+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 34 ileti bulundu.

Konu: Kaka kolaya bakın

Kaka kolaya bakın Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin dipdalga,

Bana göre, bu arapça yazi -tam olmasa bile- hemen hemen, Lâ M...., Lâ M... seklinde okunabilir. Deddigim gibi biraz da insani sartlandirmis oluyorlar. Simdi söyle bir gerçek var: Gerçek Arapça (Arabistan'da yazi olarak kullanilan Arapça) ile Kur'an-i Kerîm'deki Arapça yazi biraz farklidir. Söyle ki; gerçek Arapça nispeten daha zordur. Çünkü,dilbilgisinde "hareke" olarak adlandirilan ve ünsüz harflerii hangi ünlü harflerle birlikte kullanildigini gösteren isaretler YOKTUR. Oysa; Kur'an-i Kerîm'deki Arapça, harekelerle zenginlestirilmis ve çok daha kolay okunabilen bir yazidir. Çünkü, ünsüz harflerin yanisira, o ünsüzün orada hangi ünlü ile birlikte kullanilacagini belirten isaretler vardir. (Bundan baska, Arapça'da bazi ünsüz harflerden 2-3 tane vardir (ince,kalin)

Kisaca; oradaki sekle baktiginizda, Arabistan'da ve diger arap ülkelerinde kullanilan yazi seklini göreceksiniz. Diger bir deyisle orada SADECE, ÜNSÜZ HARFLER VARDiR. Burada esasen sadece, L,M,C, seklinde devam eden ünsüzler var ve bunlarin hangi ünlülerle birlikte kullanilmasi gerektigini bilmek, Arapça bilmekle de biraz baglantilidir. Buradaki kelimeler ise zaten çok basit kelimeler oldugundan, okunmasi nispeten daha kolaydir ve açik seçik okunabilmektedir.

Fakat burada (sagdan sola okudugunuzda) bastaki, Cola-Cola'nin C harfi, L harfine pek benzememektedir. Buradaki C harfi, açikça uzatilarak, bilinçli olarak L harfine dönüstürülmeye çalisilmistir. Ama ortadaki harfler çok iyi benzemektedir. Fakat simdi daha dikkatli baktim ki; birinci kelimenin sonunda bir (alakasiz olarak) D harfi var. Muhammed kelimesinin sonunda ise aksine D harfi olmasi gerektigi halde, D harfi yoktur.

Özet olarak; bir bütün olarak bakarsaniz, yaziyi gerçekten o sekilde algilayabilirsiniz. Dikkatle baktiginizda ise; ufak tefek yazi hatalarini da görmeniz mümkündür.

Bana göre, hepsi, psikolojide, sartlanmaya bagli olarak meydana getirilen, algida seçicilik, göz yanilmasi gibi, bir kandirmacadan ibarettir. Hatirlarsaniz, illüzyon denen bir hadise vardi psikolojide. Sartlandiginiz takdirde, yerdeki sicimi bir yilan olarak görmeniz ve korkmaniz mümkündür.

Sayin alisinkay, nerden bulduysaniz, gerçekten çok ama çok enteresan! Bakalim daha neler görecegiz. Ama, Arapçayi ve Arapça yaziyi daha iyi bilen varsa, benim verdigim bilgileri teyid etmesini de umarim.

Hukuki NET Güncel Haber

Kaka kolaya bakın konulu yargıtay kararı ara
    Kaka kolaya bakın konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Zara, katkılarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Benim amacım da bu konuya, sizin yaptığınız gibi, medeni ve bilimsel yaklaşımlarla, bir şekilde açıklık getirilmesine yardımcı olmaya çalışmaktı. Dediğiniz gibi umarım Arapça bilenler bu konuya katkıda bulunurlar.
    Müsade ederseniz bunu da alıntı yaparak, dipdalga.com fikir meydanına taşımak isterim.

Saygılarımla,...

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin dipdalga,

Rica ederim. Bu arada: Sitenizi merak etmistim. Ben de sizin siteyi bir ziyaret edeyim. Adresini verebilir misiniz?

Not:Yazinizi yeni gördüm: isterseniz alinti yapabilirsiniz. Benim için sorun degildir.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin dipdalga,

Rica ederim. Bu arada: Sitenizi merak etmistim. Ben de sizin siteyi bir ziyaret edeyim. Adresini verebilir misiniz?

Not:Yazinizi yeni gördüm: isterseniz alinti yapabilirsiniz. Benim için sorun degildir.

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. Zara, adresimiz : www.dipdalga.com dur.
    Saygılarımla,...

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Dipdalga.com u beğendiğimi itiraf edeyim. Ancak kolanın faydaları yazısını görünce ben de bir şey eklemek istiyorum. Cola nın hammaddedi meyankökü dür. Doğu bölgemizde yaz aylarında şerbeti çok satılır ve ferahlattığı söylenir.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Australia.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Zara'nın yazdıklarına katılıyorum. Birde Lâ Mekke Lâ Muhammed yazısına baktığımız zaman Coca Cola yazısını görebiliyor muyuz acaba?Ben göremiyorum...
    Diğer üzerinde durmak istediğim husus ise, adamlar niçin Lâ Mekke desinler, Mekke sonuçta bir şehir ve var olduğu herkez tarafından biliniyor. Hz. Muhammed (S.A.V) in var olduğuda herkes tarafından biliniyor. Onların itiraz ettiği, kabûl etmediği peygamberliğidir. Kendisinin var olup olmadığı değil. Bana göre zoraki ve mantıksız bir benzetme.

