+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: İcra takibine itiraz

İcra takibine itiraz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İcra takibine itiraz

Merhaba, herkese iyi günler diliyorum.

Daha önce bu değerli forumda edindiğim bilgiler ışığında, kefil olarak borcunu ödediğim şahıs aleyhine kendim ilamsız icra takibi başlattım.

Kefili olduğum asıl borçlu olan kişi bu borca itiraz etti.

Ben kefil olduğum borç tamamen bitmediği halde, şimdiye kadar yatırdığım kısım üzerinden takip başlatmıştım. Çünkü 2 yıldır alınterimle kazandığım parayla ödediğim borcun hepsini bitiremedim tıkandım.

Geriye kalan kısmın tamamen bitmesi daha uzun bir süre alacak ve benim bu kadar bekleyebilecek maddi ve manevi gücüm kalmadı.

Ben şimdi yaptığı itirazı kaldırmak için icra mahkemesine başvuracağım ama öncelikle siz değerli hukukçulardan konu ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum müsadenizle..

Acaba itirazın kaldırılması için mi yoksa itirazın iptali için mi dava açmalıyım.

Elimde çalıştığım resmi kurumun, asıl alacaklının borcu olan dosyaya kefil olarak aylık yatırdığım miktarları gösteren belge var ve icra müdürlüğündeki dosyada da zaten şimdiye kadar yatırmış olduğum para görülüyor. Zaten asıl alacaklı olan kişi 2 yıl süresince 1 lira dahi borcuna ödemedi.

Böyle bir durumda siz değerli hukukçularımızın tecrübeleri ışığında, benim parayı ödediğim dosya ortada iken ve kendimin iyiniyetli karşı tarafın kötüniyetli olduğunu hakime anlatmam durumunda (tabiki kesin bir şey söylenemez ama) bu davanın sonucu ne olabilir?

İnanın zor durumda olduğum için sizi bu şekilde rahatsız ediyorum ve forum kurallarına uygun hareket etmediğimi biliyorum çok özür diliyorum ama değerli görüşlerinizden beni mahrum etmezseniz inanın çok müteşekkir kalacağım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
    İyi günler.

Hukuki NET Güncel Haber

İcra takibine itiraz konulu yargıtay kararı ara
    İcra takibine itiraz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İcra takibine itiraz

Alıntı bejekeli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, herkese iyi günler diliyorum.

Daha önce bu değerli forumda edindiğim bilgiler ışığında, kefil olarak borcunu ödediğim şahıs aleyhine kendim ilamsız icra takibi başlattım.

Kefili olduğum asıl borçlu olan kişi bu borca itiraz etti.

Ben kefil olduğum borç tamamen bitmediği halde, şimdiye kadar yatırdığım kısım üzerinden takip başlatmıştım. Çünkü 2 yıldır alınterimle kazandığım parayla ödediğim borcun hepsini bitiremedim tıkandım.

Geriye kalan kısmın tamamen bitmesi daha uzun bir süre alacak ve benim bu kadar bekleyebilecek maddi ve manevi gücüm kalmadı.

Ben şimdi yaptığı itirazı kaldırmak için icra mahkemesine başvuracağım ama öncelikle siz değerli hukukçulardan konu ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum müsadenizle..

Acaba itirazın kaldırılması için mi yoksa itirazın iptali için mi dava açmalıyım.

Elimde çalıştığım resmi kurumun, asıl alacaklının borcu olan dosyaya kefil olarak aylık yatırdığım miktarları gösteren belge var ve icra müdürlüğündeki dosyada da zaten şimdiye kadar yatırmış olduğum para görülüyor. Zaten asıl alacaklı olan kişi 2 yıl süresince 1 lira dahi borcuna ödemedi.

Böyle bir durumda siz değerli hukukçularımızın tecrübeleri ışığında, benim parayı ödediğim dosya ortada iken ve kendimin iyiniyetli karşı tarafın kötüniyetli olduğunu hakime anlatmam durumunda (tabiki kesin bir şey söylenemez ama) bu davanın sonucu ne olabilir?

İnanın zor durumda olduğum için sizi bu şekilde rahatsız ediyorum ve forum kurallarına uygun hareket etmediğimi biliyorum çok özür diliyorum ama değerli görüşlerinizden beni mahrum etmezseniz inanın çok müteşekkir kalacağım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
    İyi günler.
    Kefil ödediği para miktarınca asıl alacaklıya halef olabilmektedir. Bu durumda siz ödediğiniz miktar nisbetince borçlu olan kişiye rücu edebilirsiniz.
    b) İtirazın kesin olarak kaldırılması 1)

Madde 68 – (Değişik: 18/2/1965 - 538/38 md.)

