+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 116 ileti bulundu.

Konu: Zinanın yasal olarak tespiti

Zinanın yasal olarak tespiti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Zinanın yasal olarak tespiti

Sn. Esmerman beni anladığınız için teşekkür ederim. Benim durumumda belki milyonlarca kadın var, ne yapılacağını bilmeyen, biri cevap verirse onlarda aydınlanmış olur diye düşünüyorum. Keza hiç bir yerden öğrenemedim, avukatım dahi bilmiyor.
    Sn. Cognis size ne söylesem bilmiyorum. Eşimle resmi nikahtan sonra kıyılan benim imam nikahı ne olacak bu durumda? Boş ol da demeden gitti evden adam. Herkesin boşanma konusu kendine özel bence. Burada detaya girmeden hukuki bir soru sormuştum sadece, haklarımı korumak adına. İlginize teşekkür ederim ama bana yol göstermiyor. Bilen hukukseverler ve hukukçular beri gelsin lütfen. Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Zinanın yasal olarak tespiti konulu yargıtay kararı ara
    Zinanın yasal olarak tespiti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı swan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Eşimle yaklaşık 4 yıldır açtığı boşanma davası reddedildiği için ayrıyız. 16 yaşında birde kızımız var. Çevreden eşimin tekrar evlendiğini duydum boşanmadan nasıl evleniliyorsa artık? Biraz araştırınca beraberken tartışmalarımıza sebep olan kadınla aynı evde yaşadığını hatta imam nikahı yaptırdığını öğrendim. Sorum şu; Zina suç olmaktan çıkmış, hatta hapis cezası bile kaldırılmış olabilir ama eş olarak ben bu durumu şikayet edersem işlem yapılırmı? Şikayetimi kime yapmalıyım? Kolluk kuvvetlerine mi?(jandarma yada polis)yoksa direkt savcılığamı. Savcılığa imam nikahı hakkında şikayette bulunabilirmiyim? Yasalarda imam nikahının cezası varmı? Niyetim zaten kaçınılmaz olan boşanma davamda bu durumu belgelemek. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
    Eşinizin actığı boşanma davası nezaman reddedildi. reddedilmesi ile arada 3 yıllık bir zaman gectimi,3 yıllık bir zaman gecmiş ise boşanmanız icin eşinizin tekrar da dava acması gerekir,3 yıllık zaman gectikten sonra eşler biraraya gelmesede kendiliğinden sukut bulmaz.
    Ayrıca boşanmanızın davası sürsede,bu zina sucunun şuanki boşanma davanızda bir etkisi olmaz bu ayrı görülecek bir husus,Cünkü bu zina sucu boşanma davanızdan sonra ortaya cıktığı icin görülmekte olan davanızı etkilemez.
    Şimdi eşinizin davası reddedildi aradan 3 yıllık zaman gecmesine rağmen eşiniz tekrar dava acmamışsa evlilik sukut bulmamıştır,siz kusur acısından ve tazminat acısından daha ağır kusurlu olduğunu ortaya koymak icin zina sebebiyle boşanma davası aca bilirsiniz bu zina sucunuda bu davanızda ileri sürmekle ispat etmeniz gerekir,yani onun o mahalde bir başka kadınla karı koca hayatı yaşadığını , tanık beyanlarıbelki ikamet ettiği kadına ait ev ola bilir bunun elettirik,su abonesi ,veya kocanızın adına kayıtlı ev telfonu,ve ayrıca muhtardanda kocanızın bu evde diğer kadınla birlikte her nekadar muhtarlık kaydı varmı bilmiyorum ama bu şekil yaşadığını dellillendire bilirsiniz,bu mahkeme aşamasında polis araştırması ve sizin sunacahınız delillerle ispat edilecektir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı swan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Esmerman beni anladığınız için teşekkür ederim. Benim durumumda belki milyonlarca kadın var, ne yapılacağını bilmeyen, biri cevap verirse onlarda aydınlanmış olur diye düşünüyorum. Keza hiç bir yerden öğrenemedim, avukatım dahi bilmiyor.
    Sn. Cognis size ne söylesem bilmiyorum. Eşimle resmi nikahtan sonra kıyılan benim imam nikahı ne olacak bu durumda? Boş ol da demeden gitti evden adam. Herkesin boşanma konusu kendine özel bence. Burada detaya girmeden hukuki bir soru sormuştum sadece, haklarımı korumak adına. İlginize teşekkür ederim ama bana yol göstermiyor. Bilen hukukseverler ve hukukçular beri gelsin lütfen. Saygılarımla.
    İmam nikahınıza gelince illaki o boş ol demek zorunda değil,sen boş olde 3 defa canı gönülden(meseplerde değişir tabi, Hanifi,şafi,Maliki,Ambeli)ben hanifi mesebine göre yorumlıyayım,cünkü o sana meyil ödemek zorunda sen ona değil.3 defe canı gönülden sen boşol de bitsin bu iş,fazlada hacı hoca etkisinde kalma bu allahla kul arasında olan birşey. buralarda fazla yorum yapmak isyemiyorum.

