Herkese Selamlar,

2007 yılında bir firmaya İstanbulda yapacağı bir işte taşeron olarak anlaştık.Sözleşmede yapacağımız %30 indirim karşılığında İşi aldık.Ancak sözleşme gereği tüm malzeme alım faturaları,işçi SSK ları işveren tarafından verilecekti.firmadan aldığımız tüm malzeme çeklerini malzeme aldığımız firmalar aynen verdik.Ancak İş uzadı yaklaşık olarak 2008 Mayıs ayında iş bitti halen daha malzeme aldığımız firmalar kalan ödemeleri yapmıyor:Firmalar ise şu anda bu firmayı mahkemeye vermiş durumda.Firma avukatlarına asıl borçlunun ben olduğumu ve benden tahsil etmeleri gerektiğini söylüyormuş firma avukatlarıda beni arıyorlar.Siz soracagım sorular şunlar.

1-İnşaat firmasıyla aramızda yaptığımız sözleşmede bütün faturalar bu firmaya kesilecek diye madde var.Ödemleri onun yapmasımı gerekir?
2-İnşaat firmasının İş veren firmasıyla olan sözleşmesi beni bağlarmı(Bizim aramızdaki sözleşmede böyle bir madde yok.)
3-Bu firmada alacaklarımı nasıl tahsil ederim ihtarnamemi çekmek doğru yoksa başka hukuki süreçmi takip etmek gerekir.
4-İşveren firma bahsettiğim firmanın hakedişi onaylamıyor bu beni bağlarmı benim yaptığım işler esasmı alınır.

Bu konular hakkında tarafıma yardımcı olmanızı bekliyorum.