(Değişik birinci fıkra: 17/7/2003-4949/16 md.) Talebine itiraz edilen alacaklının takibi, imzası ikrar veya noterlikçe tasdik edilen borç ikrarını içeren bir senede yahut resmî dairelerin veya yetkili makamların yetkileri dahilinde ve usulüne göre verdikleri bir makbuz veya belgeye müstenitse, alacaklı itirazın kendisine tebliği tarihinden itibaren altı ay içinde itirazın kaldırılmasını isteyebilir.

İcra dosyasına ödediğiniz para karşılığında size icra dairesince makbuz v.s. bir belge verilmiştir. Siz bu belge ile ve ödediğiniz paranın zaten icra dosyasında mevcut olduğunu düşündüğümüzde "İTİRAZIN KALDIRILMASI" yolunu tercih etmenizi tavsiye ederim. İtirazın iptali yoluna başvurabilmeniz için elinizde İİK. 68. maddesinde sayılan belgelerin elinizde olması gerekmektedir. İcra dosyasına yaptığınız ödemeler karşılığında verilen belgelerde bu nitelikte belgelerdir.

İtirazın kaldırılması yolu iptal yoluna nazaran daha hızlı ve basit bir yoldur.

Ayrıca talebinize icra inkar tazminatı talebinizide ekleyin.
    İtirazın kaldırılması talebinin esasa ilişkin nedenlerle kabulü hâlinde borçlu, talebin aynı nedenlerle reddi hâlinde ise alacaklı, diğer tarafın talebi üzerine yüzde kırktan aşağı olmamak üzere tazminata mahkûm edilir.
    Konu Hasan_Buyukavci tarafından (03-05-2008 Saat 14:11:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hasan Bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Şöyle bir durum var:

İcra Müdürlüğü borç tamamen bitmediği için rücu belgesini vermediler. Ben dosyaya yatırdığım miktara istinaden ilamsız icra takibi başlattım.

Fakat Kurumumda da yatırdığım paraları gösteren belge var, resmi yazı şeklinde değil, sadece ödemelerin deftere işlenmiş bir fotokopisi.

Bu şekilde acaba ben haklı olduğumu ispatlayabilir miyim?

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

İyi günler.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bejekeli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hasan Bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Şöyle bir durum var:

İcra Müdürlüğü borç tamamen bitmediği için rücu belgesini vermediler. Ben dosyaya yatırdığım miktara istinaden ilamsız icra takibi başlattım.

Fakat Kurumumda da yatırdığım paraları gösteren belge var, resmi yazı şeklinde değil, sadece ödemelerin deftere işlenmiş bir fotokopisi.

Bu şekilde acaba ben haklı olduğumu ispatlayabilir miyim?

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

İyi günler.
    İcra Mahkemesi İİK. 68. maddesinde sayılan belgeler dışında ayrıca "belgeler zinciri" olarak tevsik edilen belgeleri incelemeyede yetkilidir. Sanırım Kurumuzda sizin para yatırdığınız gösteren belgeler ve İcra dosyasına yatırdığınız paraların işlenmesi belgeler zinciri olarak kabul edilebilecek ve İcra hakimi bu duruma göre itirazın kaldırılması kararı verebilecektir. İcra dairesinin size rücu belgesi değilde yatırdığınız para miktarını gösteren bir makbuz vermesi gerekmektedir. Bu makbuzlarıda kullanabilirsiniz. Eğer icra dairesi size böyle bi makbuz vermemişse İcra dairesinde ödeme yaptığınız dosyayı belirterek makbuz isteyebilirsiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hasan Bey yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi İcra Müdürlüğüne bu şekilde başvurup makbuz isteyeceğim.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İCRA VE İFLAS KANUNU YÖNETMELİĞİ

TAHSİLÂT MAKBUZU

Madde 61 - Tahsilât makbuzu, kasa ve yol giderleri ve tazminatı kayıt defterine işlenecek paralar için düzenlenen makbuzdur. Bu makbuzda dosya, cilt ve sıra numarası; alınan paraların rakam ve yazı ile belirtilecek tutarı; yatırılma sebebi, kim tarafından yatırıldığı sütunları bulunur. Tahsilât makbuzu memur tarafından imzalanır ve mühürlenir.

Bu makbuz, biri asıl ikisi nüsha olmak üzere üç adet düzenlenir. Aslı parayı yatırana verilir; kopyalarından biri dosyasında saklanır, diğeri makbuz cildinde bırakılır.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hasan Bey, çok aydınlatıcı bilgiler ediniyoruz sayenizde, son verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum .

Efendim, ben, kesintiler maaşımdan otomatik olarak yapıldığı için karşılığında bir makbuz almadım şimdiye kadar. Ama daha önce İcra Dairesinde dosyayı incelediğim zaman orada ne zaman ve kaç ay boyunca kesinti yapıldığı, alacaklının ne zaman gelip bu paraları tahsil ettiği yazılı, zaten ben de buna istinaden icra takibi başlatmıştım.

Şimdi ben Kurumumdan bununla ilgili resmi yazı istedim. İcra Müdürlüğünden de bu şekilde bir yazı isteyeceğim. Bunlarla birlikte İcra Hakimliğine itirazın kaldırılması ile ilgili başvuru yapacağım.

Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
    Kolaylıklar dilerim.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hasan_Buyukavci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
    Kolaylıklar dilerim.
    2006 yılında satış yaptığım müşterinin satış sözleşmesinin devamı olan kefalet senedi firma sahibi tarafından bana imzalattırıldı.Geçen zaman zarfında çalıştığım firmadan ayrıldım.İmzaladığım kefalet senedi sözleşmeden koparılıp imza haricindeki boşluklar doldurularak kambiyo senedi vasfı kazandırılmış ve icra takibi başlatılmış.Tebligat adresi olarak muhtarlıkta kaydımın bulunmadığı oğlumun adresi yazılmış ve tebliğ edilmiş.Postacı oğlumu ikna ederek tebligatı sorgusuz süalsiz imzalatmış.Benim bu olaydan dün haberim oldu.Oğlum işi dolayısıyla yurt dışında kalıyor.Benim bu tebligattan bir yıl sonra haberim oldu .Bir yıl zarfında davacı tarafından hiç bir işlem yapılmamış fakat birkaç gündür davacı avukatı tarafından telefonla icraya gelineceği tehdidinde bulunuyormuş.Satış sözleşmesinde yazılan miktarla teminat senedinin üzerine yazılan miktar mukayese kabul etmeyecek kadar fazla.Sözleşmenin aslı bende. Sizden ricam bu konu hakkında ne yapmamız gerektiği hakkında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gaziahmet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2006 yılında satış yaptığım müşterinin satış sözleşmesinin devamı olan kefalet senedi firma sahibi tarafından bana imzalattırıldı.Geçen zaman zarfında çalıştığım firmadan ayrıldım.İmzaladığım kefalet senedi sözleşmeden koparılıp imza haricindeki boşluklar doldurularak kambiyo senedi vasfı kazandırılmış ve icra takibi başlatılmış.Tebligat adresi olarak muhtarlıkta kaydımın bulunmadığı oğlumun adresi yazılmış ve tebliğ edilmiş.Postacı oğlumu ikna ederek tebligatı sorgusuz süalsiz imzalatmış.Benim bu olaydan dün haberim oldu.Oğlum işi dolayısıyla yurt dışında kalıyor.Benim bu tebligattan bir yıl sonra haberim oldu .Bir yıl zarfında davacı tarafından hiç bir işlem yapılmamış fakat birkaç gündür davacı avukatı tarafından telefonla icraya gelineceği tehdidinde bulunuyormuş.Satış sözleşmesinde yazılan miktarla teminat senedinin üzerine yazılan miktar mukayese kabul etmeyecek kadar fazla.Sözleşmenin aslı bende. Sizden ricam bu konu hakkında ne yapmamız gerektiği hakkında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.
    Kefalet senedinin koparılıp kambiyo senedine dönüştürülmesini anlayamadım. Kambiyo senetlerinde soyut bir borç ikrarı kayıtsız şartsız kabul edilmektedir. Ancak kefalet senedinde asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde borcun ifa edileceği taahhüt edilir. Kefalet senedine böyle bir vasıf kazandırma imkanı yoktur.

Tebligatın sizin değil de oğlunuzun adresine yapılması usulsuzdur. Sizin bu ödeme emrine itiraz süreniz oğlunuza tebligatın yapıldığı tarihten değil sizin bu usulsuz tebligatı öğrendiğiniz tarihten itibaren başlar ve 7 gündür. Siz öğrendiğiniz günden itibaren 7 gün içinde itirazda bulunmazsanız ödeme emri kesinleşir ve alacaklı taraf haciz işlemlerine başlayabilir. Siz eğer bu süreyi karçırmadıysanız sizin adresinizle alakası olmayan ve oğlunuza yapılan tebligatı gösterir belgeyi alarak icra dairesine itirazda bulunabilirsiniz.

Sözleşmenin aslı sizde ise bu durum faydanızadır. Siz borcunuzun karşı tarafın istediği kadar olmadığı yönünde itirazda bulunun. Karşı taraf itirazın kaldırılması veya iptali yoluna başvurursa sizde elinizdeki sözlşeme ile borcunuzun bu kadar fazla olmadığını ispat edebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: