Merhabalar,
Uyuşturucu hakkında bir çok şey yazılmış ama benim sorucağım şey hakkında bir konuya rastlamadığım için bu konuyu açıyorum..

4 ay önce üzerimde 5 gr. esrar maddesi ile yakalandım, karakolda verdiğim ifadede;
bir kaç kere uyuşturucu madde kullandığımı ancak bağımlı olmadığımı söyledim. ertesi gün ifadem savcıya gösterildi, daha önce herhangi bi sabıkam olmadığından serbest bırakıldım (sanırım tutuksuz yargılandım). olaydan 1 ay sonra "kullanmak amacıyla uyuşturucu madde satın almak" suçundan haziran ayına mahkeme kağıdım geldi. Bir avukata danıştım bu konuyu o da "büyük ihtimal hapis cezası vermez, para cezası verir" dedi. Forumda gördüğüm kadarıyla bu suçu işleyenlere denetimli serbestlik veriliyormuş.

Sormak istediğim;
1- Hapis cezası verilmesi mümkün mü?
2- Adli para cezası verilir(mi?) ise ortalama olarak ne kadar para ödemem gerekir? (ifademde asgari ücretle çalıştığımı beyan etmiştim)

Adli para cezası ile ilgili de bir şey sormak istiyorum,
Bu parayı ödemek için mahkeme bir zaman veriyor mu? Örneğin 1 hafta içerisinde bu parayı ödemem mi gerekiyor? Yoksa mahkeme sonucunda hemen mi ödeniyor bu para? Yani mahkemeye giderken yanımda para götürmeli miyim diye soruyorum.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, cevap için şimdiden teşekkür ederim.