+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Yetim aylığım kesilir mi

Yetim aylığım kesilir mi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Yetim aylığım kesilir mi

Öncelikle herkese selamlar babam şubat ayında hakkın rahmetine kavuştu,kendisi 6. basamakatan bağkur emeklisiydi, 523 ytl maaş alıyordu maaşı annemin üzerine bağlandı ancak bize nasıl bir hesaplama yapıldığıyla ilgili hiçbir bilgi verilmedi ben kendim üniversite okuyordum o zaman şimdi okul bitti kız kardeşim de orta öğretime devam ediyor internetten öğrendiğime göre çocuk olması halinde maaşın %50 si eşe erkek çocuk %25 kız çocuk %25 şeklindede iki çoçuğa bağlanıyormuş ama yaptığım hesaplara göre maaşta bir eksiklik ortaya çıkıyor bu konu hakkında bize yardımcı olursanız bizi bahtiyar ederseniz,birde aklıma takılan bağkur kanununda yüksek öğrenim gören erkek çocuk 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilir deniyor ancak bağkur okul bittiği için aylığımın kesileceğini söyledi kendim şu anda çalışmıyorumve malül durumdayım bende bunun üzerine bağkurun çeşitli şehirlerdeki temsilciliklerini aradım bağlı olduğum şehirdeki bağkurcular aylığımın kesileceğini ifade ettiler okulun bitmiş dediler üstelik kesilen aylığında annemin maaşına eklenmeyeceğini belirtiler neden die sorduğumda verdikleri cevap beni tatmin etmedi onlara göre kız çocuğunun kesilen yetim aylığı annenin maaşına eklenirmiş ama erkek çocuğu olursa kesilen yetim aylığı maaşa eklenmezmiş böyle bir şey gerçekten var mı ben kanunen durumu söyledim malül olduğumu belirttim ama görüşlerinde direttiler bende bir başka şehirdeki bağkurcuları aradım onlarda yetim aylığın 25 yaşını doldurana kadar devam eder dediler başka bir şehir temsilcisi ise maaşın kesilir ama kesilen maaş annenin maaşına eklenir dedi kafam iyice karıştı aylığım kesilecek mi devam mı edecek , eğer kesilecekse kesilen aylık annemin maaşına eklenecek mi eklenmeyecek mi ben şuan 23 yaşındayım ve kpss ye hazırlanıyorum bağkurcuların söyledikleri birbirini tutmuyor ne yapmam gerekiyor yardımınıza ihtiyacım var birde kız kardeşim sol kolunu kullanamıyor yani kolundan dolayı özürlü yaklışık aldığı 110 ytl maaşının özürlü olması sebebiyle artması söz konusu mudur cevabınız için şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Yetim aylığım kesilir mi konulu yargıtay kararı ara
    Yetim aylığım kesilir mi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yetim aylığım kesilir mi

Oranlar açısından kız-erkek çocuk fark etmez.

2 çocuk 1 eş alıyorsa: %25 %25 %50 alır.
    1 çocuk 1 eş alıyorsa: %30 %60 alır. (Yani diğer çocuğun maaşı eklenmez, ama eş ve çocuğun oranları artar.)
    1 eş alıyorsa ve başka maaşı yoksa eş %75 alır.

Dolayısıyla toplam para 100 - 90 - 75 şeklinde azalacak.
    Ama bir kişi maaş almayınca diğerlerinin maaşı artacak.

Bir erkek çocuk okulla ilişiği olsun olmasın 18 yaşına kadar yetim aylığı alır.
    Ortaöğrenime devam eden 18-20 yaş arası erkek de yetim aylığı alır.
    Yüksek öğrenime devam eden 25 yaşından küçük erkek yetim aylığı alır.

Ama 19 veya 24 yaşında, eğer okulla ilişiği yoksa bir kişi yetim aylığı alamaz.

