikasyonu ayırtetmek, yani asıl ölçtüğü boyanın kendi kalınlığı değil astarla birlikteki kalınlığı

4) hayır bir anlam ifade etmez, bence panik yapmadan, kararı bekleyin.
    bilirkişi yi ara ara arayıp kararın çıkıp çıkmadığını kontrol edin, karar çıkınca duruşmadan önce bize yazarsın

4)

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ediyorum;
    Bilirkişi 24 kasımda yapıldı.Celse 2 aralıkta,umarım bu celseye raporu yetiştirir.Gelişmeleri iletirim...

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı bilirkişi

Maalesef bilirkişi raporu gönderememiş, celse 27-01-2009 a ertelendi.Bu arada dava ilk başladığında, davalı tarafın boya uzmanı aracımı inceledi demiştim.Mahkemedeki raporunda aynen şunlar yazıyor.

"" Araçta kimyasal kaynaklı nokta nokta beyaz lekelenmeler var.Bu kimyasal fazla dökülünce vernik tabakasını komple çatlatmış""

Bu ifade benimde dava dilekçemde şikayetçi olduğum unsurlardır.Bana bir faydası olabilir mi?

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bilirkişi beni haklı buldu.Ya şimdi???

Forumun çok değerli üyeleri,hepinizi saygıyla selamlıyorum.Başlıktan da anlaşılacağı gibi bilirkişi aracımı inceledi ve sonuçta beni haklı bularak,ders niteliğinde olabilecek bir rapor hazırlamış.Bu raporu hazırlayan bilirkişiye de gıyabında teşekkürü borç biliyor ve iletiyorum.
    Bilirkişi raporunun hepsini yazmıyorum.5 sayfalık bir rapor çünkü.Ama sonuç kısmını belirtiyorum,bazı sorularım olacak.
    SONUÇ
    1- ............ PLAKA SAYILI FİAT STİLO MARKA ARACIN KAPORTASINDA OLUŞAN DAVA KONUSU HATALARIN,DAVALI ŞİRKET BİRMOT TARAFINDAN UYGULANAN AKS(ARAÇ KORUMA SİSTEMİ)İŞLEMİNİN HATALI YAPILMASINDAN KAYNAKLANDIĞI,
    2- ARACIN BOYASINDAKİ HATALARIN 4077 SAYILI YASANIN 4/A MADDESİNDEKİ DÜZENLEMEYE İSTİNADEN AYIPLI HİZMET SAYILACAĞI VE DAVALI BİRMOT AŞ.'NİN ARACIN BOYASINDAKİ HATALARDAN SORUMLU OLDUĞU GÖRÜŞ VE KANAATİNE VARILMIŞTIR.

SORULARIM:

1-Bu sonuca göre ben haklıyım.Ben araç satış sözleşmesinin iptalini ve aracın bana malolan bedelinin iadesini talep etmiştim.Bu gerçekleşir mi?Gerçekleşmesi ne kadar zaman alır?
    2-Bu aşamadan sonra(gerçi mahkeme sonucu henüz belli değil)benim ne şekilde hareket etmem lazım.Örneğin bugünkü celse sonucunda karar da benim bilirkişi raporunu incelemem ve beyanda bulunmam(gelecek celseye kadar)isteniyor.Bu ne beyanı??
    3-Davalı taraf birmot bu bilirkişi raporuna itiraz edebilir mi?Yeni bilirkişi atanabilir mi?
    4-Davalı taraf mahkemeyi kaybetmesi durumunda itiraz edip bir üst mahkemeye davayı taşıyabilir mi?
    5-Mahkemeyi kazanmam durumunda en kısa yoldan aracın bana malolan bedelini nasıl alırım??
    6-Özetleyecek olursam bilirkişi lehimde sonuçlandı.Benim de isteklerim belli.Sonuç ne olur?Kazanırsam nasıl hareket etmem lazım....

