Sayın arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum.

TKHK'da tüketici kredisinin hangi şartlarda kat edileceğine ilişkin ifadeler yer alıyor, ancak, yaptığım tüm araştırmalarda bu ibareye sadece temerrüt faizinin ne zaman işletileceği konusunda atıf yapıldığını gördüm. Konuya ilişkin başka hukuk sitelerini de taradım, hepsinde, bu konuya ilişkin bulduğum yargıtay kararları da dahil, konuya temerrüt faizinin işletileceği tarih açısından yaklaşılmış. Ancak, olayın bir de hesabın kat edilme hakkının olup olmadığı boyutu var. Uygulamada bankalar müşteriye kat ihtarnamesini gönderiyorlar ve kredi borcunu bir hafta içerisinde ödemesini talep ediyorlar. Ancak, kanun burada bir haftalık süreden bahsederken, borcun tamamının ancak bu süre sonunda istenebileceğinden bahsediliyor. Sorum ise şu;

Eğer bankanın müşterisi bu bir hafta içerisinde bir taksit tutarını yatırırsa ne olacak? Banka hesabı kat etti ve bunu müşteriye bildirdi ancak benim bu kanundan anladığım kadarıyla, müşterinin hala bir haftalık süresi bulunuyordu.
Olması gerekenin ise, iki taksit ödemede temerrüde düşen müşteriye buna ilişkin muacceliyet ihtarnamesi gönderilmesi, ihtarnamenin müşteriye tebliğ edildiği tarihten başlamak üzere bir hafta süre tanınması, bu süre zarfından ödemede bulunmayan müşteriye ise hesabın kat edildiğine dair kat ihtarnamesi gönderimesi gerektiği şeklinde.

Mevcut uygulamada bankalar muacceliyet ihtanamesi göndermeksizin hesabı kat ettikleri için, muacceliyet süresi içerisinde borcunu ödeyen ve dolayısıyla temerrüde düşmemesi gereken bir kişi de temerrüde düşmüş oluyor.

Sizin bu konudaki fikriniz nedir, sizce banka tüketici kredisini ne zaman kat etme hakkına sahip olmaktadır. Konuya ilişkin görüşlerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla.

Kredi veren, taksitlerden birinin veya birkaçının ödenmemesi halinde kalan borcun tümünün ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak; ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması durumunda ve tüketicinin birbirini izleyen en az iki taksidi ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilir. Ancak kredi verenin bu hakkını kullanabilmesi için en az bir hafta süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması gerekir.