Malül olmak ayrı konu, onu bilmiyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mete_2009 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle herkese selamlar babam şubat ayında hakkın rahmetine kavuştu,kendisi 6. basamakatan bağkur emeklisiydi, 523 ytl maaş alıyordu maaşı annemin üzerine bağlandı ancak bize nasıl bir hesaplama yapıldığıyla ilgili hiçbir bilgi verilmedi ben kendim üniversite okuyordum o zaman şimdi okul bitti kız kardeşim de orta öğretime devam ediyor internetten öğrendiğime göre çocuk olması halinde maaşın %50 si eşe erkek çocuk %25 kız çocuk %25 şeklindede iki çoçuğa bağlanıyormuş ama yaptığım hesaplara göre maaşta bir eksiklik ortaya çıkıyor bu konu hakkında bize yardımcı olursanız bizi bahtiyar ederseniz,birde aklıma takılan bağkur kanununda yüksek öğrenim gören erkek çocuk 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilir deniyor ancak bağkur okul bittiği için aylığımın kesileceğini söyledi kendim şu anda çalışmıyorumve malül durumdayım bende bunun üzerine bağkurun çeşitli şehirlerdeki temsilciliklerini aradım bağlı olduğum şehirdeki bağkurcular aylığımın kesileceğini ifade ettiler okulun bitmiş dediler üstelik kesilen aylığında annemin maaşına eklenmeyeceğini belirtiler neden die sorduğumda verdikleri cevap beni tatmin etmedi onlara göre kız çocuğunun kesilen yetim aylığı annenin maaşına eklenirmiş ama erkek çocuğu olursa kesilen yetim aylığı maaşa eklenmezmiş böyle bir şey gerçekten var mı ben kanunen durumu söyledim malül olduğumu belirttim ama görüşlerinde direttiler bende bir başka şehirdeki bağkurcuları aradım onlarda yetim aylığın 25 yaşını doldurana kadar devam eder dediler başka bir şehir temsilcisi ise maaşın kesilir ama kesilen maaş annenin maaşına eklenir dedi kafam iyice karıştı aylığım kesilecek mi devam mı edecek , eğer kesilecekse kesilen aylık annemin maaşına eklenecek mi eklenmeyecek mi ben şuan 23 yaşındayım ve kpss ye hazırlanıyorum bağkurcuların söyledikleri birbirini tutmuyor ne yapmam gerekiyor yardımınıza ihtiyacım var birde kız kardeşim sol kolunu kullanamıyor yani kolundan dolayı özürlü yaklışık aldığı 110 ytl maaşının özürlü olması sebebiyle artması söz konusu mudur cevabınız için şimdiden teşekkürler
    aziz kardeşim öncelikle Allah yardımcın olsun derim...

Ölüm aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması için hak sahiplerinden istenecek şartlara ilişkin olarak 25 yaşına kadar üniversitede okuyan çocuklar ancak ölüm aylığı alabilirler..fakat maluliyetten çalışamadığın için ölüm sigortasının 23 maddesinin f bendi gereği;

18 yaşını doldurmuş çocuklarının, 1479 ve 2926 sayılı Kanunlar ile diğer sosyal güvenlik kanunlarına tabi olarak fiili çalışmasının olmadığına ve bu çalışmasından dolayı buralardan gelir veya aylık almadıklarına dair belge ile evli olmadıklarını gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle müracaatta bulun tekrar..

Ayrıca 23. maddenin c bendi de şöyledir:c) Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan aylıklar, çocuğun 18 yaşını veya 1479 sayılı Kanun ile diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalışmamaları şartıyla, orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Bu yaşları doldurdukları tarihte çalışamayacak durumda malül olan erkek çocuklarının aylıklarının ödenmesine devam edilir.

malul olduğunu kanıtlaman sorunu halledicektir...Allah yardımcın olsun...

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevaplarınız için çok minnettarım size ve Malesef bağkurcularla malüllük konusunda mücadele edecek durumda değilim dava desen başımda yeterince dava var zaten babamın ilk eşinden olan çocuklaryüzünden neyse şimdi kesilecek olan yetim aylığım annemin maaşına eklenecek mi bağkurcular bu konuya tutarlı cevap veremediler çünkü kesilecekse kesilen aylık annemin maaşına eklenecek mi eklenmeyecek mi yani annemin aldığı maaşın oranı artar mı bağlı olduğum şehrin bağkurcuları erkek çocuğunun kesilen yetim aylığı annenin maaşına eklenmez kız çocuğunki eklenir diyorlar bu doğru mudur kısaca kesilen yetim aylığım yüzünden annemin maaşının oranında bir artış olacak mı