Bu arada davayı sizlerin yardımlarıyla sürdürdüm hepinize ayrı ayrı teşekür ediyorum.(Yanlış anlaşılmasın aslında bir avukata gittim, dava açamazsın,olayın olduğu ilde dava açabilirsin,oraya git dava aç gibi şeyler söyledi.Bu yüzden kendim uğraştım ve sizlerin yardımına başvurdum)

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hayırlı olsun, beklediğimiz sonucu aldınız.

1) buna bir sonraki celse hakim karar verecek
    2) bir sonraki celse taleplerinizi söyleyeceksiniz
    a) aracın iadesi , b) zarar tazmini vs
    3) itiraz edebilir, masrafını ödeyip yeni bilirkişi talep edebilir, buna hakim karar verir. ama böle bi durumda yeni bilirkişiye gerek görülmeyecektir
    4) temyiz e gidebilir
    5) dava konusu boyada oluşan kusur, birmottan hasarı gidermesini isteyebilrsiniz komple boya, aracın değer kaybını isteyebilirsiniz komple boyalı araç daha düşük bedelle satılacaktır, veya başka yerde hasarı giderirsiniz, faturayı birmot öder

aracın iadesi bana mantıklı gelmedi, sanmıyorum ki iade olsun hakimin fikri önemli

6) bu aşamada mantıklı bir talepte bulun, reddetmesin hakim, başarıyı yakalamışken kaybetme derim.

diğer hasarları da ispatlarsan (fatura vs) , beni çok madur ettiler, bu sebeple aracın iadesini ve ücrti geri talep ediyorum, yada yaptığım ödemeleri bana ödesinler, mahkeme masraflarını karşı tarafa yüklenmesini talep ediyorum diyebilirsiniz.

geçmiş olsun beklediğinize değmiş.

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Freelander2,yardımlarınızı esirgemediğiniz için minnettarım,sağolun.Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bir sonraki celseyi merakla bekliyorum.Konu hakkında bilgiler verip, değerli fikirlerinizi almaya devam etmek isterim.Zannediyorum bir dahaki celseye kadar yapacağım bir şey yok.Celsede de isteklerimi söyleyip sonucu bekleyeceğim.Gelişmeleri yazarım....

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar;
    Benim dava sürecini biliyorsunuz.Bu davada benim şahit gösterdiğim bir arkadaşım vardı.O da aynı gün aynı işlemi(AKS)kendi aracına uygulatmıştı.Kendi aracını sıfır almıştı.Bu işlem sonucunda arkadaşın aracının tavanında 2 mm'lik bir boya çatlaması oluştu.İlk etapta arkadaş durumu önemsemedi.Ancak ilerleyen süreçte bu çatlak büyüdü ve başka yerlere yayıldı.Arkadaş arabayı işlemi yaptırdığımız BİRMOT'a götürdü ve orada aracın fotoğraflarını çekip boya uzmanlarının aracı inceleyeceğini söylediler(Aracın fabrika boya garantisi işlem tarihinde devam ediyordu ama şu an itibariyle bitmiş durumdadır.)
    Bizim beraber bu işlemi yaptırma tarihimiz 10-08-2007' dir.Bu açıklamalara göre arkadaşım;
    1- Benim de mağdur olduğum dava konusu ile ilgili paralel bir dava açabilir mi?
    2- Bu dava açılırsa benim dava ile birleştirilir mi?
    3- Benim davam emsal gösterilebilir mi?
    4- Olayın meydana geldiği tarih 10-08-2007 olduğuna göre bugün itibari ile zamanaşımına uğramış mıdır?Zamanaşımı süresi ne kadardır?Saygılar.

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davayla ilgili önemli bir ayrıntıyı belirtmem lazım.Dava süresince ben aracımı kullandım(Doğal olarak parasını verip satın aldığım bir araç)Ancak kullandığım süre içinde küçük çaplı bir kaza yaşadım.Aracın arka tamponunu,stop lambasını değiştirdim ve bagaj kapağını boyattım.Bu durumda;

1-Aracın geri iadesi durumunda bunu mahkemede belirtmem lazım mı?
    2-Bu durumun davayla ilgisi kurulabilir mi?
    3-Geri iade durumunda karşı taraf ,kaza dolayısı ile bana ödeyecekleri bedelde kesinti yapabilirler mi?

