+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak

Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak

Merhaba,
    Agustos 2008 celbine tabiyim. Ancak su anda yurtcinde bir universitenin bir doktora programina kayit hakki kazanmis durumdayim. Lakin universite kayitlari Eylul ayinda oldugundan kayitlar sirasinda bakaya durumunda olacagim. Bu durumda askerlik subesinden sadece kayit olabilmek icin kullanilabilen bir belge alarak kayit yaptirabildigimi ogrendim. Ancak bakaya durumun ile ilgili ne tur bir islem yapilacagi tam bilmiyorum. Mahkemeye cikip sevke katilmama gerekcemi sunup mahkeme kararina gore mi hareket edecegim? Bu durumda mahkeme sevke katilmama gerekcemi hakli bulma sansi nedir? Yoksa kayittan sonra okuldan alacagim bir belge ile bakaya durumu ortadan kaldirilip normal tecil islemim yapilacak mi?

Bu arada OSS'ye giren arkadaslar da sanirim benzer sorundan muzdaripler. Benzer durumlarla karsilasmis arkadaslar yardimci olurlarsa memnun olurum.

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bakaya kalip doktoraya kaydolmak

Bu durumla ilgili ASAL'a sordugum soruya su yanit geldi, ancak hala
    net bir şey çıkaramadım, buna göre bakaya kalsam bile ceza kesinleşmeden
    kayıt yaptırma hakkım var mı demek? Bu durumda da hakkımda açılacak davadan beraat edebilir miyim?

İLGİ:

07 Temmuz 2008 tarihinde elektronik ortamda yaptığınız başvurunuz.

1. Göndermiş olduğunuz ilgi elektronik postanız incelenmiştir.

2. Yükümlülerin lisansüstü öğrenimlerine fiilen başlamaları ve öğrenime başladıkları tarihten önce yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olmamak ve bu suçlardan ceza almamış olmaları halinde bağlı bulundukları kurumun teklifi üzerine Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen süreler kadar ve 35 yaş sonuna kadar askere sevklerinin tehiri yapılabilmektedir.

3. İhtiyaç duyduğunuzda irtibata geçebilmek için Askerlik Daire ve Şubelerinin telefon ve faks numaralarını (http:www.asal.msb.gov.tr) internet adresimizden öğrenebilirsiniz.

İletiler
    184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bakaya kalıp doktoraya kaydolmak

Sayın simsek,

aynı konu ile ben bir arkadasım icin (kendisi de agustos a tabi ve su an saglik sorunları ile ugrasıyor) ilgileniyorum. Dikkat ederseniz forumda ben ve ogrenci121212 bu konu uzerinde bilgi toplamaya calisiyoruz. Aynı durumda olan 3 kisi var ve durum cok belirsiz. Ama size gelen cevap aslında benim sorumu cevaplıyor bir nebze, cunki size denmis ki: Yükümlülerin fiilen eğitimlerine başlamaları... yani kayıt olmaları değil. Bu kötü haber. Çünkü fiilen eğitime başlanması eylül ayı. Bu da ağustosu geçiyor ve fiilen eğitime başlandığı an bakaya olunuyor. Demek ki bakaya olunacağı kesin. Peki davası nasıl sonuçlanacak? Bakaya olmadan önce eğitimin başlamamış olması ama kayıdın yapılmış olması durumu pozitife çevirir mi?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Aynı problemi ben 2006 yılından beri yaşıyorum hala çözülmedi aşağıda problemi yazıyorum bi çözüm bulursanız ve burada yazarsanız çok memnun olurum.
    --------------------------------------------------------------------------------

