herkese iyi günler hürriyet gazetesinin 22,02,2008 tarihli sayısının "örtülü af'taki askeri cezaya acil düzeltme" başlıklı haberinde şöyle deniyor ; Genelkurmay Başkanlığı hukukçularının uyarısı, 2 yıllık cezalara erteleme yoluyla örtülü af getiren yasanın, askeri suçları da kapsadığını ortaya koydu. Bunun üzerine AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, örtülü af hükümlerinin askeri suçlarda uygulanmaması için alelacele bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM Baaşkanlığına sundu. Ancak yeni düzenleme yasalaşıncaya kadar askeri suçlar için 'örtülü af' hükmü uygulancak. Disiplini Mahkemelerinin uyguladığı cezaların çoğu da 2 yılın altında olduğundan bu süre içinde 'sabıkasız,kamu zararına yol açmayan' sanık askerlere ceza verilemeyecek. Hüküm ertelemesi Korgeneral ....... ile Tümgeneral ............ ın davaları bile örtülü affa girdiği için Askeri Yargıtay'ca bozulabileceği ortaya çıktı. Evet sevgili hukuki.net forum katılımcıları ve bilgi sahibi yetkililere sorum şudur ; benim bir yakınım yaklaşık(4 aylık askerken) 8 yıldır firardadır ve bu onun ilk firarıdır sivil hayatında hiç bir sabıkası yoktur askeri şahıs olarakta firar dışında hiç bir suçu yoktur yani sabıkasız ve kamu zararına yol açmayan sanık sıfatındadır şimdi kendi isteğiyle teslim olduğu takdirde yeni CMUK'un 231. maddesinde faydalandırılırmı ve bu teslim olmasının herhangi bir süresi var mı yani şu tarihe kadar teslim olurda diye zira AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, örtülü af hükümlerinin askeri suçlarda uygulanmaması için bir yasa teklifi hazırlamış ve TBMM'ye sunmuştur bu yasalaşırsa hiçbir şekilde 231. maddeden yaralanamaz mı ondan dolayı süre ve zaman olayı varmı diyorum herkese vereceği cevplar için teşekkür ederim çünkü bu sadece benim konum değil bununla ilgilenen bir sürü arkadaşım olduğunu görmekte duymaktayım hepinize iyi günler dilerim...