Ben şahsen parasını verip aldığım aracı kullanmam lazım gerektiğini düşünüyorum ki bu konuda ne mahkeme ne de karşı taraf herhangi bir karar veya fikir ortaya koymamıştır.Sonuçta ben aracı geri verirsem bunu bir ticari faaliyet sebebiyle değil,hukuki bir süreç sonucunda veriyorum.Yani yaptığım kazanın dava sonucu ile ilgisinin olmaması gerektiğini düşünüyorum.Kaza dolayısı ile karşı tarafın bana ödeyeceği parada kesinti yapılırsa dava açmamın ve kazanmamın bir anlamı da olmayacaktır.
    Sizlerin değerli görüşlerinizi bekliyorum.Saygılar.

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar;
    Benim dava sürecini biliyorsunuz.Bu davada benim şahit gösterdiğim bir arkadaşım vardı.O da aynı gün aynı işlemi(AKS)kendi aracına beraberce uygulatmıştık.Kendi aracını sıfır almıştı.Bu işlem sonucunda arkadaşın aracının tavanında 2 mm'lik bir boya çatlaması oluştu.İlk etapta arkadaş durumu önemsemedi.Ancak ilerleyen süreçte bu çatlak büyüdü ve başka yerlere yayıldı.Arkadaş arabayı işlemi yaptırdığımız BİRMOT'a götürdü ve orada aracın fotoğraflarını çekip boya uzmanlarının aracı inceleyeceğini söylediler(Aracın fabrika boya garantisi işlem tarihinde devam ediyordu ama şu an itibariyle bitmiş durumdadır.)
    Bizim beraber bu işlemi yaptırma tarihimiz 10-08-2007' dir.Bu açıklamalara göre arkadaşım;
    1- Benim de mağdur olduğum dava konusu ile ilgili paralel bir dava açabilir mi?
    2- Bu dava açılırsa benim dava ile birleştirilir mi?
    3- Benim davam emsal gösterilebilir mi?
    4- Olayın meydana geldiği tarih 10-08-2007 olduğuna göre bugün itibari ile zamanaşımına uğramış mıdır?Zamanaşımı süresi ne kadardır?

Davayla ilgili önemli bir ayrıntıyı daha belirtmem lazım.Dava süresince ben aracımı kullandım(Doğal olarak parasını verip satın aldığım bir araç)Ancak kullandığım süre içinde küçük çaplı bir kaza yaşadım.Aracın arka tamponunu,stop lambasını değiştirdim ve bagaj kapağını boyattım.Bu durumda;

1-Aracın geri iadesi durumunda bunu mahkemede belirtmem lazım mı?
    2-Bu durumun davayla ilgisi kurulabilir mi?
    3-Geri iade durumunda karşı taraf ,kaza dolayısı ile bana ödeyecekleri bedelde kesinti yapabilirler mi?

Ben şahsen parasını verip aldığım aracı kullanmam lazım gerektiğini düşünüyorum ki bu konuda ne mahkeme ne de karşı taraf herhangi bir karar veya fikir ortaya koymamıştır.Sonuçta ben aracı geri verirsem bunu bir ticari faaliyet sebebiyle değil,hukuki bir süreç sonucunda veriyorum.Yani yaptığım kazanın dava sonucu ile ilgisinin olmaması gerektiğini düşünüyorum.Kaza dolayısı ile karşı tarafın bana ödeyeceği parada kesinti yapılırsa dava açmamın ve kazanmamın bir anlamı da olmayacaktır.
    Sizlerin değerli görüşlerinizi bekliyorum.Saygılar.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tüketici mahkemesi masraflarını kim öder

tüketici mahkemesi bilirkişi ücretini kim öder

bilirkişi masrafını kim öder

bilir kişi raporu ücretini kim öder

mahkeme bilirkişi ucretini kim oder

tüketici mahkemesinde bilirkişi raporunu kim yatırır

tuketici mahkemesi bilirkisi rapor ucretini kim oder

http:www.hukuki.netshowthread.php43217-Tuketici-Mahkemesi

bilir kisi ucretini kim oder