Ben 1979 doğumluyum. 2002 yılında Biyoloji Bölümünü bitirdim. Aynı yıl Yüksek Lisansa başladım ve buradanda 2006 yılının haziran ayında mezun oldum. 2004 yılından beri bir vakıf üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Benim askerlik mağduriyetim yüksek lisansı bitirmemle başladı. 2006 yılı haziran ayında yüksek lisansımı tamamladıktan hemen sonra mensubu bulunduğum üniversite rektörlüğü tarafından görevlendirilerek A.B.D Pensilvanya eyatine 40 günlük bir eğitim almak üzere gönderildim. Bu zaman zarfı içerisinde askerlik celbine(2006 ağustos celbi) tabi kaldım ki doktora yapma şansı hiç verilmeden askere celb edildim(haziranda yüksek lisans bitti eylülde doktoraya başladım-2006 yılı itibarıyla yüksek lisans bitirenlere tecil hakkı verilmiyordu). Tabi celb tarihinde yurtdışında olduğum içinde bakaya kaldım ve dava edildim. Savcılığa defaatle üniversite tarafından görevlendirildiğime dair belge göndermeme ve bizzat gidip ifade vermeme rağmen bu dava iki yıla yakın süredir devam ediyor. 2006 yılı eylül ayında doktoraya kabul edildim Dava sonuçlandırılmadığı ve üniversiteye askerlikle ilişkisi yoktur belgesi veremediğim için üniversite tecilimin yapılması için Milli Savunma Bakanlığına başvuruda bulunmadı. 2006 aralık döneminden sonra ki her dönem için sağlık raporu alarak ibraz ettim. Bütün davalr sonuçlandı 2006 yılında ki sonuçlanmadı. Şu an doktora öğrencisi olmama rağmen askerliğimi 2006 yılında açılan dava hala sonuçlanmadığı için tecil edemiyorum. Dava sürecindeki bu aksamalardan ötürü eğitim hayatım neredeyse noktalanma durumuna geldi. Acil yardıma ihtiyacım var teşekkürler

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı erhan simsek rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Agustos 2008 celbine tabiyim. Ancak su anda yurtcinde bir universitenin bir doktora programina kayit hakki kazanmis durumdayim. Lakin universite kayitlari Eylul ayinda oldugundan kayitlar sirasinda bakaya durumunda olacagim. Bu durumda askerlik subesinden sadece kayit olabilmek icin kullanilabilen bir belge alarak kayit yaptirabildigimi ogrendim. Ancak bakaya durumun ile ilgili ne tur bir islem yapilacagi tam bilmiyorum. Mahkemeye cikip sevke katilmama gerekcemi sunup mahkeme kararina gore mi hareket edecegim? Bu durumda mahkeme sevke katilmama gerekcemi hakli bulma sansi nedir? Yoksa kayittan sonra okuldan alacagim bir belge ile bakaya durumu ortadan kaldirilip normal tecil islemim yapilacak mi?

Bu arada OSS'ye giren arkadaslar da sanirim benzer sorundan muzdaripler. Benzer durumlarla karsilasmis arkadaslar yardimci olurlarsa memnun olurum.

sizinle aynı durumdayım yaptığım araştırma sonucu şu iki yoldan birini takip etmek gerekir ( ama siz yinede araştırmaya devam edin)

durum 1) kasım sevkine kadar mahkemeyi sonuçlandırıp (tabi bu sizin takip ve çalalarınızla olacak)
    ----->beraat kararı almanız halinde: bağlı bulunduğunuz enstitü sizin sevk tehir işlemini yapar.
    ----->ceza halinde:enstitü den kayıt dondurma hakkınızı isteyip kasım sevkine katılmalısınız.

durum 2) mahkemenin alacağı kararı beklemeden kayıt dondurup gidip gelmeniz. aralık ayında giderseniz Allah ın iznizle mayısda bitirip gelirsiniz. 2009-2010 egitim döneminde 21 kredilik (7 dersten az olmamak şartı ile)ders alıp dorktora programını 4 yılda bitirme şansına sahipsiniz.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. 2005 yılında lisanas programaından mezun oldum 2006 hazirana kadar tecilliydim.. Arada raporlar vererek takipsiz kararları verildi... Ancak gecen sene 4 yoklama boyunca rapor almadım 1 sene bakaya kaldım. Polis eve kağıt bırakmış karakola gelin diye, ben de gittim. Askerlik subesine götürdüler. 3 aydan sonra yakalanarak geldi diye bir kagit vardi. Simdi dava için kağıt geldi.ekim ayında davam var. Ben ifade olarak anne ve babamın rahatsızlıklarından dolayı katılamadım dedim ve raporlarını verdim. Birkaç sorum olacak yanıtlarsanız cok sevinirim :

1- şimdi 3 aydan sonra yakalanarak geldi diye mi ceza alırım? Böyle bir ceza alırsam yaklasık ne kadar para cazesına cevrılır? Anne babama bakacak kımse yoktu, bu bır mazeret sayılmıyor mu?

