İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Kim demiş bakayalar yakalanınca şube başkanının isteği durumunda asker ile birliğine teslim ettirebilir diye. Yok böyle birşey kardeşim, yetkisi yok bunu yapmaya. Verirler elinize birliğinizin yazılı olduğu kağıdı, şu gün teslim ol derler o kadar. Alıp sizi birliğinize kadar götüremezler, sadece askerken firar edenler haricinde. Diyelimki bakayasınız ve yakalandınız, yakalandınız diye ayrıca bir suç unsuru eklenmemektedir, bakaya olmak zaten suçtur ve mahkemede ona göre ceza alırsınız, bunlarda genelde para cezası olur. Yakalandınız silüs verdiler size çıktınız şubeden, ama yine teslim olmadınız suç yine bakaya suçudur, ikinci kez yakalansanızda aynı işlemi tekrarlarsınız o kadar.

Gelelim bakaya olarak yakalandıktan sonra muayine için sevk isteyebilirsiniz, bu sizin söylemenizle olur ancak, şubeye alındıktan sonra sağlık sorununuz varsa bunu belirtiğiniz takdirde sizi sevk etmek zorundadırlar. Birliğine teslim ol orda hastaneye gönderilirsin gibi durumların olması kanuna aykırıdır. Kaçtığın süre içinde sağlık sorunun çıktı diyelim, bunu sen söylemezen şubede bilemez ve birliğine gönderir, ancak orda belirtirseniz hastaneye sevk olursunuz. Hatta şunuda belirteyim, sağlık sorununuz yüzünden sevk oldunuz ve hastane size sağlam dedi, verdiği rapora itiraz hakkınız bile vardır. Yeniden sevk olma işlemi yaptırabilirsiniz.

Bilip bilmeden yorum yapıyorsunuz, insanların aklını karıştırmayın lütfen.

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Sevgili NBCTECH,

Rica ederim, tabi tekrarlıyorum bunlar benim tecrübe ettiğim olayların paylaşımı, siz gene de gitmeden teyyit edin bir ASAL şubesini telefon ile arayarak, kafanız iyice rahat olsun.

Sn. Leblebi06 ya katılıoyrum konu hakkında inanılmaz bir dezenformasyon söz konusu bilen bilmeyen herkez tamamen tes şeyler öne sürüyor, işin üzücü tarafı şubedekilerin bile konulara farklı yorumları oluyor, bir kaç şubeyi arayıp sormak en faydalısı sonuç çoğunluğuna tabi olmak üzere...

İyi çalışmalar dilerim.

Nerede
    KOCAELİ
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

leblebı kardes bılgılerın ıcın sagol senı zaten uzun zamandır forumda takıp edıyorum yazdıkların cok dogru...dıger arkadasın hafıften salladıgı zaten anlamıstım...tesekkurler leblebı benım saglık ıle ılgılı bır sorunum var leblebı yukarda yazıyor bılgın varmı acaba durumumla ılgılı

İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ismail3 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    leblebı kardes bılgılerın ıcın sagol senı zaten uzun zamandır forumda takıp edıyorum yazdıkların cok dogru...dıger arkadasın hafıften salladıgı zaten anlamıstım...tesekkurler leblebı benım saglık ıle ılgılı bır sorunum var leblebı yukarda yazıyor bılgın varmı acaba durumumla ılgılı
    Arkadaşım, aslında bunu askeri hastanede tanıdık vasıtasyıla öğrenmen daha doğru olur, yoksada kendi doktorunada sorabilirsin, TSK Sağlık Yönetmeliğinin çıktısını al ve onunla birlikte sor, yürümende zorluk veya bacak boyunda kısalık mevcut ise büyük ihtimalle muaf oluyorsun diye biliyorum. Böbrekler konusunda bilgim yok, taş düşürme veya bundan dolayı ameliyet olmayla ilgili erteleme alabilirsin gibi geliyor bana. Tabiki yetkili ağızdan alınan bilgi daha doğru olacaktır. En kötü ihtimal askeri hastaneye gider bu branşa bakan doktora veya doktora bağlı hemşireden bilgi alarsın, şubenden sevk almadan.