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşinizin actığı boşanma davası nezaman reddedildi. reddedilmesi ile arada 3 yıllık bir zaman gectimi,3 yıllık bir zaman gecmiş ise boşanmanız icin eşinizin tekrar da dava acması gerekir,3 yıllık zaman gectikten sonra eşler biraraya gelmesede kendiliğinden sukut bulmaz.
    Ayrıca boşanmanızın davası sürsede,bu zina sucunun şuanki boşanma davanızda bir etkisi olmaz bu ayrı görülecek bir husus,Cünkü bu zina sucu boşanma davanızdan sonra ortaya cıktığı icin görülmekte olan davanızı etkilemez.
    Şimdi eşinizin davası reddedildi aradan 3 yıllık zaman gecmesine rağmen eşiniz tekrar dava acmamışsa evlilik sukut bulmamıştır,siz kusur acısından ve tazminat acısından daha ağır kusurlu olduğunu ortaya koymak icin zina sebebiyle boşanma davası aca bilirsiniz bu zina sucunuda bu davanızda ileri sürmekle ispat etmeniz gerekir,yani onun o mahalde bir başka kadınla karı koca hayatı yaşadığını , tanık beyanlarıbelki ikamet ettiği kadına ait ev ola bilir bunun elettirik,su abonesi ,veya kocanızın adına kayıtlı ev telfonu,ve ayrıca muhtardanda kocanızın bu evde diğer kadınla birlikte her nekadar muhtarlık kaydı varmı bilmiyorum ama bu şekil yaşadığını dellillendire bilirsiniz,bu mahkeme aşamasında polis araştırması ve sizin sunacahınız delillerle ispat edilecektir.
    Sn. Esmerman, eşimin açtığı boşanma davası 2005 yılı sonlarında rededildi. 3 yıl dava açamıyor ve bu süre bu yılın sonlarına doğru dolacak ve kuvvetle muhtemel yeni bir dava açacak ve kabul edilecektir. Yukarıda söylediğiniz bütün delilleri buldum, muhtar kaydı hariç. Ondan önce bir boşanma davası zaten açacağım ve polis araştırmasında muhtemelen adres değiştirir çünki sürekli inkar ediyor ve ailesi ile yaşadığını iddia ediyor. Bu kadınla ilişkisi henüz evi terketmeden başlamış ve boşanma davası sürerken beraber yaşamaya başlamışlardır, bunuda ıspat edebiliyorum. Evlilik son bulmadığına göre eşler birbirine sadakatle sorumlu değilmidir kanuna göre? Tek öğrenmek istediğim; ister kin, ister cezaladırma densin evi terk edip arkasına bile bakmadan giden, çocuğunu 1 kere bile arayıp sormayan ve sorumluluklarından kaçan bu adamın ve bunları yaparken zina nasıl olsa suç değil hapis cezasıda yok nasılsa diyerek ortada dolanmasını ve bir nebzede olsa ahlaksızlığını yüzüne vurmaktır. Ha birde aileye karşı işlenen suçlar var, kanunda varsa neden hakkımı aramayayım? Diğer kadın içinde ki kendisi evli olduğunu bildiği halde bir adamla beraber olmaktadır manevi tazminat davası açmayı düşünmekteyim. Özetle eşim evi bu kadınla rahatça beraber olmak için terketmiş ve beni boşanmaya zorlamak için hayatımızı mahvetmiştir. Sorum kısa ve basitolluk kuvvetleri yada savcı işlem yaparmı yapmazmı? İlginize ve cevabınıza teşekkür ederim.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İmam nikahınıza gelince illaki o boş ol demek zorunda değil,sen boş olde 3 defa canı gönülden(meseplerde değişir tabi, Hanifi,şafi,Maliki,Ambeli)ben hanifi mesebine göre yorumlıyayım,cünkü o sana meyil ödemek zorunda sen ona değil.3 defe canı gönülden sen boşol de bitsin bu iş,fazlada hacı hoca etkisinde kalma bu allahla kul arasında olan birşey. buralarda fazla yorum yapmak isyemiyorum.
    Hanifi değil Hanefi, Ambeli değil Hanbeli, meseb değil, mezhep, meyil değil mehir ...
    Mahkemede boşanma olduğu zaman dinen de boşanmış olursunuz.
    Nikah ve boşanma kurumu dini açıdan ailenin ve nesebin (soy) kayıt altına alınması için düzenlenmiştir.

