avukatlara ait serbest meslek makbuzlarında %22 stopaj varmıdır?

1-birçok avukatın makbuz keserken bunu hesaplamadığını gördüm. doğrumudur?

2-avukatların mahkeme lehimize sonuçlanması durumunda mahkeme ve icra ücreti vekaleti almaları doğrumudur? yoksa bunu kurummu almalıdır.?

BENİM BİLDİĞİM.

Serbest Meslek Makbuzu avukata başka doktora başka mali müşavire başka başka stopaj uygulanmaz.Cehaletten kaynaklanıyor diye biliyorum

Maalesef doktorlarda kesmiyor. Hatta ben bir Prof Dr. u maliyeye ihbar ettim.V.U.K.madde 236-237 ve G.T. 141-173

doktorların makbuz düzenlerken stopaj yapmamaları normaldir. çünkü hastaların çoğunluğu vergi kesintisi yapmak zorunda değildir. ancak siz bunu iş için aldığınızı beyan ederseniz stopaj yapmak zorundadır.

serbest meslek makbuzu kesmekle yükümlü mükellefler %22 stopajı kesmek zorundadır ancak makbuzu kime kestiği önemli GB mükellefi olmayan birine kesmişse stopaj ödeyemeyeceğinden kesmesi gerekmez

bunun dışında bir durum varsa o kesenin cehaletine takılmıştır.

makbuzun kime kesildiği önemlidir. Eğer muhtasar mükellefi birine kesiliyorsa stopaj kesintisi yapılmalıdır.

Örneğin doktorun memur olan bir hastaya makbuz keserken kesinti yapmasına gerek yoktur ancak diyelimki doktorla anlaşmalı olan bir kuruma makbuz kesmesi gerekiyor bu durumda kesinti yapılmalıdır.

Aynı durum avukatlar içinde geçerli diyelimki bir boşanma davasına makbuz kesilmesi icap ediyor taraflara makbuz keserken kesinti yapılmaz ancak aynı avukat bir şirketin işlerini takip etmek dolayısıyla makbuz kesiyorsa stopaj kesintisini makbuzunda göstermek durumundadır Diye biliyorum bununla ilgil avukat arkadaşların görüşlerini bekliyorum.