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum 31.10.2008 yılında aöf de 2 sene üst üste kaldım ve yoklama kaçağı yazısı geldi 31.10.2008 den itibaren yoklama kaçağı durumundayım. Yoklamaya gitmedim. Okulama devam ettim ve bi sonraki sene bir üst sınıfa atladım ikinci sınıfa yani... Şubeme tekrar öğrenci belgesini gönderdim. fakat şube bana bir kez yoklama kaçağı durumuna düştüğüğünüz için ertelemeniz yapılmamaktadır diye yazı gönderdi.... Bi daha da hiç belge felan göndermedimbu belgeyi kabul etmediler yani, ben okuluma devam ediyorum... 2009 un haziran ayında gbt sorgulamasında polis ve jandarma kontrolünden geçtim bişey çıkmadı.... 2010 senesindeyiz ben şimdi ehliyet alacağım. Ehliyet sınavlarını geçtim sabıka kaydımdada bişey çıkmadı Sadece dosyamı kurstan alıp trafiğe başvurmam gerekiyo ehliyetimi almam için GBT olayından dolayı sıkıntı çıkarmı varsa benim durumdaki arkadaşlar bilgilendirirlerse çok sevinirim. Veya bi GBT sorgulamasıyla ilgili bilgisi olan varmı? yoklama kaçağı gözükürmüyüm... Kolay gelsin herkese lütfen bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa çok sevinirim........

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı lamotta_80 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ya bu konuda bilgili gibi göründüğün için soruyorum, bakaya değil yoklama kaçağı olan kişi için durum nedir, yakalandığını düşünelim, direk birliğine mi teslim edilir yoksa önce yoklaması yapılıp gönderilir mi? ve üniversite mezunu ya da lise mezunu fark yaratır mı? yani ben üniversite mezunuyum 2006 haziran'ında okulumdan mezun oldum sonrasında hiç gitmedim yoklamaya, gbt ye defalarca girdim sorun olmadı. şu anda da askerlikten muaf olmamı sağlayacak bi hastalığım da var, yani forum sitelerinde benim hastalığıma sahip bir çok kişi bazısı çok uğraşarak bazısı kolaylıkla ama uğraştığı takdirde hepsi önce 1 yıl erteleme ardından muafiyet almış (kronik ülseratif kolit hastalığım bu arada) ben kendim askeri şubeye gidip yoklama yaptırsam ya da yakalansam mahkemeye mi çıkarırlar, yoklamamı yapıp yazılı ifademi alıp gün mü verirler nolur yani?
    yoklama kaçağı eğer yakalanırsa şubeye gider askere alınmak için bazı evraklar gereklidir,mesela sağlık raporu sana bir belge verirler git muayneni ol gel derler,dışarı çıkarsın geri dönüp dönmemek sen tercihindir,geri gelmezsen yoklama kaçağı halin devam eder,ancak son celp dönemlerinde şubede askerlik meclisi kurulur ona dikkat et çünkü ozaman ask.doktorlar seni direk şubede muayne eder,eğer yüksek okul mezunu isen istedikleri kadar meclis kurulsun sağlık raporunu almış ol,senin celp dönemlerinde sınava sokmadan alamazlar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Dogannn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum 31.10.2008 yılında aöf de 2 sene üst üste kaldım ve yoklama kaçağı yazısı geldi 31.10.2008 den itibaren yoklama kaçağı durumundayım. Yoklamaya gitmedim. Okulama devam ettim ve bi sonraki sene bir üst sınıfa atladım ikinci sınıfa yani... Şubeme tekrar öğrenci belgesini gönderdim. fakat şube bana bir kez yoklama kaçağı durumuna düştüğüğünüz için ertelemeniz yapılmamaktadır diye yazı gönderdi.... Bi daha da hiç belge felan göndermedimbu belgeyi kabul etmediler yani, ben okuluma devam ediyorum... 2009 un haziran ayında gbt sorgulamasında polis ve jandarma kontrolünden geçtim bişey çıkmadı.... 2010 senesindeyiz ben şimdi ehliyet alacağım. Ehliyet sınavlarını geçtim sabıka kaydımdada bişey çıkmadı Sadece dosyamı kurstan alıp trafiğe başvurmam gerekiyo ehliyetimi almam için GBT olayından dolayı sıkıntı çıkarmı varsa benim durumdaki arkadaşlar bilgilendirirlerse çok sevinirim. Veya bi GBT sorgulamasıyla ilgili bilgisi olan varmı? yoklama kaçağı gözükürmüyüm... Kolay gelsin herkese lütfen bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa çok sevinirim........
    Merhaba kardeşim,bildiğim kadarıyla hiçbir problem yaşamazsın,zaten sabıka kaydınla birlikte başvuruyorsun,belgelerini götürüp ehliyetini alacaksın.Bildiğim kadarıyla bunun dışında bir uygulama yok.