Dolayısıyla dinen evlenilmesi yasak süt kardeşinizle evlenmediğiniz sürece resmi nikah ve resmi boşanma dini nikah ve dini boşanma yerine geçer.

Boşol demekle boşanılmaz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hanifi değil Hanefi, Ambeli değil Hanbeli, meseb değil, mezhep, meyil değil mehir ...
    Mahkemede boşanma olduğu zaman dinen de boşanmış olursunuz.
    Nikah ve boşanma kurumu dini açıdan ailenin ve nesebin (soy) kayıt altına alınması için düzenlenmiştir.

Dolayısıyla dinen evlenilmesi yasak süt kardeşinizle evlenmediğiniz sürece resmi nikah ve resmi boşanma dini nikah ve dini boşanma yerine geçer.

Boşol demekle boşanılmaz.
    desenize sayın sdt islam ağlak ve hukuku boşuna.galba sizin savunmak istediğiniz,Zekeriya Hoca görüşü.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn swan;
    hayatın hafiyelik yapılarak devamlı ve sürekli biçimde negatif bir psikoloji içinde; sevmeden sevilmeden, ertelenerek, gaspedilerek heba edilmemesine inanıyorum...

Yok benim dini nikahım ne olacak yok resmi nikahım!!!
    Nikahı hayatın asli unsuru haline getirmeyin, üstelik nikahınız halihazırda sadece nüfus kaydınızda mevcut bir şerh'ten ibaret...

Gereksiz bir sürü emek, zaman ve beyin zaiyatı oluyor,,, neden??
    İnsanlar ikili ve özel ilişkilerini düzgün, ahlaklı ve insani icra edemiyorlar...

ZİNA SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMIŞTIR. Zira beyinsel, ruhsal ve bedensel bir kabulden ibarettir ortak yaşam ve nikah muamelesi ile de yasallığa kavuşur...
    Nikah muamelesi BİRLİKTELİĞİ TEMİN etmez. Birliktelik arzusu NİKAH ile onaylanır...
    İnsan duyguları, onuru ve bireysel kimliği ile bir bütündür.
    Evlilik, karşı cinsle olan duygusal ilişkiler gibi ihaneti asla sindirmez, hazmedemez.
    Aynı zamanda evlilik tüm bağları ile sağlam ise, kişiler sağlıklı beyin ve ruh yapısına sahip ise zaten ihanetten bahsedilemez.
    Evlilik kişisel tercihlerle yapılır, beklenti sevgi, saygı ile tarafların birbirlerinin insani ihtiyaçlarını karşılaması, soyun üremesi ve sadakattir. Evlilik modelinin hitap ettiği ASIL KURUM eşlerin ve çocukların sevgi, saygı ve GÜVEN icinde yaşadıkları AİLE yi temin etmektir.
    Anne ve babalar evliliklerini bu çizgide yürütmeye SORUMLU VE MÜKELLEFTİRLER.
    Ancak anne ve babalar da insandırlar. Taraflardan birinin ihaneti ile sonuçlanan durum bir süreçtir. Bu süreç içinde taraflar arasında güven ortadan kalkmış, sevgi ve saygı bağları kopmuş, en fazla bedensel aktiviteye dönüşmüş bir paylaşımdan bahsetmek acımasızlık olmaz. Zira insanların sevgili anlamında aynı anda birden fazla kişiyi aynı derecede 'sevgili' addetmeleri tabiaata aykırıdır.
    Zina suç değildir,,, zira sadece evliliğin resmiyette sonuçlanmasını kesinkes sağlar. Neden??? Çünkü yasalar da artık evliliğin ortadan kalktığını onaylarlar.
    Onaylamalıdırlar,,, zira evliliklerimizin sıhhati gelecek nesillere karşı mesuliyetimizdir.
    Sıhhatini kaybetmiş evlilikleri hem taraflara hem ortak çocuklara eziyet haline getirmek ise bencil ve kişisel bir tercihtir.
    Yani doğal insan davranışı şudur; aldatıldığınızı öğrendiğiniz de birlikteliği sonlandırmak...
    yahut taraflardan biri diğerinden bunu talep ettiğinde bunu idrak edebilmek...
    Bugün Medeni Kanun 'kusur' karinesi ile evli kişilerin 'insanlıktan çıkan' davranışlar sergilemesine sebep oluyor.
    Sadakatsizlik gizleniyor,,, zira açıklamanın da hiçbir manası yok.., çünkü açıklamanız halinde dahi eş kabul etmez ise boşanamıyorsunuz..
    Topluma maliyeti; evlilik dışı birliktelikler,,, doğan çocuklar,,, yeni yetişen neslin gördüğü 'evlilik halleri' vs. vs.
    Ve çocuğunuz!!!!
    Sahiden; taa en baştan akıllı ve saygın bir ayrılık temin etmek bu kadar mı zor...

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

desenize sayın sdt islam ağlak ve hukuku boşuna.galba sizin savunmak istediğiniz,Zekeriya Hoca görüşü.
    ağlak değil, ahlak
    İstediğiniz fıkıh kitabına bakın, İslam dinine göre kadın "boş ol" diyerek boşanamaz.
    Kadının boşanması için kadıya yani mahkemeye başvurması gerekir.

Zekeriya Beyaz da din bilgini değildir, doktorası ilahiyattan değildir.
    Zekeriya Beyaz'ın söylediğiyle hareket etmeyecek kadar bilgimiz var çok şükür.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu sitede zaman zaman öğretilmis çaresizlik ya da ezberlenmiş davranış modeli temsili üyelere özel fikirlerimi de içeren iletiler yazdım.
    Bunlardan biri de siz oldunuz.)))

Ben toplumların davranışlarını sorgulamalarını ve ezberlerden kurtulup yeni ve daha insana yaraşır davranışlar göstermelerinin ancak kişilerin 'ben ne yapıyorum' sorusunu sormaları ile başlayacağına inanıyorum.

Yoksa hukuk bir miktar sıkıntınızı giderebilir,,, yahut hiç gideremez,,, ama konu ikili ilişkilerdir,,, hukuk ikili ilişkilerin değerini koruyamaz,,, ancak değer kaybından doğan zararı kusursuz tarafa ikame ettirir,,, ancak ikame edilemeyen hususlarda vardır,,, insansınız,,, kadınsınız,,,annesiniz,,, bu kimliklerinizi hafiyelik yaparken ne kadarı ile tatmin edebildiniz??
    Oysa sizin hukuki fayda ihtiyacınız son derece amatör bir ruhla besleniyor. Hukuk sizin asıl telafi etmek istediğiniz hınc'ı size temin edemez..

Küçük düşürmek istediğiniz kimse; yahut evlilik dışı bir birlikteliğe zorladığınız kimse çocuğunuzun BABASI...,
    Çocuğunuzun babasına saygısını, güvenini onun doğrularına olan inancını korumak ve kollamak zorundasınız.
    Zira çocuğunuzun yetişirken hava kadar, su kadar buna ihtiyacı var.

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Cognis,
    İşin duygusal tarafını bırakalım lütfen. Basit bir sorunun basit birde cevabı olmalı diye düşünüyorum. Sorumun cevabıyla ilgili kesin bir bilginiz varmı?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

zinanin tespiti

Zina delil tespiti

zina telefon yer tespiti

Forum