bir de dediğim gibi kız kardeşimi,n sol kolu sakat hiç bir şekilde kullanamıyor bu durumundan dolayı bağkurdan yararlanacağı başka bir hak var mı acaba
    Konu mete_2009 tarafından (13-08-2008 Saat 20:34:40 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Nerede
    istanbul
    İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mete_2009 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle cevaplarınız için çok minnettarım size ve Malesef bağkurcularla malüllük konusunda mücadele edecek durumda değilim dava desen başımda yeterince dava var zaten babamın ilk eşinden olan çocuklaryüzünden neyse şimdi kesilecek olan yetim aylığım annemin maaşına eklenecek mi bağkurcular bu konuya tutarlı cevap veremediler çünkü kesilecekse kesilen aylık annemin maaşına eklenecek mi eklenmeyecek mi yani annemin aldığı maaşın oranı artar mı bağlı olduğum şehrin bağkurcuları erkek çocuğunun kesilen yetim aylığı annenin maaşına eklenmez kız çocuğunki eklenir diyorlar bu doğru mudur kısaca kesilen yetim aylığım yüzünden annemin maaşının oranında bir artış olacak mı

bir de dediğim gibi kız kardeşimi,n sol kolu sakat hiç bir şekilde kullanamıyor bu durumundan dolayı bağkurdan yararlanacağı başka bir hak var mı acaba
    Ölen sigortalının, 18 yaşını dolduran çocukları hayatta olduklarını, yaşları ne olursa olsun çalışamayacak durumda malül bulunan çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli olmayan, sonradan boşanan veya dul kalan kız çocukları vukuatlı nüfus kayıt örneği ile 1479 ve 2926 sayılı Kanunlar ve diğer sosyal güvenlik kanunlarına tabi olarak fiilen çalışmadıklarına, buralardan gelir veya aylık almadıklarına dair belgeyi,kurumca tespit edilen dönemlerde sigortalının bağlı bulunduğu il müdürlüğüne ibraz ederlerse haktan faydalanırlar...

erkek çocuğun kesilen aylığı anneye doğrudan bağlanmaz oranlar oranında artış olur..yukarı da var zaten oranlar...

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Red face Re: Yetim aylığım kesilir mi

hepinize gerçekten minnettarım şu garibe bir yol yordam gösterdiğiniz için umarım benim durumumda olanlarda yukardaki cevpalrınızdan faydalanırlar gerçekten çok sağolun

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yetim aylığım kesilir mi

%90 özürlü raporu olan ve özürlü maaşı alan,45 yaşında evli bir erkek bağkur emeklisi babasının vefatından sonra yetim aylığı alabilir mi?

Nerede
    bursa
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yetim aylığım kesilir mi

hayır diyeceğim kısaca
    sosyal yardımlaşma zaten kişiye sosyal guvence sağlıyor

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

4a yetim aylığım artmadı

18 yasini dolduran emeklinin maasi kesilirmi

18 yasini dolduran erkek cocugun olum ayliginin kesilmesi

bağkur yetim aylığı açıköğretimde kesilir mi

18 yasına giren bagkuru kesilirmi

18 dolduran kiz yetim ayligi ne zaman kesilir

okuyan yetim cocugun maasi kesilirmi

18yasinda yetim ayligi kesilirmi

psikolojik sorunlari olan 18 yasindaki erkek cocugunun yetim ayligi kesilir mi kesilmez mi

baykur yas 18 yasinda maass kesirmi

http:www.hukuki.netshowthread.php42991-Yetim-ayligim-kesilir-mi

yetim maasi 2 kiz cocugu alirsa annenin maasi ne kadar azalir

18 yasini doldurunca yetim maasi kesilirmi

yetim erkek 18 yasini doldurunca aylik tamamen kesilirmi

yetim ayligi iki kiz alirsa annede ne kadar kesilir

yetim maasi alan erkek 25 yasini doldurdugunda maasi annesine gelir mi

yetim ayligi kesilen erkek cocugun masini kardesi alirmi

25 yaşında açıköğretim okuyan erkek çocuk emekli maaşı alır mı

yetım maası 25 yasında mı son

açık öğretim de okuyan çocuk olum aylığı alabilir mi

okuyan çocuk için maaş devami formu