2- Ceza alırsam eğer bu yuksek lisansa kayıt yaptırmama engel olur mu, ya da tecil ettrimem de sorun olur mu?

3- ailemin rahatsızlıgına dair belgeleri mahkemeye giderken götürmeli miyim yeniden?

4- Eğer ekim yoklamasıyl askere gidersem ceza almaktan kurtulur muyum? (dava 24 Ekimde)

Yanıtlarınız için çok teşekkürler. Saygılarımla...

İletiler
    184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

'yakalanarak geldi' geldi ibaresi senin durumunu mahvediyor. Bu durumda kısa dönem olma hakkını kaybedebilirsin. 2 sene bakaya kalan ama kendisi şubeye gidip ben geldim askere gideceğim diyenler kısa dönem olabiliyor para cezası ile ama yakalanarak gidenlerin durumu vahim. Sen önce bunu araştır, tecili falan unut bence.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    1979 doğumluyum ,Aralık 2007 ve Nisan 2008 dönmelerinde bakaya kaldım.Daha sonra Temmuz ayında yükseklisans programına kayıt oldum.Ardından Ağustos 2008 döneminde tekrar bakaya durumuna düştüm.Şuanda Aralık ve Nisan dönemleri için mahkemeden kovuşturmaya gerek yoktur kararı çıktı.Ağustos dönemi için kovuşturmaya gerek yoktur kararım çıkmak üzere.Lakin Bu aralık dönemi için yine sınav tarihlerini kaçırarak bakaya durumuna düşeceğim görülüyor.Yükseklisansım başladığından (dersler bir fiil başlamış durumda) tecil hakkı elde eldebilirmiyim.
    Teşekkürler.

İletiler
    184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayır edemezsiniz. Fiilen öğrenime başladığınız tarihte bakaya idiniz. Sizin durumunuza çok benzeyen AYİM kararı var. AYİM dediğim Askeri Yüksek İdari Mahkemesi. Bir kişi de sizin gibi bir durumda tecil alamadığı için dava açmış. Fiilen öğrenime başlama tarihinde bakaya olduğu için kaybetmiş. Aynı durumda olan bir arkadaşım için çok araştırmıştık fakat işin olmayacağını anlayınca askere gitti.
    Konu erdogan guler tarafından (03-12-2008 Saat 09:34:55 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı erdogan guler rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hayır edemezsiniz. Fiilen öğrenime başladığınız tarihte bakaya idiniz. Sizin durumunuza çok benzeyen AYİM kararı var. AYİM dediğim Askeri Yüksek İdari Mahkemesi. Bir kişi de sizin gibi bir durumda tecil alamadığı için dava açmış. Fiilen öğrenime başlama tarihinde bakaya olduğu için kaybetmiş. Aynı durumda olan bir arkadaşım için çok araştırmıştık fakat işin olmayacağını anlayınca askere gitti.
    Merhaba Erdogan Bey,

Ben Agustos ayinda bakaya kalip Eylul'de doktora programina kayit oldum. Aralik ayinda bir onceki mahkemem sonuclanmadigi ve okulum benim icin tecil teklifi gonderemedigi icin tekrar bakaya kaldim. Ilk bakaya durumu icin raporum var fakat ikincisi icin yok ve cuma gunu ifade vermeye gidecegim. Askerlik subesinden ogrenci belgesi getirmemi ve ifademde "bir onceki mahkeme sonucum belli olmadigi icin okulum askerligimi erteletemedi" seklinde savunma yapmami soylediler. Kisacasi ben de sizin dediginiz gibi fiilen ogrenime basladigim anda bakayaydim (fakat ifade verip rapor sundum ve buyuk ihtimalle sucsuz olarak karar cikacak). Bu durumda benim okuyor olmamin hicbir faydasi yok mu acaba Aralik celbi icin?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bakaya durumunda doktora

bakaya durumu ile doktoraya baslabilir miyim

bakaya kalınca yüksek lisans

bakaya kaldıktan sonra doktora tecil

bakaya kalanlar doktora giderse

bakaya üniversite kayıt

bakaya kalan kisi doktoraya basvurabilir mi

bakaya durumunda yuksek lisans kazanmak

bakaya doktora