Öncelikle sitede emeği gecen herkese teşekkürler,

benim başımdan ilginç bir olay geçti ve şuan daha bir avukata danışmadan konu ile ilgili yapabileceğim birşeylerin olup olmadığını öğrenmek istiyorum. daha doğrusu hak iddia edip edemeyeceğimi ve kazanma ihtimalini öğrenmek istiyorum. doğru bilgi alabilmem için de konuyu biraz detaylı anlatmaya çalışacağım.

2005 yılında türkiyede hatırı sayılır büyüklükte bir firmanın gazetedeki ilanına istinaden iş görüşmesine gittim. firmanın sahibi ile 2-3 aylık görüşmeler sonunda yurtdışındaki şubelerinin yöneticisi olarak işe alındım. görüşmeleri yaptığım 2-3 aylık dönemde firma sahibi tarafımdan 2 yıllık bir iş panı hazırlamamı istedi ve bu plan üzerinden işi alıp almayacağıma karar vereceğini söyledi.ben iş planını hazırladıktan sonra firma iş planını kabul etti ve görevi bana verdiklerini söylediler.

bir kaç gün sonra firmanın istanbuldaki merkezinde çalışmaya başladım. ilk birkaçgün tanışma ile geçti ve konu benim yurtdışındaki ofise gitmeme geldi ancak ortada benim vizem ile ilgili bir belirsizlik vardı. firma yetkilileri beni türkiyede sigortalı göstermeden ve yurtdışında çalışma izni olmaksızın göndermek istemişlerdi, bana da gerekçe olarak biz daha burdan mı sigortalı olacağınıza yoksa yurtdışından çalışma müsaadesi alıp almayacağımıza karar veremedik dediler.

sonuç olarak benim daha önceden yurtdışına ticari seyehatler yaptığımdan dolayı halen geçerli vizem vardı ve bu vizem ile beni yurtdışına gönderdiler. uçak biletim firma tarafından alınıp ödemeside firma tarafından yapıldı. beni fiilen yurtdışına göndermelerine karar verdiklerinde arada 2 ay geçmişti ve bu 2 ay içerisinde anlaşmış olduğum ücretin 1/6 sını maaş ödemesi olarak verdiler. gerekçesini sorunca da benim şuan türkiyede olmam ve türkiyedeki bir personelin maaşını takdir ettiklerini söylediler. konunun üzerinde pek durmadım ve 2 ay sonunda yurtdışındaki ofise uçtum.
3 ay gibi bir süre orada çalıştım ve anlaşmış olduğum maaşımın bir kısmını firmanın bana vermiş olduğu nakit kasamdan aldım ve 3 ay almanyada kaldıktan sonra firmama merkezine gelerek, yurtdışındaki faaliyetlerimi ve harcmalarımı aktararak maaşımın kalan bakiyesini talep ettim.
firma yetkilisi aynı zamanda firma sahibinin oğlu durumu firma sahibinden de teyyit alması gerektiği ve mutabakatı bir kaç gün sonra yapacağını söyledi. kötü bir niyet beklemeksizin şirketteki yerime geçerek çalışmalarıma devam ettim ve bir süre sonra insan kaynaklarından bir personel pasaportumu istedi. gerekçe olarak da pasaport bilgilerini ve yurtdışı giriş çıkışlarımı kayıt altına alması gerektiğini söyledi. iyi niyetle pasaportumu kişiye verdim. aynı zamanda insan kaynakları müdürü beni ofisine çağırdı ve yurtdışında işlerin nasıl gittiğini alışıp alışmadığım gibi klasik işveren soruları sormuştur, görüşmelerin devamında bir hafta sonra yurtdışına döneceğimden benden bir teminat senedi istendi. yine herhangi bir artniyet beklemeksizin 5.000.-euro luk senedi imzaladım teminat olarak fakat senedin herhangi bir yerine teminat senedidir veya senet ile ilgili herhangi bir teminat sözleşmesi de yapılmadı. ogün evime gittim ve ertesi sabah mesai saati başlangıcında yerime geçtim ve firma sahibinin gelmiş olduğunu gördüm ve firma sahibinin yetkili olduğu oğluna benim alacağım ile ilgili onayı babasından almasını söyledim.
öğleden sonra firma yetkilisi bana dönüş yaptı ve babasın benimle benim yapmış olduğum maaş kesintisini kabul etmediğini kendisin benim yapmış olduğum kesintinin 1/3 lük rakamı uygun gördüğünü ve asıl benim borçlu olduğumu söyledi. ben bu durumu kabul etmedim doğal olarak ve bu şartlarda ben zaten yurtdışa gitmem gitsem bile bu rakkamlarla orda birinin hayatını sürdürmesinin de imkansız olduğunu söyleyerek ayrılacağımı söyledim. firma yetkilileride bu durumu kabul ettiler ve ben ertesi gün firmaya çıkış işlemlerimi yapmak için geldiğimde firma içerisine alınmadım alınmadığım gibide şahsıma ait olan pasaportumu vermediler ve tabi çalıştığım toplam 5 aylık sürede sigorta yapmadıkları da ortaya çıktı.
telefonda firma sahibinden pasaportumu istediğimde bende pasaport falan yok dediler.
bu durumdan dolayı jandarmaya suç duyurusunda bulundum. aynı dilekçe ile cumhuriyet savcılığına gittim ve burada da suç duyurusunda bulundum. ( pasaporta el konulması ve sigortasız çalıştırılmak ) tabi bu arada snedi unuttuğumdan dolayı senet ile ilgilil herhangi bir suçlama yok.
aradan bir zaman geçtikten sonra anne ve babamın evine eskiden ikamet adresim aynı bina olduğu için icra tebligatı gitmiş ve annem ne olduğunu bilmediği için teslim almış. avukat daha sonra ailemi evden arayarak ödeme istemiş aksi takdirde icraya geleceğini söylemiş ve ailem bu konuşma esnasında beni arayarak durumu bildirdiler.
firma senedi firma üzerinden tahsil yoluna gitmeyerek senedi şirketin muhasebe müdürü üzerinden şahıs olarak tahsil yoluna gitmiş. benim alacaklım firma olması gerekirken, firmanın muhasebe müdürü olmuş. avukat ile yapmış olduğum görüşmede ne firmaya nee ilgili şahısa borcumun olmadığı ve benim zaten firmaya dava açtığımı bildirdim. avukat bu görüşmeden sonra yaklaşık 2 yıl ne aradı nede sordu ve geçen gün ailemi tekrar arayarak borcumun olduğunu ve ödeme yapmamı istediler aksi takdirde hacize geleceğini bildirmiştir.

diğer tarafta benim firmadan 5 aylık alacağım 15.000.- euro ve ben iyi niyetimden dolayı iş mahkemesine başvurmamıştım fakat icra takibinin devam etmesinden dolayı alacağımın tahsili yoluna gitmek istiyorum ve 2 yıllık bir aradan sonra konu ile ilgili iş mahkemelerine başvurabilirmiyim? ( sigorta yapmadıklarından dolayı ve hertürlü itiraz edeceklrinden dolayı işimin zor olduğunu düşünüyorum fakat yurtdışında çalıştığım firma ünvanı belirtilerek ilgili kişi olarak da benim adım belirtilmiş bir fiyat teklifi yazısı mevcuttur elimde. ayrıca firma için hazırlamış olduğum iş planıda var fakat firmanın kaşesi bulunmamakta. )

diğer konu da vermiş olduğum senet teminat senedi adı altında baskı ve işimi kaybetme korkusu ile imzalanmıştır ve artniyetli bir şekilde icraya konulmuştur. böyle bir durumda icra takibini durdurup kaldırma şansım varmıdır?

vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla,