Herkese iyi günler. SGK Sağlık İşleri Müdürlüğünde tüm Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK mensuplarının hastane, tıp merkezi, optik, eczane vb sağlık ödemelerinin yapıldığı birimde çalışıyorum. Birimimizde ödemeden önce mevzuata uygunluk ve hizmetin gerçekten verilip verilmediği konusunda ciddi incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemelerde elimizdeki en önemli ve gerçekçi yöntem de hastalarla görüşülerek bu hizmetlerin kendilerine verilip verilmediği hakkında sorular sormak ve yanıtları tutanak altına almaktır.
Kurumumuza görüşmek üzere davet ettiğimiz bazı karne sahipleri gelip beyanda bulunmaktan kaçınabiliyorlar. Kimi zaman sağlık karnelerini bilinçli olarak birilerine kullandırdıkları için, kimi zaman da bir menfaatları olmadığı halde sadece çekindikleri için doktor, eczacı, tıp merkezi vb aleyhinde ifade vermemek için gelmiyorlar. Bazı durumlarda ciddi boyutta bir suiistimalin bulunduğuna dair yaygın kanaat oluşmasına rağmen elimizde yeterli sayıda ifade bulunmadığı için hiç bir işlem yapamadan elimiz kolumuz bağlanıyor.
Sormak istediğim şudur: Tüm araştırmalarıma rağmen Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK mensuplarının resmi yazıyla davet edildiği zaman kurumlarına giderek orada sorulacak sorulara cevap vermesi konusunda yaptırım içeren bir kanun, veya mevzuat maddesi bulamadım. İki nedenden ötürü bunun mutlaka bir hukuki zemini olması gerektiğini düşünüyorum. Birincisi, sağlık hizmetini denetlemenin daha kolay ve açık bir yolu yoktur. İkincisi de hiç bir hakkın denetimsiz kullanıma açık bir şekilde verilmemiş olması gerektiğinden karneyi veren kurumun da bu kullanımı bir şekilde denetleyebiliyor olması lazımdır.
Kuruma telefon açıp "bana davetiye göndermişsiniz, ben gelmek istemiyorum, gelmek zorunda mıyım?" diyen bir sigortalı, emekli ya da bağkurluya "Evet, falanca kanunun filanca maddesine göre gelmek zorundasınız" diyebileceğim bir kanun maddesi bilip de paylaşan bir hukukçu dostumuz olursa çok sevineceğimi belirterek satırlarıma son veriyorum.
Saygılarımla.