Ama sakın yanlış anlaşılmasın ki coca kola'yı savunmuyorum. Bence Coca cola'nın yerli bir ürün olmaması, eğer doğruysa siyonizme destek çıkması bu ürünün tüketilmemesi için başlı başına bir sebeptir.

Saygılarımla.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Benim de eklemek istedigim bir husus daha vardir. Simdiye kadar hep, yazinin arapçada o sekilde okunup okunmayacagi üzerinde duruldu. Halbuki, bu isin beyin yikamaya yönelik düzmece bir manipulasyon oldugunu anlayabilmek için arapça veya arapça yaziyi bilmeye de gerek yoktur. Bunu anlamak için, yazinin ingilizce metinlerine bile bakmak yeterlidir. ingilizce yazilarda açikça, yaziyi o sekilde okumak yönünde sartlandirilma ve TELKiN var ve sonunda da, coca-cola, "kafirlere" ait bir ürün olarak lanse edilerek ambargo listesi kapsamina alinmasi gerektigi mesaji verilmistir. Bildigim kadari ile, "kafir" kelimesi ancak, Allah'a inanmayanlar (ateistler) için geçerli olabilir. Kimin hangi dine mensup oldugu ve ne gibi bir dini yasanti sürdügü, ancak Allah ile kul arasindadir ve de bu anlamda, ateistlik de yine, kisinin kendi tercihi olup hiç kimseyi ilgilendirmez. Diger bir gerçek ise, dinimizce, kafire bile "kafir" denmesi günahtir. Çünkü, kimin kafir olup olmadigini, yani esas olarak kullarin kalbindekini, ancak Allah bilebilir. Bu hususun, Coca-cola olayi ile baglantisina gelince: coca-cola'yi üreten ülke vatandaslarinin, -genel anlamda- kafir olmadiklari, islam dini haricinde baska dinlere mensup oldugu gerçegi herkesçe bilinmektedir. Bana göre, bu bile, bu mantiksiz iddianin, fevkalade uç noktalarda gezinen, radikal müslümanlar tarafindan ortaya atildigini göstermektedir.

Sayin Admin'in tespiti de dogrudur. Coca-Colanin hammaddesi meyankökü olup halk arasinda dogu ve güneydoguda haslama olarak da adlandirilmaktadir. Oradaki illerin çogunda, özellikle yazin,
    çok lezzetli, buz gibi meyankökü serbetleri, sokaklarda bile bolca satilmaktadir. Asiri sicaklarda çok ferahlatici özelliginin yanisira, basta mide rahatsizligina olmak üzere, bir çok rahatsizliga da sifalidir.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kola nin forma katkisi muhtesem;
    Dünyanin en pahali logosu malumunuz kolaninki.. neredeyse Türkiye bütçesine esdeger bir logo degeri var.. Bu degeri bazi fanatikler orasini burasini degistirip tersten okuyup Kafir icecegi diye lanse ediyorlar diye neden degistirsinler ki? ( Sevgili Alisinkay'in sorusuna yanit)

Sayin Zara nin vermis oldugu bilgiler isiginda çok zorlamayla bile coca cola nin tersten okunusu bile o anlamlari tam vermiyor ( Bir D eksik Bir D fazla ) Kaldiki aklim bir yazinin niçin tersten okunmasi gerektigini almiyor.. Adamlar tersten üstten oradan buradan okunsun diye yapmadilar ki logolarini.. Kaldiki bizim Türk markalarini veya arapça yazilmi olan markalari ( Arabistan ,Iran Irak v.s) düzden tersten oradan buradan okusak deforme etsek olmadi kril alfabesine çin alfabesine yada uyan bir alfabeye yamultsak acaba neler çikar ortaya?

Bir gün ingilizce konusulan bir ulkede kalkipta Suudi Arabistan daki .... markali urunu tersten okuyup ötre ve setre yi kaldirip Y alfabesiyle okudugumuzda no meryem no cesus çikiyor derlerse ne olacak ? Allahtan adamlarin ekonomisi vede markalari güçlüki neyse onu anliyorlar...

Bunu böyle lanse etmek isteyenler aslinda örtülü bir ambargo koymak isteyen kisilerden baskasi degildir. Nasil ki bir X markasi kendi ürünlerini satabilmek için ayni ürün yelpazesinde yer alan yabanci markalari ( KOLA bundan da nasibini aldi ) siyonistlere destek vermekle suçladi ve ürünlerini almayin dedi ayni çarpik zihniyetin saçma bir yansimasidir buda.

Bu arada meyan kökü serbeti olsada içsek...

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Zara, İslam'da da değişik bakış açıları mevcuttur. Ben şu şekilde bakıyorum veya siz şu şekilde bakıyorsunuz diye anlaşılmasın, ancak İslâm'da bir bakış açısına göre, Müslüman olmayanların tümü Kâfir olarak geçer. Bu metindeki kâfir sözcüğünün o şekilde kullanıldığını düşünüyorum. Dolayısı ile İngilizceyle yola çıkmanın bir bakış açısıyla doğru olabileceği, diğer bakış açısı ile olamayacağı gerçeği vardır. Yani kafir bazı Müslümanlarca tüm İslam dışına verilen genel bir addır.
    Bilgilerinize,...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php3929-Kaka-kolaya-bakinpage2

Forum