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

pekala,biz yakalandık 3.ye diyelim şube başkanı şahsı adamlı gönderiyorum dedi,benim elimde hangi kanun hangi tüzük hangi geçerli yasa var da ben ona orda itiraz edeceğim ne göstereceğim şubeye,hayır kardeşim beni götüremezsiniz diye,bana burdan şu madde şu kanun falan bildirirsen çok sevinirim,şubelerde sistem 2 şekilde çaloşır 1.si ilgili mevzuat 2.si şube başkanının tasarrufu,herkeze saygılar

Nerede
    tekirdağ
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaslar bir sorum olacak acik ogretimde 3. siniftayim . gecen sene kayit yeniletmedim ondan onceki sene de sinif tekrari yapmistim . 4 martta savunma bakanligindan mektup geldi yoklama kacagisiniz 3 ay icinde ogrenciyseniz ogrenci belgenizi getirin falan filan. sanirim acik ogretimde 2 yil ust uste sinif tekrari yaparsan tsk ogrenci belgesi kabul etmiyormus sube oyle dedi. acik ogretimden kaydimi sildirip tecil edebilirmisim . ama 3. siniftayim ve 3 dersim var sadece kayit sildirmek istemiyorum. yaklasik 15 16 ay kadar sonra mezun olurum . o tarihe kadar sizce kacabilir miyim. ya da nasil zaman kazanabilirim . uzun donem askerlik yapmak istemiyorum. cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hürriyet gazetesi haberi

Asker kaçağı yargı kararı olmadan da yakalanacak

Soner GÜREL 26 Mart 2010
    Avrupa İnsan Hakları Mahkeme-si’nin (AİHM), asker kaçakları hakkında yargı kararı olmadan yakalama kararı verilemeyeceği yönündeki kararı uygulamadan kaldırıldı.

AİHM kararının ardından Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Başkanlığı (KİHBİ), askeri suçlular hakkında yargı kararı olmaksızın çıkartılan yakalama emirlerini, 22 Ağustos 2007’de bilgi sisteminden çıkartmıştı. Askerlik Kanunu 2009’da değişince KİHBİ Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Bu kez bakanlık görüşünü değiştirdi ve 19 Haziran 2009’da, bu kişilerin ülke genelinde aramaya alınmasına kanuni bir engel olmadığını iletti. İki yazı arasındaki çelişki üzerine KİHBİ, İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. İçişleri Bakanlığı, “Bir yargı yerince verilmiş yakalama ya da tutuklama kararı olmadan, kanunun öngördüğü bir yükümlülüğün yerine getirilmesini sağlamak amacı ile kişilerin aramaya alınmasında Anayasa ve AİHS bakımından sakınca olmadığını” savundu. Bunun üzerine KİHBİ, yakalama emirlerini 2010 başından bu yana sisteme girmeye başladı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, her ay binlerce asker kaçağı ile ilgili yakalama yazısının kendilerine geldiğini ve bu kişilerin arandığını kaydettiler.

+ Konuyu Yanıtla
101 / 170 Sayfa İlkİlk ... 1121314151617181919293949596979899100101102103104105106107108109110111121131141151161 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum