+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Sicil Notu

Sicil Notu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Aydın
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Sicil Notu

Arkadaşlar 2007 yılı sicil notum 1.Sicil Amiri Tarafından 92 verilmiş 2.Sicil Amirim 82 vermiş otamatikman 3.Sicil Amirine gittiği için oda 60 vermiş ben ne yapabilirim.Bu konuyu Bölge idari mahkemesine götürdüğümde düzelme ihtimali varmı?.Ben kendime ait sicil raporunu istedim ve aldım kanaat kısmındaki bütün soruları 3.sicil amirim 60 olarak doldurmuş tabi otamatik olarak ortalamasıda 60 olmuş durumda.Acilen bana yardım edin.

Hukuki NET Güncel Haber

Sicil Notu konulu yargıtay kararı ara
    Sicil Notu konulu hukuk haber
    Konu ege_09 tarafından (11-03-2008 Saat 23:36:02 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Harf hatası

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sicil Notu

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    BEŞİNCİ DAİRE 1993 1464 1991 1255 06/04/1993

KARAR METNİ
    OLUMSUZ SİCİL İLE KADEME İLERLEMESİ YAPILMAMASI İŞLEMİ ARASINDAKİ YAKIN NEDENSELLİK BAĞI NEDENİYLE KADEME İLERLEMESİNİN YAPILMAMASININ İLGİLİYE BİLDİRİLDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN ALTMIŞ GÜN İÇİNDE OLUMSUZ SİCİLE
    KARŞI DA DAVA AÇILABİLECEĞİ VE BİRİNCİ VE İKİNCİ SİCİL AMİRLERİNCE VERİLEN ORTALAMA SİCİL NOTU ARASINDA 10 PUAN VE DAHA FAZLA FARK OLMASI,
    ANCAK BU FARKIN SİCİLİN OLUMLU OLAN SONUCUNU DEĞİŞTİRMEMESİ HALİNDE
    ÜÇÜNCÜ SİCİL AMİRİNİN SİCİL SONUCUNU DEĞİŞTİRECEK BİÇİMDE KANAAT BELİRTEMEYECEĞİ HK.<
    Davacı, olumsuz düzenlenen 1986 yılı sicili ile bu sicile dayalı olarak 1987 yılı kademe terfisinin iptal edilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle dava açmıştır.
    Ankara 4.İdare Mahkemesinin 7.2.1991 günlü, 1991/339 sayılı kararıyla;
    2577 sayılı Kanunun 7.maddesinde idari yargı yerlerinde dava açma süresine, 11.maddesinde de üst makamlara yapılacak itiraz başvurularına ilişkin düzenlemelere yer verildiği, dosyadan Devlet Hastanesinde şirürji uzmanı olarak görev yapan davacının olumsuz düzenlenen 1986 yılı
    sicilini 8.6.1987 tarihinde öğrenmesi üzerine 8.6.1987 tarihinde bu sicile itiraz ettiğinin anlaşıldığı, bu durumda davacının itirazına cevap verilmemesi üzerine yukarıda yazılı Kanun hükümleri uyarınca en geç 1.10.1987 tarihine kadar sözkonusu sicile karşı dava açması gerekirken 25.12.1987 tarihinde açtığı davanın sicile yönelik kısmının süreaşımı nedeniyle incelenme olanağı bulunmadığı, davanın kademe terfii nin geri alınmasına yönelik kısmının incelenebilmesi içinse bu işlemin dayanağı olan 1986 yılı olumsuz sicilinin hukuka uygun olup olmadığının tesbit edilmesi gerektiği, memurlar hakkında düzenlenen sicil raporlarının objektif esaslara uygun olarak düzenlenmesinin ve olumsuz görüş ve kanaatlerin belgelere dayandırılmasının memur hukukunun önemli ilkelerinden olduğu, dosyanın incelenmesinden, davacının 1986 yılı sicilinin 1.sicil amirince çok iyi, ikinci sicil amirince orta olarak doldurulması ve iki sicil amirinin notu arasındaki farkın 10 puanı geçmesi üzerine sicili dolduran 3.sicil amirince ortalama 56 not verilmek suretiyle sicilin olumsuz şekilde tekemmül ettiği davacının söz konusu
    sicile yaptığı itiraz üzerine 3.sicil amirince, davacının hastaneyi şahsi kliniği gibi kullandığı, vatandaşların ilgi göstermediği ve bu durumun vatandaşlarca valiliğe iletildiği şeklinde sebep gösterildiğinin anlaşıldığı, bu durumda hukuka uygun düzenlendiği sonucuna ulaşılan 1986 yılı olumsuz sicili nedeniyle 1987 yılı kademe terfisinin iptaline ilişkin işlemde de mevzuata aykırı bir durum bulunmadığı gerekçesiyle davanın sicile yönelik kısmı süre aşımı, kademe terfiine yönelik kısmı ise esastan reddedilmiştir.
    Davacı idare mahkemesi kararının temyizen incelenerek bozulmasını istemektedir.
    Davacının olumsuz düzenlenen 1986 yılı sicilinin 1987 yılınlda yapılan kademe ilerlemesinin iptali yolunda tesis edilen işlemin sebep unsurunu oluşturduğu duraksamaya yer bırakmayacak kadar açıktır. Kademe ilerlemesinin iptaline ilişkin işlemin tek başına iptal davasına konu yapılmasına hukuki bir engel bulunmamakta ise de, bu işlem ile ilk işlem yani 1986 yılına ait olumsuz sicil işlemi arasında yakın nedensellik bağının (sebep-sonuç ilişkisi) bulunduğu gözden uzak tutulmaması gereken bir husustur. Davacının kademe ilerllemesinin iptaline ilişkin
    ikinci işlem birinci işlem nedeniyle tesis edilmiş bulunduğuna göre birinci işlemin (sicilin) iptalinin ikinci işlemi de sebep unsuru yönünden hukuki dayanaktan yoksun kılacağı; buna karşılık ikinci işlemin tek başına iptalinin davacıya beklediği yararı sağlayamayacağı açıktır. İki işlem arasındaki bu yakın hukuki ilişki ve ikinci işlemin birinci işleme hukuksal bağlılığı nedeniyle davacının ikinci işlemle birlikte birinci işleme karşı da, ikinci işlemin tebliğ tarihinden itibaren altmış gün içinde dava açabileceğini kabul etmek gerekir. Belirtilen hukuksal durum nedeniyle davanın 1986 yılı sicili yönünden süreaşımı noktasından reddine ilişkin mahkeme kararında hukuki isabet görülmemiştir.
    Öte yandan yürürlükteki mevzuata göre kamu görevlilerinin sicilleri, kural olarak, birinci ve ikinci sicil amirlerince yapılan değerlendirme ve verilen notlara göre tekemmül etmekte, üçüncü sicil amirine başvurulması ve bu sicil amirince değerlendirme yapılması kimi koşullara
    bağlı, ayrık (istisnai) bir yol olarak öngörülmüş bulunmaktadır. Devlet Memurları Sicil Yönetmeliğinin 20.maddesinde yer alan "...Memurların sicil notu amirlerince takdir olunan notların aritmetik ortalamasına göre tesbit edilir. Ancak birinci ve ikinci sicil amirlerince yapılan değerlendirmelerin memurun sicilinin olumlu veya olumsuz olmasına tesir etmesi veya ortalama sicil notu aralarında 10 veya daha fazla fark olması halinde varsa üçüncü sicil amirinin kanaatine müracaat edilir ve üçüncü sicil amirinin değerlendirmesi esas alınır." yolundaki hükümle üçüncü sicil amirine başvurulmasının ayrıklığı ve bağlı tutulduğu koşullar açıkca vurgulanmıştır. Sözü edilen düzenlemeye göre ikinci sicil amirince yapılan değerlendirmenin birinci sicil amirince yapılan değerlendirme sonucunu olumlu veya olumsuz yönde değiştirmesi veya böyle bir sonuç doğurmamakla birlikte her iki sicil amirince verilen
    ortalama sicil notu arasında 10 veya daha fazla fark olması halinde üçüncü sicil amirine başvurulması zorunlu olup; bu amirce yapılan değerlendirme ilgili sicilin sonucunu belirleyici olacaktır.
    Birinci ve ikinci sicil amirlerince verilen ortalama sicil notu arasında 10 puan ve daha fazla fark olması ancak bu farkın sicilin olumlu olan sonucunu değiştirmemesi halinde üçüncü sicil amirinin sicil sonunu değiştirecek biçimde kanaat belirtemeyeceğini ve not takdiri yapama
    yacağını vurgulamak gerekir. Üçüncü sicil amiri yalnızca birinci ve ikinci sicil amirlerinin değerlendirmeleri arasında 10 ya da daha fazla miktardaki puan farkından doğan duraksamayı giderici ve böylece sicilin objektifliğini sağlayıcı biçimde değerlendirme yapmak zorunda
    olup; birinci ve ikinci sicil amirlerince verilen ortalama sicil notuna göre aralarında 10 veya daha fazla fark olsa bile sonucu itibariyle olumlu olan sicili olumsuz kılacak biçimde bir kanaat belirtmeye yetkili bulunmamaktadır. Olayda davacının 1986 yılı sicili birinci sicil amirince ortalama 100 ikinci sicil amirince ortalama 60 puan verilerek
    değerlendirilmiş bulunduğuna göre, aradaki 10 puanı aşan fark nedeniyle kanaatine başvurulan üçüncü sicil amirinin yönetmelikle kendisine tanınan yetki alanını aşarak 56 puan vermek suretiyle sicili olumsuz hale dönüştürmesinde ve bu sonuç esas tutularak davacı hakkında tesis
    edilen işlemde mevzuata uyarlık bulunmadığından mahkemece belirtilen hususlar gözardı edilerek verilen kararda hukuki isabet görülmemiştir.
    Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulü ile İdare Mahkemesi kararının 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49.maddesinin 1/b.fıkrası uyarınca bozulmasına karar verildi.

BŞ/NÇ

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sicil raporuuzun fotokopisi ile birlikte idare mahkemesine iptal ve yürütmeyi durdurma istemli dava açabilirsiniz.
    danıştay kararları var.işlem hukuki bulunmaz ise iptal edilir

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Arkadaşlar 2007 yılı sicil notum 1.Sicil Amiri Tarafından 92 verilmiş 2.Sicil Amirim 82 vermiş otamatikman 3.Sicil Amirine gittiği için oda 60 vermiş ben ne yapabilirim.Bu konuyu Bölge idari mahkemesine götürdüğümde düzelme ihtimali varmı?.Ben kendime ait sicil raporunu istedim ve aldım kanaat kısmındaki bütün soruları 3.sicil amirim 60 olarak doldurmuş tabi otamatik olarak ortalamasıda 60 olmuş durumda.Acilen bana yardım edin." şeklinde ki mesajınızı hayret ile okudum.

1-Devlet memurları sicil yönetmeliğinin 20.maddesine göre ilk iki sicil amirinin notlarının arasında 10 ve daha fazla fark var ise 3.sicil amirine gidilir ve onun vereceği not esas alınır.
    2-İlk sicil amiri 92, ikinci sicil amiri 82 vermiş iken, memura daha uzak olan ve onu daha az tanıyan 3.sicil amirinin yakın bu iki amirin verdiği sicilin çok altında 60 şeklinde sicil notu verebilmesi için somut bilgi ve belgelere dayanması zorundur.
    3-Olumsuz sicil ile ilgili husus ve kriterlerin olumlu ancak düşük verilen siciller içinde geçerli olduğu yargı içtihatları ile sabittir.
    a-Somut bilgi ve belge olmadan verilen düşük siciller hukuka aykırıdır.
    b-Bu sicili dolduranların sicillerin objektifliği ilkesi dairesinde sorumlulukları gündeme gelebilir.

4-İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma talepli iptal davasını sicilinizi öğrendiğiniz tarihten itibaren 60 gün içinde, açabilirsiniz.
    5-İdare aleyhine tam yargı (tazminat) davası açabilirsiniz.

Vs......
    Önder Özlem
    Konu önder71 tarafından (29-07-2008 Saat 20:43:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    pussy angels
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ege_09 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar 2007 yılı sicil notum 1.Sicil Amiri Tarafından 92 verilmiş 2.Sicil Amirim 82 vermiş otamatikman 3.Sicil Amirine gittiği için oda 60 vermiş ben ne yapabilirim.Bu konuyu Bölge idari mahkemesine götürdüğümde düzelme ihtimali varmı?.Ben kendime ait sicil raporunu istedim ve aldım kanaat kısmındaki bütün soruları 3.sicil amirim 60 olarak doldurmuş tabi otamatik olarak ortalamasıda 60 olmuş durumda.Acilen bana yardım edin.
    Syn Önder71 in gösterdiği yolu takip ederseniz sorununuzu çözebilirsiniz.Ancak nedir bu amirlerin bu kadar hukuk tanımazlığı anlamak mümkün değil.İdarede amir olarak görev yapan kişiler yaptıkları işlemleri düzenleyen kanunları, yönetmelikleri vs. okumaktan acizler.Resmi Gazete takip eden idareci bile yok denecek kadar az.İdarenin yaptığı her işlemi tek tek hukuka uygun mu diye inceleyecek ve çoğunu hukuka aykırı olması nedeniyle mahkemelere taşıyacaksak doğrusunu da mahkeme kararları belirleyecekse bence amirleri ,idarecileri görevlerinden alalım ve bunların görevlerini ilgili mahkemelere verelim.Nasılsa yaptıkları çoğu işlem sonucu çıkan hukuka aykırı durumlar yargı tarafından düzeltiliyor .Birilerinin bu amirleri, idarecileri "Biz yaptık oldu." anlayışından vazgeçirmeleri lazım artık.

Nerede
    samsun
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Sicil Notu

Peki ben sicil notumu e-bilgilendirme yoluyla 23/10/2009 yılında öğrendim. Sicilim 89 zaten böyle bir siicl vermek bile suç kabul ediliyormuş. İki siicl amirim de 89 vermiş. Sebep de yok yani tabii diğer zümre arkadaşıma gösterilen müsaadelere benim ters tepki vermem dışında. Yahu kadın1 saat derse geç geliyor ses yok ben 2 dk geç gelsem cehennem azabı oluyor. Şimdi benim sorum şu ben de bu sicil notuna dava açabilirmiyim ? Yoksa zamanı geçirmiş mi oluyorum .Bu arada okulum kapandı ve müdür başka bir yere atandı. Eğer hala böyle bir şansım varsa yol nedir?

Bir de başka bir şey danışmak istiyorum. Ben öğretmenim. Artık kimseyle ağız dalaşı yapmak istemiyorum. Bu seneki okulumda da aynı sorunla karşı karışıya geliyorum. Laf söyleyince artık nasıl olsa konuşur bir şey yapamaz hesabına geliyor. Ben artık mümkünse şikayet yoluyla bu işi halletmek istiyorum. Bunun için yol nasıl izlenebilir.
    İdarenin ikili tutumları için yapılabilecek ne vardır.Mesela iki sabah nöbeti olan insan bir 5dk geç diğeri 45dk geç geliyor.Ama ikinciye bir şey denmiyor. Ya da sabah törenlerinde biri yıl boyu hiç katılmıyor ama bir kere geç gelene bir daha olursa savunma alınacağı söylüyor. Bunun için izlenebilcek bir yol yok mu? Yoksa gerçekten herşey idarenin elinde mi?
    Ve deniliyor ki adaletli bir yöneticinin duası hemen kabul olurmuş. Zaten bu o kadar ender bulunan bir şey ki şaşmamak lazım yani bu idarecilerin durumuna. Ama olsun ben inanıyorum ki adalet er geç tecelli edecektir. Burda olmasa öbür tarafta.
    Teşekkür ederim şimdiden

İletiler
    278
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Sicil Notu

23.10.2009 yılında öğrendiğiniz sicil notuna dava açmak için süreyi geçirmişsiniz..

okul idaresi ile ilgili rahatsızlığınızı,öğretmenler kurul toplantısında dile getirin,gündem maddesi yapın,ilgili şikayetlerinizi okul idaresine yazılı olarak yapın,okul idaresi gereğini yapmazsa bir üst kurula şikayetinizi belirterek hak arayışınıza devam edin derim..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: