İyi günler,

Ben hukuk 1.sınıf öğrencisiyim. Bir konuda sizin tecrübelerinize ve yardımlarınıza başvurmak istedim. Yardımcı olursanız beni memnun edersiniz.

KONU :

Medeni Hukukumuza göre evlenmek için gerekli olan bütün şartları usulüne uygun yerine getiren çift çok önemli sebeplerden dolayı evlenme işleminin yapılacağı tarihte başka ülkelerde bulunacaklarını bu sebepten dolayı da internet üzerinden konferans sistemiyle evlendirme memurunun önünde irade beyanında bulunarak evlenmek istemişlerdir.Diğer bütün koşullar sağlandığı taktirde internetten verilen beyanla yapılan evlenme geçelimidir?Bu evliliğin gerçekleşmesinde söz konusu kanun boşluğu mudur, yorumu mudur, hakim takdir yetkisini kullanmış mıdır? Bu sorulara verilen yanıtlar birbirinden çok farklıydı ve ortak kanıya varamadığımız için hocamız bu soruyu önümüzdeki sınavda sorma kararı aldı. Bu şekilde yapılmış bir evlilik geçerli veya geçersizdir şeklinde vereceğimiz cevabı nedenleriyle ispatlamamız gerekli.

Bu konuda fikrini sorduğum diğer bir hocam evlenmenin usulune uygun olmamasından dolayı geçersiz olduğu ve tartışılamayacığını söyledi.

Araştırma yapmak için gittiğim başka bir üniversitedeki fikrini aldığım hoca ise diğer bütün şartlar usulune uygun olduğu için ve evlilik sırasında atılan imzanın asli unsurlardan olmadığı gerekçesiyle tarafların internet üzerinden açık irade beyanlarını belirttiği takdirde evliliğin geçerli olacağı şeklinde yorumladı.

Bu konuda tecrübelerinize dayanarak sizin de görüşlerinizi almak istedim.
Saygılarımla...