Selam,

8.6.2008 tarihinde orta refüjden karşı kaldırıma geçmek isterken bir aracın sağından hızla geçen bir motosiklet biz karşı kaldırıma geçmek üzereyken bana ve arkadaşıma çarptı...neticesinde arkadaşım hayati tehlike de bense ayağım kırık olaarak hastaneye kaldırıldım...şuan ikimizinde hayati bir tehlikesi yok..

İnternette araştırırken bu tip kazalarda sağlık bakanlığı trafik fonu diye bi yerden hastane masraflarıımızın karşılanacağı bilgisine ulaştım(bu arada ikimizinde sağlık güvencesi yok ve trafik raporuna göre asli kusurluyuz )

2928 sayılı trafik kanununun 98 . maddesine göre karşılanacağını düşünüyorum fakat karşı tarafın sigortasına gittiğimde sadece suç oranına göre masrafların karşılanacağı söylendi....

konu hakkında billgilendirmenizi rica ediyorum ve ayrıca internette ulaştığım bilgiyide paylaşmak istiyorum...

2928 SAYILI TRAFİK KANUNU

Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin,
kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.

Tüketiciler Birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.
Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin
bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda,
2918 Sayılı Trafik Kanunu'na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralan kişi
en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor.
Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin
maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan
gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.
Bu tedavi sonucu oluşan masrafın ise
Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İsletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre,
vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve
hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.

Lütfen tanıdıklarınızla paylaşınız.

Kazasız günler dileğiyle.